LIVE: ΠΑΟΚ-Τσέλσι 0-1 (συνεχής ενημέρωση)

Σε ακόμα μια σπουδαία ποδοσφαιρική βραδιά, στην Τούμπα, ο ΠΑΟΚ υποδέχεται την πανίσχυρη και πρώτη στη βαθμολογία της Premier League, Τσέλσι, στην πρεμιέρα των ομίλων του Europa League.

Η Τσέλσι εκπρόσωπος της δυτικής πλευράς της αγγλικής πρωτεύουσας, οι «μπλε» του Μαουρίσιο Σάρι, αήττητοι στο ξεκίνημα της Premier League, μπορεί να ήρθαν στη Θεσσαλονίκη χωρίς το μεγάλο αστέρι τους, τον Βέλγο Εντεν Αζάρ, αλλά όπως είπε πολύ σωστά ο Ραζβάν Λουτσέσκου πρόκειται «για μια ομάδα παγκοσμίου επιπέδου».

Οι υπόλοιποι ποδοσφαιριστές, που αποτελούν το πολυτελές ρόστερ των 852 εκατομμυρίων ευρώ, φτάνουν και.. παρά φτάνουν για να προσδώσουν λάμψη στο νέο μεγάλο ευρωπαϊκό ραντεβού του «Δικεφάλου» στην κατάμεστη Τούμπα. Δεν είναι μικρό πράγμα να πατήσουν το χορτάρι της ο Μάρκος Αλόνσο, ο Πέδρο, ο Ζορζίνιο, ο Γουίλιαν, ο Ζιρού, Καντέ, ο Μοράτα και πάει λέγοντας....

Τσέλσι
Τσέλσι
  • 21:49
    95'

Ο ΠΑΟΚ ξεκινά με ήττα, τις υποχρεώσεις του, στο Europa League, με την Τσέλσι να επικρατεί (δίκαια) του "Δικεφάλου του Βορρά", με 1-0, χάρη στο τέρμα που πέτυχε ο Γουίλιαν, στο 7ο λεπτό της αναμέτρησης. Ευχαριστούμε που μείνατε μαζί μας. Καλό σας βράδυ!

• 21:39
    86'

Σουτ του Ζιρού εκτός περιοχής, απέκρουσε σε κόρνερ ο Πασχαλάκης

• 21:35

Ο κόσμος προσπαθεί να ανεβάσει τους παίκτες του ΠΑΟΚ!

• 21:34
    82'
    Αλλαγή για τον ΠΑΟΚ

Ο Μπίσεσβαρ στη θέση του Ζαμπά

• 21:31
    80'
    Αλλαγή για την Τσέλσι

Στη θέση του Μοράτα, ο Ζιρού

• 21:24
    72'
    Νέα καλή στιγμή για την Τσέλσι!

Τρομερή ενέργεια του Πέδρο από αριστερά, που έφερε την μπάλα στο δεξί για το σουτ, αλλά η επέμβαση του Πασχαλάκη ήταν εξαιρετική

• 21:20
    69'

Στη θέση του Σάκχοφ, ο Πρίγιοβιτς

• 21:17
    64'
    Διπλή αλλαγή για την Τσέλσι

Εκτός οι Ζορζίνιο και Αλόνσο, μέσα οι Φάμπρεγας και Αθπιλικουέτα

• 21:16
    63'

Εκτός ο Πέλκας, μέσα ο Ουάρντα

• 21:15
    62'
    Φάση για την Τσέλσι!

Ο Αλόνσο προσπερνά με προσποίηση τον Βιεϊρίνια, έκανε το σουτ, αλλά το τάκλιν του Χατσερίντι ήταν σωτήριο.

• 21:09
    55'

Έχει πέσει ο ρυθμός στο ξεκίνημα το β' μέρους...

• 21:02
    49'
    Κι άλλη φάση η Τσέλσι!

Οι παίκτες των φιλοξενούμενων βγαίνουν στην αντεπίθεση, η μπάλα από συνεχόμενες πάσες φτάνει στον Γουίλιαν, αλλά το πλασέ ήταν αδύναμο, δίνοντας τη δυνατότητα στον Πασχαλάκη να μπλοκάρει χωρίς δυσκολία

• 21:00
    46'

Ξεκίνησε το β' μέρος!

