Παναθηναϊκός-Ρεάλ Μαδρίτης 78-90: Άλλο επίπεδο

Ενημερώθηκε: 07/12/23 - 23:47

Υποτάχθηκε στην ανωτερότητα της Ρεάλ Μαδρίτης ο Παναθηναϊκός AKTOR!

Οι «πράσινοι» ηττήθηκαν με σκορ 90-78 από τη «βασίλισσα» στο κατάμεστο ΟΑΚΑ, με αποτέλεσμα να υποστούν τρίτο σερί αρνητικό αποτέλεσμα και να πέσουν στο 6-7. Αντίθετα, οι Μαδριλένοι απέδειξαν ότι… δεν έχουν αντίπαλο, και ανέβηκαν στο 12-1.

Η ομάδα του Εργκίν Αταμάν έδειξε τα… δόντια της στο πρώτο ημίχρονο, κατά τη διάρκεια του οποίου ήταν εξαιρετικά ανταγωνιστική. Παρόλα αυτά, οι γηπεδούχοι πλήρωσαν την κάκιστη τρίτη περίοδο, όταν η Ρεάλ έκανε ένα επιμέρους σκορ 10-26 και ουσιαστικά πήρε ένα διψήφιο προβάδισμα που δεν έχασε ποτέ.

Κορυφαίος των νικητών με 17 πόντους ο Μάριο Χεζόνια, ενώ 16 είχε ο Γκάμπι Ντεκ, 14 ο Τζάναν Μούσα, 11 ο Σέρχι Γιουλ και 10 ο Έντι Ταβάρες. Από πλευράς Παναθηναϊκού AKTOR, ξεχώρισε ο Κέντρικ Ναν που έβαλε 24 πόντους (20 στο πρώτο ημίχρονο), ενώ σε καλό βράδυ ήταν με 18 πόντους ο Ματίας Λεσόρ και με 15 ο Ντίνος Μήτογλου.