Ο ΠΑΟΚ έχει σερί νικών στην Τούμπα - Ο Παναθηναϊκός προβάδισμα στις προκρίσεις

Ενημερώθηκε: 05/02/20 - 18:55

Είναι ένα από τα πιο «κλασικά» ζευγάρια στις νοκ-άουτ φάσεις του Κυπέλλου Ελλάδος, δύο αντίπαλοι που έχουν «υπογράψει» πολλές εντυπωσιακές μονομαχίες στο θεσμό από την περίοδο 1948-49. Όταν δηλαδή «αντάμωσαν» για πρώτη φορά ο Παναθηναϊκός και ο ΠΑΟΚ, στη δεύτερη τη τάξει ποδοσφαιρική διοργάνωση της Ελλάδας.

Το αποψινό (Τετάρτη 5/2, 21:30) παιχνίδι στην Τούμπα, είναι το 22ο ιστορικά ανάμεσα στις δύο ομάδες για το Κύπελλο Ελλάδος, με το συγκεκριμένο ζευγάρι να μπαίνει για 8η φορά σε διαδικασία διπλών αναμετρήσεων σε νοκ-άουτ φάση πριν από τον τελικό.

Οι «πράσινοι» έχουν συνολικά 6 προκρίσεις, έναντι 5 του δικεφάλου του Βορρά, ο οποίος ωστόσο έχει χτίσει το δικό του σερί νικών στην έδρα του από την περίοδο 1970-71 και μετά.

Προβάδισμα νικών (κι αντίστοιχα, κατακτήσεις) έχει το «τριφύλλι» και στις συναντήσεις του με τον ΠΑΟΚ σε τελικούς Κυπέλλου, καθώς από τα 4 μεταξύ τους παιχνίδια, έχει νικήσει στα 3, ενώ οι περσινοί νταμπλούχοι έχουν πάρει το τρόπαιο μία φορά απέναντι στον Παναθηναϊκό.

Η πρώτη συνάντηση των δύο αποψινών αντιπάλων σε (μονό) αγώνα Κυπέλλου έγινε τη σεζόν 1948-49 (10 Απριλίου 1949) στα ημιτελικά του θεσμού, με τον Παναθηναϊκό να φεύγει νικητής από την παλιά έδρα του ΠΑΟΚ με 1-0.

Δύο χρόνια μετά (1950-51), ξανά στην ημιτελική φάση, ο δικέφαλος του Βορρά πήρε τη... ρεβάνς, καθώς νίκησε με 1-0 στην έδρα του και προκρίθηκε στον τελικό, όπου ηττήθηκε από τον Ολυμπιακό με 4-0.

Επόμενο αντάμωμά τους στον τελικό του 1955, όπου ο Παναθηναϊκός νίκησε 2-0 τον ΠΑΟΚ στο γήπεδο της Λεωφόρου, ενώ 13 χρόνια μετά (1967-68), οι «πράσινοι» νίκησαν ξανά στη Θεσσαλονίκη (Τούμπα) με 2-1. Σε έναν επεισοδιακό προημιτελικό, που διακόπηκε στην παράταση σε βάρος των φιλοξενουμένων, λόγω των διαμαρτυριών τους για τη διαιτησία.

Από εκεί και πέρα, στους αγώνες των δύο ομάδων στη Θεσσαλονίκη, ο ΠΑΟΚ έχτισε ένα πολύ μεγάλο σερί, καθώς νίκησε 7 φορές σε 8 αγώνες τον Παναθηναϊκό, ωστόσο στη μία «λευκή» ισοπαλία τους (1993-94, φάση των «16»), οι «πράσινοι» πήραν την πρόκριση με 5-4 στα πέναλτι και κατέκτησαν, μετά από λίγους μήνες, το τρόπαιο.

Ο ΠΑΟΚ επικράτησε στον τελικό Κυπέλλου του 1972, νικώντας με 2-1 τον Παναθηναϊκό στο παλιό στάδιο Καραϊσκάκη, όμως το «τριφύλλι» απάντησε στις δύο επόμενες συναντήσεις τους σε τελικούς: Νίκησε 2-1 στο ίδιο γήπεδο το 1977 κι έκανε το νταμπλ, ενώ επικράτησε με το εμφατικό 4-1 στον τελικό του ΟΑΚΑ το 2014, με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Μάρκους Μπεργκ, που έκανε χατ-τρικ.

Οι δύο ομάδες συναντήθηκαν για τελευταία φορά στην ημιτελική φάση της περιόδου 2016-17, με τον Παναθηναϊκό να νικάει 2-0 στον πρώτο αγώνα που έγινε στο «Απ. Νικολαΐδης» και τον ΠΑΟΚ να απαντάει με 4-0 στη ρεβάνς και να παίρνει την πρόκριση στον τελικό. Σε ένα παιχνίδι που σήκωσε «θύελλα» διαμαρτυριών από τους «πράσινους» για τη διαιτησία.