Ο ιστορικός τελικός Παναθηναϊκού-Ολυμπιακού που κρίθηκε στο στρίψιμο της δεκάρας (ΒΙΝΤΕΟ)

Ενημερώθηκε: 09/07/19 - 22:32

Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός: Πενήντα χρόνια συμπληρώνονται σήμερα 9/7/2019 από την ημέρα που ο Παναθηναϊκός κατέκτησε το Κύπελλο Ελλάδας στο ποδόσφαιρο, μετά από το… στρίψιμο της δεκάρας, στον αγώνα με τον Ολυμπιακό που διεξήχθη στο «Στάδιο Γ. Καραϊσκάκης».

Οι δύο αιώνιοι, είχαν βρεθεί αντίπαλοι στον τελικό της 27ης έκδοσης της διοργάνωσης. Μια έκδοση, η οποία έμελλε να σημαδευτεί από μια διαδικασία πρωτόγνωρη στα ελληνικά δεδομένα, αφού ο τελικός νικητής προέκυψε στο στρίψιμο του νομίσματος στη σέντρα του γηπέδου παρουσία των διαιτητών και των αρχηγών των δύο ομάδων.

Ο αγώνας αλλά και η παράταση είχαν βρει τις δύο ομάδες ισόπαλες με 1-1. Ο Γιώργος Σιδέρης είχε ανοίξει το σκορ για τον Ολυμπιακό στο 49ο λεπτό, ενώ στο 55` ο Μίμης Δομάζος -και παρά την αποβολή του Μητρόπουλου τρία λεπτά νωρίτερα- είχε ισοφαρίσει για τον Παναθηναϊκό σε 1-1.

Η διαδιασία των πέναλτι δεν προβλεπόταν κι έτσι στο στρίψιμο της δεκάρας από τον διαιτητή Μίχα, νικητής αναδείχθηκε ο Παναθηναϊκός. Οι «ερυθρόλευκοι» από την πλευρά τους, υποστήριξαν πως ουδείς ποδοσφαιριστής του Ολυμπιακού είδε την πλευρά του νομίσματος, παρά μόνο οι Μίχας και Δομάζος. Μάλιστα ο Γιώργος Σιδέρης δεν πήγε να υπογράψει το φύλλο αγώνος φανερά απογοητευμένος και οργισμένος.

Με την κατάκτηση του Κυπέλλου στον «κλήρο», όπως ανέφεραν οι εφημερίδες εκείνης της εποχής, ο Παναθηναϊκός κατάφερε να πανηγυρίσει την κατάκτηση του νταμπλ, του πρώτου της Ιστορίας του. Να σημειωθεί ότι αυτή ήταν και η τελευταία φορά που ίσχυσε η διαδικασία του νομίσματος, καθώς από την επόμενη χρονιά καθιερώθηκε η διαδικασία των πέναλτι.

Για την ιστορία οι συνθέσεις των δύο ομάδων ήταν:

Παναθηναϊκός: Οικονομόπουλος, Αρ. Καμάρας, Μητρόπουλος, Σούρπης, Αθανασόπουλος, Δημητρίου, Ελευθεράκης, Ροκίδης (46′ Φραντζής), Δομάζος, Γραμμός (106′ Γονιός), Φιλακούρης.

Ολυμπιακός: Λιαδέλης (57′ Ξαρχάκος), Γκαϊτατζής, Αγανιάν, Ζαντέρογλου, Παυλίδης, Ν. Σιδέρης, Στολίγκας (67′ Μίχας), Βασιλείου, Γ. Σιδέρης, Κουμαριάς, Μποτίνος.

ΠΗΓΗ: atexnos.gr