Premier League: Απλά δεν το χάνει! (ΒΙΝΤΕΟ)

Ενημερώθηκε: 10/12/17 - 21:30

Η Μάντσεστερ Σίτι επικράτησε με 2-1 της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στο "Ολντ Τράφορντ" και με τη 14η συνεχόμενη νίκη της στη σεζόν… χάθηκε στο +11 από τους "κόκκινους διαβόλους", δείχνοντας πως δύσκολα θα χάσει τον τίτλο!

Ιστορικό ρεκόρ, μάλιστα, για τους "πολίτες", καθώς, με το 14ο σερί "τρίποντο", "ισοφάρισαν" την Άρσεναλ, τη μοναδική ομάδα με 14 απανωτές νίκες στην Premier League, οι 13, ωστόσο, ήταν τη σεζόν 2001-2002 και η 14η στην πρεμιέρα της επόμενης περιόδου.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν μέτριο, όμως στο 43', ο Νταβίντ Σίλβα άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους, με γυριστό σουτ, έπειτα από την προσπάθεια του Ρομελού Λουκακού να διώξει με κεφαλιά, ενώ, στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Μάρκους Ράσφορντ ισοφάρισε, έπειτα από το τραγικό λάθος του Φάμπιαν Ντελφ στην περιοχή της Σίτι!

Λίγα λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, ωστόσο και συγκεκριμένα, στο 54', ο Οταμέντι έδωσε εκ νέου προβάδισμα στους "πολίτες", έπειτα από νέα, αποτυχημένη προσπάθεια του Λουκακού να απομακρύνει!

Από εκεί και πέρα, η Γιουνάιτεντ πίεσε για την ισοφάριση, ενώ πέρασε στο παιχνίδι και ο Ζλάταν, για να βοηθήσει τον Λουκάκου, αλλά, στο 84', ο Βέλγος είδε τον Έντερσον να κάνει απόκρουση με το πρόσωπο(!) και, στη συνέχεια της φάσης, να διώχνει με το σώμα το δυνατό σουτ του Μάτα, με το 1-2 να παραμένει ως το τέλος και πλέον η ομάδα του Πεπ βρίσκεται αγκαλιά με τον τίτλο.