Μονακό-Βίρτους Μπολόνια 59-83: Ιταλικός «βομβαρδισμός» στο Πριγκιπάτο

Ενημερώθηκε: 13/10/23 - 22:10

Η Βίρτους Μπολόνια πέρασε σαν… σίφουνας από την έδρα ενός εκ των φαβορί της Euroleague, καθώς διέλυσε τη Μονακό με σκορ 83-59 και πήρε το πρώτο της ροζ φύλλο στην κορυφαία ευρωπαϊκή διοργάνωση.

Οι Μονεγάσκοι, από την άλλη, έμειναν στο 0-2 και προβληματίζουν έντονα με την εικόνα τους στο ξεκίνημα.

Το σύνολο του Λούκα Μπάνκι ήταν κυρίαρχο από το πρώτο δεκάλεπτο, παίρνοντας από πολύ νωρίς ένα ασφαλές προβάδισμα χάρη στην απίθανη ευστοχία του από μακριά (16/31). Από τη δεύτερη περίοδο, η διαφορά άρχισε να ανεβαίνει σε πολύ υψηλά επίπεδα, ενώ μετά το ημίχρονο η νίκη των Ιταλών πήρε διαστάσεις θριάμβου.

Κορυφαίος της αναμέτρησης ήταν ο Ίφε Λούντμπεργκ, που μέτρησε 14 πόντους, 4 ριμπάουντ και ισάριθμες ασίστ. Σπουδαία εμφάνιση και για τον Μάρκο Μπελινέλι, που έμοιαζε με… παλιό καλό κρασί έχοντας 13 πόντους και 3/6 τρίποντα. 12 πόντους με 5 ριμπάουντ είχε ο Τόρνικε Σενγκέλια, ενώ 12 πόντους πέτυχε ο Τζαλίν Σμιθ.