LIVE: Αούστρια Βιέννης-ΑΕΚ 0-0 (ΤΕΛΙΚΟ)

LIVE: Αούστρια Βιέννης-ΑΕΚ (20:00, Cosmote Sport 2HD & thepressroom.gr)

Ενημερώθηκε: 07/12/17 - 21:52

Η ΑΕΚ ρίχνεται στη... μάχη της Βιέννης με μοναδικό στόχο το αποτέλεσμα που θα της δώσει την πρόκριση στην επόμενη φάση του Europa League.

Ημίχρονο: Η ΑΕΚ στέκεται εξαιρετικά στο "Έρνστ Χάπελ", έχοντας περιορίσει σε παθητικό ρόλο την Αούστρια και κρατώντας με άνεση το "0" στην άμυνα μετά τα πρώτα 45'. Η Ένωση θα μπορούσε να είναι και μπροστά στο σκορ, όμως ο Αραούχο από κοντά δεν μπόρεσε να πετύχει το "χρυσό" γκολ της πρόκρισης.

Οι παίκτες του Μανόλο Χιμένεθ βολεύονται και με την ισοπαλία αλλά είναι δεδομένο ότι θα αγωνιστούν για τη νίκη, απέναντι σε μια Αούστρια που θέλει μόνο τη νίκη για να πάρει εκείνη το "εισιτήριο" για τους "32" του θεσμού.

Στο πλευρό της η Ένωση θα έχει πάνω από 2.500 οπαδούς ενώ στα αγωνιστικά δεν υπολογίζεται ο Τσόσιτς ο οποίος είναι τραυματίας, ενώ στην αποστολή βρίσκεται και ο Γιάννης Ανέστης.

Αούστρια Βιέννης
0-0
ΑΕΚ
ΑΕΚ
  • 21:52

Η ΑΕΚ είναι στους "32" του Europa League! Πολύ μεγάλη πρόκριση για την Ένωση μετά το 0-0 με την Αούστρια Βιέννης!

• 21:51
    93'

Κόρνερ για την Αούστρια...

• 21:48
    90'

Τέσσερα λεπτά θα είναι οι καθυστερήσεις

• 21:47
    90'
    Αλλαγή για την ΑΕΚ

Ο Κονέ αντικαθιστά τον Λιβάγια που αποθεώνεται από τον κόσμο της ΑΕΚ

• 21:46
    89'
    Αλλαγή για την Αούστρια

Ο Σαρκάρια στη θέση του Σάλαμον

• 21:44
    87'

Κόρνερ για την ΑΕΚ, όταν η μπάλα πάει στον Λιβάια υπάρχει πάντα κέρδος για την Ενωση.

• 21:42
    84'

Έχει ισορροπήσει στα τελευταία λεπτά η ΑΕΚ, απορροφώντας την πίεση και κρατώντας περισσότερο την μπάλα

• 21:38
    80'

Μπήκαμε στο τελευταίο δεκάλεπτο, με την Αούστρια να έχει ανεβάσει πλέον την απόδοσή της και να πιέζει την ΑΕΚ που αμύνεται σθεναρά.

• 21:34
    77'

Ο Μονσάιν στη θέση του Φρισενμπίχλερ

• 21:32
    75'
    Κίτρινη κάρτα για την ΑΕΚ

Τη βλέπει ο Μπακάκης, για ένα μαρκάρισμα που έκανε από αριστερά, ώστε να κόψει αντεπίθεση

• 21:31
    73'

Ο Κλωναρίδης στη θέση του Σέρχιο Αραούχο

• 21:30
    72'

Ο Βενούτο παίρνει τη θέση του Ταγκούρι

• 21:27
    69'

Κίτρινη κάρτα στον Αλχασάν.

• 21:27
    68'
    Μεγάλη ευκαιρία για την Αούστρια

Ο Τσιντώτας έδιωξε με τις γροθιές μια σέντρα και ο Ταζούρι πήρε την κεφαλιά, από το ύψος της περιοχής, αλλά, ευτυχώς αυτή έφυγε άουτ!

• 21:25
    67'

Τη δέχεται ο Τσιγκρίνσκι για ένα μαρκάρισμα στον Φρισενμπίχλερ

• 21:24
    66'
    Καλή στιγμή για την ΑΕΚ!

Ο Αραούχο έφυγε στην πλάτη της άμυνας από αριστερά και σούταρε από πλάγια θέση, αλλά η μπάλα κόντραρε και έφυγε κόρνερ από το απέναντι δοκάρι!

• 21:22
    64'

Στη θέση του Χριστοδουλόπουλου μπαίνει ο Μπακασέτας

• 21:21
    63'

Σούτ από τον Ταζούρι, η μπάλα πολύ ψηλά άουτ!

• 21:18
    60'

Η Αούστρια βγαίνει όλο και πιο συχνά μπροστά. Μία φάουλ, μία κόρνερ, μία πατάει περιοχή, προσπαθεί να πιέση την άμυνα της ΑΕΚ

• 21:11
    53'

Η μπάλα στρώθηκε στον Αμπντουλαχί έξω από την περιοχή της ΑΕΚ, με τον άσο της Αούστρια να σουτάρει πολύ ψηλά άουτ

• 21:09
    50'

Επιθετικά έχει μπει μετά την ανάπαυλα η ΑΕΚ, δείχνοντας ότι δεν θα αρκεστεί στην ισοπαλία, αλλά θα ψάξει το γκολ

• 21:03
    46'

Ξεκίνησε το β' ημίχρονο!

