Premier League: Γλίτωσε το "κάζο" η Γιουνάιτεντ, πλησιάζει η Τσέλσι (ΒΙΝΤΕΟ)

Ενημερώθηκε: 26/12/17 - 20:11

Αν και τα βρήκε μπαστούνια από την σκληροτράχηλη Μπέρνλι και φλέρταρε με ακόμα μεγαλύτερη γκέλα, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ βρήκε τελικά τον τρόπο να περιορίσει τη ζημιά (2-2).

Πριν καν συμπληρωθούν τρία λεπτά αγώνα, οι "κόκκινοι διάβολοι" βρέθηκαν ήδη να κυνηγούν το σκορ, όταν ο Μπαρνς εκμεταλλεύτηκε αναμπουμπούλα σε εκτέλεση φάουλ και πλάσαρε από κοντά.

Την ώρα που είχαν κλείσει τους φιλοξενούμενους και πίεζαν για την ισοφάριση πριν το ημίχρονο, ο Ντεφούρ με μια εκπληκτική εκτέλεση φάουλ, πάγωσε ακόμα περισσότερο το "Ολντ Τράφορντ".

Με την είσοδο του Λίνγκαρντ αντί του κακού Ιμπραΐμοβιτς, η ομάδα του Μουρίνιο βελτιώθηκε. Μπορεί λοιπόν ο Νορβηγός να έχασε αρχικά ένα άχαστο (με πλασέ από το μισό μέτρο που αποκρούστηκε από τερματοφύλακα και δοκάρι) ωστόσο στη συνέχεια πήρε πάνω του το ματς.

Έτσι, μείωσε αρχικά το σκορ στο 56’ με εκπληκτικό τακουνάκι στην κίνηση. Και έπειτα από ένα μεγάλο διάστημα ασφυκτικής πίεσης των γηπεδούχων, τους δικαίωσε τελικά στις καθυστερήσεις με σουτ μέσα από την περιοχή.

Με τους Ισπανούς Αλόνσο και Μοράτα να καθαρίσουν τη μπουγάδα, η Τσέλσι επικράτησαν 2-0 της Μπράιτον και ανέβηκε στους 42 βαθμούς και στο -1 από τους "κόκκινους διαβόλους".

Μπορεί στο πρώτο ημίχρονο να μην βρήκε λύση στον… γρίφο η ομάδα του Κόντε, ωστόσο στην «επανάληψη» βγήκαν τα… όπλα!

Με την έναρξη του δεύτερου μέρους ο Αθπιλικουέτα σέρβιρε εξαιρετικά από τα δεξιά, ο Μοράτα πετάχτηκε στην καρδιά της άμυνας των φιλοξενούμενων κι άνοιξε το σκορ, διώχνοντας το όποιο άγχος είχε δημιουργηθεί. Σχεδόν 15’ αργότερα δύο άλλοι Ισπανοί "κλείδωσαν" το τρίποντο για την Τσέλσι που δεν απειλούταν από την Μπράιτον.

Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Φάμπρεγας, ο Μάρκος Αλόνσο βρέθηκε την κατάλληλη στιγμή, στο κατάλληλο σημείο και με ωραία κεφαλιά διαμόρφωσε το τελικό σκορ, με τα εναπομείναντα λεπτά να αποκτούν διαδικαστικό χαρακτήρα.