LIVE: Ολυμπιακός-Αστέρας Τρίπολης 1-0 (ΤΕΛΙΚΟ)

LIVE: Ολυμπιακός-Αστέρας Τρίπολης (21:30, Novasports 2HD & thepressroom.gr)

Ενημερώθηκε: 24/08/19 - 23:30

Με πολλές αλλαγές στην ενδεκάδα του ο Ολυμπιακός προηγήθηκε γρήγηρα, αλλά πέτυχε αγχωτική νίκη με 1-0 επί του Αστέρα Τρίπολης στο γήπεδο Καραϊσκάκη, για την πρεμιέρα της Super League.

Οι «ερυθρόλευκοι» άνοιξαν νωρίς το σκορ, μόλις στο 6ο λεπτό, όταν ο διαιτητής υπέδειξε πέναλτι σε χέρι του Πασαλίδη μέσα στην περιοχή και ο Ελ Αραμπί το εκτέλεσε εύστοχα.

Στη συνέχεια του αγώνα ήταν καλύτεροι και είχαν κι άλλες ευκαιρίες, αλλά δεν τις αξιοποίησαν, με κορυφαία το δοκάρι του Ελ Αραμπί στο 69΄.

Όμως μετά το 60' βγήκε και ο Αστέρας με αξιώσεις στην αντεπίθεση, είχε κι αυτός τις δικές του ευκαιρίες, που γέμισαν με άγχος τους γηπεδούχους, ζήτησε κι ένα πέναλτι με τον Μπαράλες στο 82΄, αλλά το 1-0 παρέμεινε μέχρι το τέλος...

1-0
Αστέρας Τρίπολης
  • 23:21

Ο Ολυμπιακός πήρε αγχωτική νίκη στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος κόντρα στον Αστέρα Τρίπολης με 1-0. Το μκοναδικό γκολ ο Ελ Αραμπί, φωνάζουν για πέναλτι στον Μπαράλες στο 81ο λεπτό οι Αρκάδες σε τράβηγμα του Αργεντινού από τον μοναδικό σκόρερ του αγώνα.

• 23:21
    92'
    Αλλαγή για τον Ολυμπιακό

Γκερέρο αντί Ελ Αραμπί

• 23:10
    83'
    Αλλαγή για τον Αστέρα

Καπίγια αντί Ιγκλέσιας

• 23:10
    82'

Αποφασίζει πως δεν υπάρχει πέναλτι ο Κουμπαράκης, συνεχίζεται το παιχνίδι

• 23:08

Ζητάει πέναλτι στην ίδια φάση ο Αστέρας, για τράβηγμα του Μπαράλες. Έχει δίκιο ο Αργεντινός και φωνάζει, του έχει τραβήξει τη φανέλα παρατεταμένα ο Ελ Αραμπί

• 23:08
    80'
    Μεγάλη φάση για τον Αστέρα!

Ο Βαλιέντε έκανε την προβολή, με την μπάλα να περνάει δίπλα από το δεξί δοκάρι!

• 23:06
    79'

Μπαράλες αντί Μαρκ Φερνάντες

• 23:03
    76'

Σουτ του Σίτο, μπλόκαρε ο Σα

• 23:00
    71'
    Τεράστια ευκαιρία για τον Αστέρα!

Μεγάλη επέμβαση του Σα με τα πόδια σε διαγώνιο τελείωμα του Μαρκ Φερνάντεθ μέσα από την περιοχή

• 22:56
    70'
    Δοκάρι για τον Ολυμπιακό!

Ταχύτατη κόντρα για τον Ολυμπιακό με τον Βαλμπουενά να ανοίγει για τον Ποντένσε, αυτός έκανε το γύρισμα στον Ελ Αραμπί αλλά η προβολή του σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι

• 22:54
    67'

Σίτο αντί Λουίς Φερνάντες

• 22:54
    67'
    Διπλή αλλαγή για τον Ολυμπιακό

Βαλμπουενά αντί Σουντανί και Μασούρας αντί Ραντζέλοβιτς

• 22:45
    57'
    Φάση για τον Ολυμπιακό

Ωραία εκτέλεση φάουλ του Ραντζέλοβιτς, ο Σεμέδο έπιασε την κεφαλιά αλλά δεν βρήκε στόχο

• 22:40
    54'

Σουτ του Ριέρα, η μπάλα πέρασε άουτ

• 22:40

Έχει αποκτήσει γρήγορο ρυθμό το ματς, έχει ανοιχτεί και ο Αστέρας και ψάχνει την κόντρα-επίθεση και το γκολ της ισοφάρισης με συνέπεια ο Ολυμπιακός να βρίσκει χώρους

• 22:38
    51'

Ο Σουντανί κάνει το... χλιαρό πλασέ αλλά ο Παπαδόπουλος έδιωξε με τα πόδια σε κόρνερ

• 22:34
    47'

Ωραία ατομική προσπάθεια και λόμπα του Ποντένσε, έκανε πίσω βήματα και μπλόκαρε ο Παπαδόπουλος

• 22:33
    46'

Σέντρα στο β' μέρος

• 22:16
    45'

Ο Ολυμπιακός προηγείται με 1-0 του Αστέρα Τρίπολης χάρη στο γκολ του Ελ Αραμπί στο 6ο λεπτό με πέναλτι.

