"Πέρασε" από τη Λευκάδα η ΑΕΚ, νίκη και για Άρη

Ενημερώθηκε: 01/04/17 - 20:04

Κινδύνεψε αρκετά, η ΑΕΚ στη Λευκάδα, αλλά έστω και στο τέλος κατάφερε να επιβληθεί 68-64 της Δόξας. Ουδέποτε βρήκε ρυθμό στο ματς η Ένωση, που δεν ξέφυγε πέρα από το +8 και είδε τους ήδη καταδικασμένους γηπεδούχους να προηγούνται στην τέταρτη περίοδο.

Ένα μεγάλο τρίποντο του Ρόκο Ούκιτς στα 40’’ έκρινε το ματς για τη σίγουρα τρίτη Ένωση, που είχε κορυφαίο τον Λουκά Μαυροκεφαλίδη με 21 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Ιβάν Μάρας με 23 και Άλεξ Χάρις με 18 πόντους ξεχώρισαν από τους γηπεδούχους που έδειχναν να το θέλουν περισσότερο.

Τα δεκάλεπτα: 17-15, 36-38, 51-54, 64-68

Ο Άρης νίκησε τον Απόλλωνα Πατρών 79-70 στο Παλέ για την 24η αγωνιστική της Α1 μπάσκετ και βρέθηκε προσωρινά τέταρτος και άφησε μεν στην προτελευταία θέση τους Πατρινούς, όμως με ελπίδες παραμονής μετά τις ήττες των Κόροιβου και Κύμης.

Οι παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη έφτασαν στο +20 στην ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου και συντήρησε χαλαρά μια διψήφια διαφορά στη συνέχεια.

Κορυφαίοι των νικητών ήταν οι Κάμινγκς και Τζάκσον με 15 πόντους, ενώ για τους φιλοξενούμενους διακρίθηκε ο Μπαρτ με 21 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 25-14, 48-28, 65-50, 79-70

Άρης (Πρίφτης): Φλιώνης 10 (3), Κάμινγκς 15 (1), Μούρτος 8, Καββαδάς 12, Ντραγκίτσεβιτς 2, Ξανθόπουλος 2, Τσαϊρέλης 4, Ζάρας 8 (2), Χρηστίδης, Γιάνκοβιτς 3 (1), Τζάκσον 15

Απόλλων Πατρών (Σκουρτόπουλος): Στόκτον 2, Μπαρτ 21 (3), Κουζέλογλου 9, Καλινόσκι 11 (1), Ρέινς, Χίκι 11 (1), Βεργίνης 1, Διαμαντάκος 2, Σλαφτσάκης, Μπάβτσιτς 13 (2)

Το Ρέθυμνο κατάφερε να πάρει την του εκτός έδρας νίκη και θα βρίσκεται μέσα στην πρώτη οκτάδα, επικρατώντας του Κόροιβου Αμαλιάδας με 67-78. Οι φιλοξενούμενοι κατόρθωσαν να ξεκαθαρίσουν την κατάσταση στην τελευταία περίοδο με ένα επιμέρους 23-15 να εξασφαλίσουν τη νίκη.

Πρώτος σκόρερ για την ομάδα από την Κρήτη ο Τάλτον με 15 πόντους, ενώ ο Φιτζπάτρικ είχε 13 και 9 ριμπάουντ. Συνολικά το Ρέθυμνο είχε έξι παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων.

Τα δεκάλεπτα: 16-11, 34-34, 52-55, 67-78

Κόροιβος: Γκότσερ 15(3), Σταρκς 12, Σανέ 5, ΜακΚλίλαν 18(2), Πόλαρντ 10, Μιλουτίνοβιτς 3, Μιχάλογλου 2, Σαχπατζίδης 2, Σπυριδωνίδης

Ρέθυμνο: Κώττας 3, Χριστοδούλου 6, Άρνολντ 10, Φιτζπάτρικ 13 (3), Λέμον Τζούνιορ 10, Ραζής, Σαφτεναάρ 11 (1), Τάλτον 15 (3), Γιαννόπουλος 10(1)

Με 6/23 τρίποντα και 13/36 δίποντα, οι φιλοξενούμενοι δεν μπόρεσαν να επανέλθουν ποτέ στο ματς, το οποίο στην τελευταία περίοδο μετατράπηκε σε παράσταση για ένα ρόλο με τον Προμηθέα να κάνει επιμέρους σκορ 24-11 και να φτάνει στο τελικό 81-56.

Τα δεκάλεπτα: 24-11, 39-31, 59-45, 81-56

Τα δεκάλεπτα: 17-20, 31-43, 46-65, 63-79

Κολοσσός Ρόδου (Λυκογιάννης): Ρέντικ 6, Τσούκου 11 (1), Ρέλεφορντ 8 (1), Βασιλόπουλος 6, Χολ 13, Λιάπης, Σαλούστρος 9, Αγγελάκος 3, Άχονεν 1, Παπαδάκης, Γουάτσον 6, Γεωργαλλής

Λαύριο (Σερέλης): Χάμιλτον 12 (1), Έβανς 8, Γκρέι 20 (2), Στεφανίδης 5 (1), Μπολντς 8, Τσίρος, Αθανασούλας 9 (1), Κακλαμανάκης 3, Αναγνωστάκης 2, Νίξον 9 (1), Περράκης 3 (1)