• 20:56
    Η φάση του πέναλτι
  • 20:55

Ο ΠΑΟΚ διαμαρτύρεται για πέναλτι σε τράβηγμα του Μπάρκλεϊ πάνω στον Μαουρίσιο στο 45'. Υπάρχει τράβηγμα, όντως όπως φάνηκε από τα νέα ριπλέι και θα έπρεπε ο Μαγένκο να δώσει το πέναλτι.

• 20:55

Το σκορ είναι «φτωχό» και πρέπει να αισθάνεται τυχερός ο ΠΑΟΚ που το σκορ είναι μόλις στο 0-1. Είναι γεγονός ότι υπάρχει μεγάλη διαφορά κλάσης, αλλά από την πλευρά τους οι γηπεδούχοι δεν βγάζουν ούτε τη μισή ένταση στο παιχνίδι τους όπως στα ματς με Βασιλεία, Σπάρτακ Μόσχας ακόμα και με την Μπενφίκα. Φαίνεται ο Δικέφαλος να έχει αφεθεί στην ανωτερότητα της ομάδας του Σάρι και να περιμένει τη μοίρα του. Επιπλέον, το μαρκάρισμα του Χατσερίντι στον Μοράτα δεν... βγαίνει.

• 20:43
    45'
    Ημίχρονο στην Τούμπα

Η Τσέλσι προηγείται μετά τα πρώτα 45' του ΠΑΟΚ, με 1-0

• 20:38
    39'
    Ακόμα μια φάση για τους "μπλε"

Εκτέλεση κόρνερ, τρομερά δύσκολη κεφαλιά του Μοράτα, η μπάλα πέρασε ξυστά από το δοκάρι της εστίας του Πασχαλάκη

• 20:37
    38'
    Νέα φάση για την Τσέλσι!

Οι παίκτες του Σάρι έβγαλαν αντεπίθεση με τρεις πάσες, ο Αλόνσο έβγαλε μόνο του τον Πέδρο με τον Πασχαλάκη, αλλά ο γκολκίπερ του ΠΑΟΚ απέκρουσε σε κόρνερ

• 20:37
    Η εντυπωσιακή ατμόσφαιρα στην έναρξη

τουμπα παοκ τσελσι

• 20:32
    35'

Μεγάλο πρόβλημα στον ΠΑΟΚ στο κέντρο της άμυνας, με τον Χατσερίντι να είναι πολύ βαρύς για να ακολουθήσει τον Μοράτα.

• 20:30

Πολύ καλύτεροι οι Λονδρέζοι στο παιχνίδι, σε παθητικό ρόλο ο ΠΑΟΚ.

• 20:30
    27'

Ωραία προσποίηση του Μοράτα, στον Βέρνμπλουμ, αλλά αποφάσισε να κάνει το σουτ με το αριστερό από δύσκολη θέση και η μπάλα κατέληξε άουτ.

• 20:07
    10'
    Μεγάλη φάση για την Τσέλσι!

Ο Πέδρο έκανε τη σέντρα από τα δεξιά, ο Μοράτα άφησε πίσω του τον «βαρύ» Χατσερίντι, αλλά η κεφαλιά του πέρασε άουτ!

• 20:05
    7'
    Γκολ για την Τσέλσι!

Ο Μπάρκλεϊ στον άξονα έκλεψε την μπάλα, έτρεξε με αυτήν μέχρι τα όρια της μεγάλης περιοχής και με κάθετη πάσα την κατάλληλη στιγμή στον Γουίλιαν, έσπασε το οφσάιντ του ΠΑΟΚ. Ο αρχηγός της Τσέλσι με πλασέ νίκησε τον Πασχαλάκη που δεν είχε καλή αντίδραση

• 20:01

Να πούμε πως ο ΠΑΟΚ βρίσκει για τρίτη φορά στο δρόμο του μια ομάδα από την Αγγλία. Τις προηγούμενες δύο φορές (Άρσεναλ, Τότεναμ) τα πήγε περίφημα, άλλωστε, δεν έχει χάσει ποτέ (2 νίκες, 2 ισοπαλίες) από ομάδα του Λονδίνου!