• 22:09
    38'
    Τεράστια ευκαιρία για τον Ολυμπιακό!

Ο Σουντανί κατέβασε άψογα την μπάλα και μοίρασε αριστερά για τον Ραντζέλοβιτς, ο οποίος του την επέστρεψε με τρομερό τρόπο και τον έβγαλε απέναντι από τον Παπαδόπουλο, με τον πορτιέρε του Αστέρα να βγαίνει νικητής στο τετ-α-τετ.

• 22:08
    37'

Σουτ του Ραντζέλοβιτς, μπλόκαρε ο Παπαδόπουλος

• 22:04
    32'

Ο Ιγκλέσιας πιάνει την καρφωτή κεφαλιά αλλά δεν βρίσκει στόχο από πολύ καλό σημείο!

• 22:04
    31'

Ο Ομάρ έκοψε για τον Ποντένσε, αυτός με τρομερό τακουνάκι έβγαλε σε θέση τετ-α-τετ τον Σουντανί, ο οποίος με άψογο πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Δεν μέτρησε, όμως, σωστά το γκολ καθώς ο Σουντανί ήταν σε θέση οφσάιντ.

• 21:56

Πατάει καλύτερα στο γήπεδο ο Ολυμπιακός αλλά οι παίκτες του φαίνεται πως... ψάχνονται. Λογικό μεν, καθώς ο Πέδρο Μαρτίνς έχει κάνει έξι αλλαγές στην ενδεκάδα και οι «ερυθρόλευκοι» προσπαθούν να βρεθούν

• 21:53

Πρώτο εικοσάλεπτο στο παιχνίδι. Ο Ολυμπιακός προηγείται με 1-0 κόντρα στον Αστέρα Τρίπολης χάρη στο γκολ του Ελ Αραμπί με πέναλτι στο ξεκίνημα του ματς

• 21:49
    15'
    Ευκαιρία για τον Αστέρα

Ο Λουίς Φερνάντες βρήκε τον χώρο και έκανε το σουτ από το ύψος της περιοχής, με τον Σα να έχει καλή θέση και να μπλοκάρει την μπάλα

• 21:40
    9'
    Ευκαιρία για τον Ολυμπιακό!

Ο Καμαρά βρήκε τον χώρο και έκανε το σουτ έξω από την περιοχή, με τον Παπαδόπουλο να πέφτει και να διώχνει. Ο Σουντανί πήρε το ριμπάουντ και αστόχησε αλλά υποδείχθηκε σωστά σε θέση οφσάιντ.

• 21:40
    6'
    ΓΚΟΟΟΟΛ για τον Ολυμπιακό!

Εξαιρετική εκτέλεση πέναλτι του Ελ Αραμπί, με τον Παπαδόπουλο να μαντεύει την γωνία αλλά να μην μπορεί να... φτάσει την μπάλα! 1-0 ο Ολυμπιακός

• 21:40
    5'
    Πέναλτι για τον Ολυμπιακό!

Ο Ραντζέλοβιτς έκανε τη σέντρα από τα δεξιά, με τον Πασαλίδη να κάνει το τάκλιν και να... διώχνει την μπάλα με το χέρι. Σωστά δόθηκε η παράβαση υπέρ του Ολυμπιακού.

• 20:57
    Αστέρας Τρίπολης (Μπόρχα Χιμένεθ)

Παπαδόπουλος, Κώτσιρας, Πασαλίδης, Αντζουλάς, Κυριακόπουλος, Βαλιέντε, Μπόρχα Φερνάντεθ, Ιγκλέσιας, Άντριαν, Λουίς Φερνάντεθ, Μαρκ Φερνάντεθ

Στον πάγκο: Νεόφυτος, Πασκουάλ, Μπαράλες, Τασουλής, Βλάχος και Οσόριο Σουάρεθ

• 20:55
    Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς)

Σα, Σουντανί, Σεμέδο, Καμαρά, Γκιγιέρμε, Ποντένσε, Ελ Αραμπί, Ομάρ, Κούτρης, Σισέ, Ραντζέλοβιτς

Στον πάγκο: Αλέν, Μπουχαλάκης, Γκερέρο, Μασούρας, Μεριά, Βαλμπουενά και Τοροσίδης

• 20:54

Πάμε να δούμε τις ενδεκάδες των δυο ομάδων...

• 20:45

Ηδη φίλαθλοι του Ολυμπιακού έχουν μπει στις εξέδρες αλλά έχουμε ακόμα αρκετή ώρα για την σέντρα.

• 20:45

Στο γήπεδο θα είναι και ο Ολλανδός ομοσπονδιακός τεχνικός Φαν'τ Σιπ με το επιτελείο του. Συγκεκριμένα για το Σαββατοκύριακο 24-25/08, το πρόγραμμα του Ολλανδού ομοσπονδιακού τεχνικού και των συνεργατών του περιλαμβάνει την παρακολούθηση αγώνων της 1ης αγωνιστικής της Superleague 1, αυτόν του Ολυμπιακού με τον Αστέρα Τρίπολης το Σάββατο 24/08 και δύο ακόμη αγώνες της επιλογής του Φαν’τ Σιπ την Κυριακή 25/08.