Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ-ΑΕΚ 111-79: "Πράσινη" οργή!

Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ-ΑΕΚ 11-79: "Πράσινη" οργή!

Ενημερώθηκε: 24/12/18 - 00:37

Ο Παναθηναϊκός έκανε επίδειξη δύναμης και ξέσπασε στην ΑΕΚ, την οποία παρέσυρε με 111-79 και πέτυχε το «9 στα 9» στην Basket League.

Οι «πράσινοι» μπήκαν με μάτι που γυαλίζει στο ματς, έβγαλαν αντίδραση και από τα πρώτα λεπτά έχτισαν μεγάλη διαφορά. Πολλοί οι διακριθέντες των γηπεδούχων, που καθάρισαν στην ουσία από την πρώτη περίοδο.

Πέντε παίκτες σημείωσαν διψήφιο αριθμό πόντων, με πρώτο σκόρερ τον Λάσμε, που είχε 16.

Από την άλλη, η Ένωση προσγειώθηκε απότομα στην πραγματικότητα και υπέστη την πρώτη ήττα της μετά από 10 διαδοχικές νίκες σε όλες τις διοργανώσεις, ενώ προβλημάτισε με την παρουσία της, ιδίως στην άμυνα. Μόνο στο δεύτερο δεκάλεπτο το... πάλεψε η ομάδα του Μπάνκι.

Τα δεκάλεπτα: 36-16, 57-37, 87-60, 111-79

Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ (Βόβορας): Λοτζέσκι 8 (0/1 δίποντο, 2/6 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Καλάθης 3 (1/2 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 11 ασίστ σε 20:39), Λάσμε 16 (6/7 δίποντα, 1/4 τρίποντα σε 17:55), Μήτογλου 14 (5/5 δίποντα, 1/1 τρίποντο σε 10:43), Αντετοκούνμπο 14 (6/6 δίποντα), Παπαγιάννης 6, Γκιστ 8, Παππάς 7, Καλαϊτζάκης 2, Βουγιούκας 7, Λεκαβίτσιους 14 (1), Τόμας 12 (1)

ΑΕΚ (Μπάνκι): Λαρεντζάκης 3 (1/4 σουτ, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Ματσιούλις 11 (4/9 σουτ), Χάντερ 12 (3/6 δίποντα, 6/7 βολές, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα), Σαντ-Ρος 4, Ρατάν-Μέις 12 (1/9 δίποντα, 3/5 τρίποντα), Μωραΐτης, Σάκοτα 9 (2), Γιαννόπουλος 7 (1), Τσαλμπούρης 4, Ρογκαβόπουλος 6 (2), Γκρίφιν 3 (1), Ρόμπερσον 8