Ολυμπιακοί Αγώνες: Τα αποτελέσματα των Ελλήνων την Κυριακή 25/07

Ενημερώθηκε: 25/07/21 - 17:34

Συγκλονιστικές εμφανίσεις για τους Έλληνες αθλητές στο πρόγραμμα της Κυριακής, με τη νίκη της Εθνικής πόλο και τις προκρίσεις του Τσιτσιπά, των κωπηλατών, του Γκιώνη και του Χρήστου να ξεχωρίζουν.

Αναλυτικα:

Με συγκλονιστική εμφάνιση και μια απίθανη νίκη με 10-9 επί της Πρωταθλήτριας Ευρώπης Ουγγαρίας ξεκίνησε την πορεία της στο Τόκιο η Εθνική πόλο ανδρών.

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς δυσκολεύτηκε αλλά πήρε τη νίκη με 2-1 σετ (3-6, 6-3, 3-6) απέναντι στον Γερμανό Φίλιπ Κολσράιμπερ και προκρίθηκε στον δεύτερο γύρο του τένις.

Ο Παναγιώτης Γκιώνης «καθάρισε» με 4-1 τον Αχμέντ Σάλεχ από την Αίγυπτο και πέρασε στον τρίτο γύρο του ολυμπιακού τουρνουά πινγκ πονγκ.

Η Άννα Κορακάκη κατέκτησε την έκτη θέση στον τελικό των 10μ. Αεροβόλο πιστόλι, μετά από τρομερή εμφάνιση στον προκριματικό.

Στην κολύμβηση, η Άννα Ντουντουνάκη έκανε τρομερή εμφάνιση στα 100μ. πεταλούδα, όμως έμεινε εκτός τελικού για μόλις 6 εκατοστά του δευτερολέπτου.

Εντυπωσιακή πρόκριση πήρε ο Απόστολος Χρήστου στα ημιτελικά των 100μ. ύπτιο. Αντίθετα, ο Δημήτρης Μάρκος έμεινε εκτός στα 200μ. Ελεύθερο, βελτιώνοντας όμως τη φετινή καλύτερη επίδοση στην Ελλάδα.
Εκτός τελικού έμεινε και η ομάδα 4Χ100 ελεύθερο.

Εντυπωσιακές προκρίσεις είδαμε στην κωπηλασία. Ο Στέφανος Ντούσκος και η Αννέτα Κυρίδου προκρίθηκαν άνετα στα ημιτελικά του μονού σκιφ ανδρών και γυναικών αντίστοιχα.

Πρόκριση στα ημιτελικά πήρε και το δίδυμο της δικώπου (Χριστίνα Μπούρμπου, Μαρία Κυρίδου), μέσα από τη διαδικασία του ρεπεσάζ.

Θετικά ξεκίνησαν οι αθλητές της ιστιοπλοΐας. Η Βασιλεία Καραχάλιου βρίσκεται στην πέμπτη θέση μετά την ολοκλήρωση των δύο πρώτος ιστιοδρομιών στο Laser Radial. Ο Βύρων Κοκκαλάνης βρίσκεται στην 11η θέση του RS:X με 18 βαθμούς ποινής μετά από τρεις ιστιοδομίες. Στην αντίστοιχη κατηγορία των γυναικών η Κατερίνα Δίβαρη βρίσκεται στην 23η θέση.

Η Φανή Τζέλη ηττήθηκε από την Μπεν Γιουσούφ στο ρεπεσάζ γκαι ολοκλήρωσε την προσπάθειά της στο τάι κβο ντο, στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο

Ο Νίκος Μαυρομμάτης βρίσκεται στην 26η θέση στο σκιτ, μετά την ολοκλήρωση του πρώτου μέρους στον προκριματικό των Ολυμπιακών Αγώνων του Τόκιο.