La Liga: Συνεχίζει το «κυνήγι» η Ρεάλ

Ενημερώθηκε: 23/01/23 - 00:04

Λίγες ημέρες μετά την τεράστια νίκη-ανατροπή επί της Βιγιαρεάλ στο Κύπελλο, η Ρεάλ Μαδρίτης πήρε ένα ακόμη μεγάλο διπλό, επικρατώντας 2-0 της Αθλέτικ στο Μπιλμπάο.

Οι Βάσκοι μπήκαν δυνατά στο ματς και προβλημάτισαν τους «μερένγκες», οι οποίοι όμως κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ.

Ήταν στο 24ο λεπτό, όταν ο Ασένσιο βρήκε τον Μπενζεμά μέσα στην περιοχή και ο Γάλλος με φοβερό γυριστό σουτ νίκησε τον Σιμόν.

Η Αθλέτικ έψαχνε την ισοφάριση όλο και περισσότερο όσο περνούσε η ώρα και νόμισε πως τη βρήκε, όταν ο Ινιάκι Γουίλιαμς έστειλε την μπάλα στα δίχτυα στο 77ο λεπτό.

Το γκολ, ωστόσο, ακυρώθηκε για οφσάιντ, με τους «μερένγκες» να φτάνουν εντέλει και σε δεύτερο τέρμα με υπέροχο πλασέ του Κρόος στο 90’.

Αξίζει να σημειωθεί ότι οι 49.316 θεατές που παρακολούθησαν την αναμέτρηση στο “San Mames” αποτέλεσαν ρεκόρ προσέλευσης για το γήπεδο των Βάσκων.