• 20:49
    Α' ημίχρονο

Στο 0-0 η ΑΕΚ με την Αούστρια Βιέννης. Εξαιρετική η Ένωση που θα μπορούσε να είναι μπροστά στο σκορ, με τη μεγάλη ευκαιρία του Αραούχο

• 20:47
    45'

Ένα λεπτό θα είναι οι καθυστερήσεις του πρώτου μέρους

• 20:47
    44'

Κίτρινη κάρτα για την ΑΕΚ, τη βλέπει ο Βράνιες

• 20:43
    40'

Δεμέχουν εναλλακτικούς τρόπους ανάπτυξης με μπλοκαρισμένο τον Χολτσχάουζερ οι Αυστριακοί, αμύνονται εξαιρετικά οι "κιτρινόμαυροι"

• 20:36
    34'

Δεν απειλεί ιδιαίτερα στα τελευταία λεπτά η ΑΕΚ, που είναι σταθερή και κρατά την άμυνά της

• 20:31
    28'

Μετά από γλίστρημα του Βράνιες στη μεσαία γραμμή -που επέτρεψε στους Αυστριακούς να φύγουν στην αντεπίθεση- ο Σερμπέστ σέντραρε επικίνδυνα από δεξιά, αλλά η άμυνα της ΑΕΚ αντέδρασε σωστά και απομάκρυνε

• 20:23
    22'

Ελέγχει το ματς η Ένωση, έχοντας κλείσει τους διαδρόμους προς την άμυνά της και ψάχνοντας μεθοδικά προϋποθέσεις για να βγει στην αντεπίθεση

• 20:18
    15'
    Τεράστια ευκαιρία για την ΑΕΚ!

Ο Λιβάγια κοντρόλαρε μέσα στην περιοχή και σήκωσε εξαιρετικά την μπάλα για τον Αραούχο, αλλά το πλασέ που έκανε ο Αργεντινός απέναντι από τον Πεντς έφυγε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι!

• 20:13
    12'

Δυνατά έχει μπει στο παιχνίδι η ΑΕΚ, που κυκλοφορεί σωστά την μπάλα και προσπαθεί να πιέσει ψηλά τους Αυστριακούς.

• 20:09
    Πρώτη ευκαιρία για την Αούστρια

Μετά από σέντρα του Σάλαμον από αριστερά, ο Πρόκοπ επιχείρησε να σουτάρει στην κίνηση, αλλά έστειλε την μπάλα αρκετά πάνω από την εστία

• 20:08
    5'
    Καλη φάση για την ΑΕΚ!

Μετά από λάθος του Ταζούρι, ο Γαλανόπουλος κοντρολάρει και σουτάρει συρτά έξω από την περιοχή, αλλά η μπάλα φεύγει έξω από το δεξί δοκάρι!

• 20:03
    1'

Έναρξη του αγώνα

• 20:01

Οι δυο ομάδες μπαίνουν στον αγωνιστικό χώρο μέσα σε ωραία ατμόσφαιρα που έχουν φτιάξει οι φίλοι τους στις παγωμένες εξέδρες

• 19:30

Η ΑΕΚ δεν θα είναι μόνη στην προσπάθεια να προκριθεί στην επόμενη φάση, μιας και περίπου 2.500 φίλοι της θα βρίσκονται στις εξέδρες του "Έρνστ Χάπελ" για να την υποστηρίξουν

• 19:30

ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Τσιντώτας, Βράνιες, Τσιγκρίνσκι, Μπακάκης, Γκάλο, Λόπες, Σιμόες, Γαλανόπουλος, Λιβάγια, Χριστοδουλόπουλος, Αραούχο

Αναπληρωματικοί για την "Ένωση" οι: Ανέστης, Τζανετόπουλος, Αϊντάρεβιτς, Μπακασέτας, Κονέ, Κλωναρίδης, Γιακουμάκης

• 19:29

Αούστρια Βιέννης (Τόρστεν Φινκ): Πεντς, Μοχάμεντ, Τατζουρί-Σραντί, Αμπντουλαχί, Φρισενμπίχλερ, Σερμπέστ, Πρόκοπ, Μπλάουενσταϊνερ, Σαλαμόν, Χολσχάουζερ, Φελίπε Πιρές

Στον πάγκο για τους Αυστριακούς οι: Χάντζικιτς, Γκλουχάκοβιτς, Βενούτο, Μόνσαϊν, Λι, Ντε Πάουλα, Σαρκάρια

• 19:13

Η Ένωση έχοντας πραγματοποιήσει μια εξαιρετική και αήττητη πορεία μέχρι τώρα, στον όμιλό της και απόψε θέλει απλά να μην χάσει, έτσι ώστε να πανηγυρίσει μαζί με τον κόσμο της, τη σπουδαία πρόκριση στους "32" του θεσμού.

• 19:12

Η Ένωση μετά από μια εξαιρετική και αήττητη πορεία στη φάση των ομίλων, θέλει απόψε, απλά να μην γνωρίσει την ήττα από την Αούστρια και να πανηγυρίσει στο φινάλε, μαζί με τον κόσμο της, τη μεγάλη πρόκριση της, στους "32" του θεσμού!

• 18:58

Καλησπέρα σας, μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη του παιχνιδιού, που θα κρίνει την πρόκριση της ΑΕΚ στους "32" του Europa League, με αντίπαλο την Αούστρια Βιέννης στο "Έρνστ Χάπελ".