Premier League: «Τρομάζει κόσμο και... ΑΕΚ η Μπράιτον - Τα αποτελέσματα της αγωνιστικής

Ενημερώθηκε: 02/09/23 - 23:13

Αγριεμένη Μπράιτον, απίθανος Φέργκιουσον και... στα Τάρταρα η Νιουκάστλ!

Η φοβερή ομάδα του Ρομπέρτ Ντε Τζέρμπι επικράτησε 3-1 εκείνης του Έντι Χάου χάρη σε χατ τρικ του Ιρλανδού και την άφησε στα χαμηλά της βαθμολογίας της Premier League, στέλνοντας παράλληλα μήνυμα στην ΑΕΚ ενόψει της πρεμιέρας των ομίλων του Europa League σε 19 μέρες.

Οι «καρακάξες» μπήκαν καλύτερα στο ματς και είχαν δύο καλές στιγμές με τον Ίσακ στα πρώτα λεπτά, με τους γηπεδούχους να εξισορροπούν σταδιακά την κατάσταση και να απειλούν και αυτοί.

Ο Ίσακ άγχωσε εκ νέου τους παίκτες της Μπράιτον στο 18' ωστόσο απέτυχε ξανά να σκοράρει, με το σκορ εντέλει να ανοίγει αλλά από την άλλη εστία!

Ήταν στο 27', όταν μία κακή αντίδραση του Πόουπ σε μακρινό σουτ του Γκίλμορ έδωσε την ευκαιρία στον Φέργκιουσον να σκοράρει.

Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με τους «γλάρους» να έχουν την πρωτοβουλία των κινήσεων και το προβάδισμα υπέρ τους.

Μετά την ανάπαυλα, η Νιουκάστλ επιχείρησε να ανεβάσει τις γραμμές της και έψαξε την ισοφάριση, ωστόσο ένα ακόμη γκολ του Φέργκιουσον, αυτή τη φορά με τρομερό μακρινό πλασέ, στο 65', έφερε το 2-0!

Η απάντηση λίγο έλειψε να έρθει άμεσα, όμως το σουτ του Γκόρντον από πλεονεκτική θέση πέρασε άουτ (67'), με την Μπράιτον να φτάνει εντέλει και σε τρίτο γκολ...

Σκόρερ, ποιος άλλος, ο Φέργκιουσον, που έκανε χατ τρικ με σουτ που κόντραρε στο 71'!

Η Νιουκάστλ κατάφερε απλά να μειώσει με κοντινή προσπάθεια του Γουίλσον στις καθυστερήσεις, με τους νικητές να σκαρφαλώνουν στην τετράδα και την ομάδα του Έντι Χάου να συμπληρώνει τρεις συνεχόμενες ήττες, παραμένοντας χαμηλά στη βαθμολογία...