Πρόκριση για Celtics και Wizards, σε έβδομο παιχνίδι Jazz και Clippers (ΒΙΝΤΕΟ)

Ενημερώθηκε: 29/04/17 - 11:18

Στο United Center οι Celtics έφτασαν σε μια εύκολη νίκη, ίσως την πιο εύκολη σε όλη τη σειρά των αγώνων τους με τους Bulls επικρατώντας με 105-83 και μάλιστα, παρά το γεγονός ότι το άγχος ήταν μεγάλο.

Ίσα—ίσα. Αυτό φαίνεται να λειτούργησε ευεργετικά για τους παίκτες της Βοστόνης, η οποία από νωρίς είχε καταφέρει να βγάλει τις προθέσεις της στο παρκέ.

Από το 16ο λεπτό κιόλας οι "Κέλτες" είχαν δημιουργήσει μια διαφορά ασφαλείας μετά από ένα σερί 12-0. Μια διαφορά η οποία από τους 17 πόντους ανέβηκε και πάνω από τους 20 στην αρχή της τρίτης περιόδου. Κάπως έτσι το παιχνίδι είχε τελειώσει, με τους Celtics να είναι οι κυρίαρχοι και Bulls να μην μπορούν να αντιδράσουν.

Ο Bradley με 23 πόντους ήταν ο κορυφαίος των νικητών. Ο Green είχε 16 πόντους και ο Thomas 12 πόντους. Από την άλλη πλευρά ξεχώρισε ο Portis με 11.

Στην Ουάσιγκτον οι Wizards με κορυφαίο τον Wall έφταναν στη νίκη 115-99 απέναντι στους Hawks και έπαιρναν το εισιτήριο για τον επόμενο γύρο. Ο άσος των "πρωτευουσιάνων" με 42 πόντους ήταν εξαιρετικός, καθώς είχε και καλά στατιστικά 16/25 σουτ, 9/10 βολές, 8 ασίστ, 4 κλεψίματα και 2 κοψίματα.

Αυτό που δίνει μια ακόμη μεγαλύτερη σημασία στην εμφάνιση του Wall είναι ότι τους 19 πόντους τους πέτυχε στην τελευταία περίοδο έχοντας αναλάβει και τα τελευταία 13 σουτ της ομάδας του.

Οι Wizards είχαν το προβάδισμα σε όλο τον αγώνα. Η διαφορά έφτασε στους 19 πόντους στο πρώτο ημίχρονο και ανέβηκε και στους 22 στη συνέχεια. Οι Hawks προσπάθησαν, έριξαν τη διαφορά μέχρι και τους 3 στην τελευταία περίοδο αλλά εκεί μίλησε ο Wall.

O Chris Paul των Los Angeles Clippers ήταν ορεξάτος και με 29 πόντους και 8 ασίστ, τους οδήγησε στη νίκη 98-93, επι των Utah Jazz, οδηγώντας τη σειρά σε έβδομο παιχνίδι.

Μεγάλη βοήθεια είχε ο Paul από τον Rivers (13 πόντους) και τον Jordan (13 πόντους και 18 ριμπάουντ) αλλά και από τους Mbah a Moute με 13π και Crawford με 12. Για τους Jazz ο Hayward με 31 πόντους και 7 ριμπάουντ ήταν καλύτερος με βοηθό τον Hill με 22 πόντους.

Στο παιχνίδι έγινε μάχη για τη νίκη μέχρι και τα τελευταία δεύτερα. Αν και οι Jazz ξεκίνησαν καλά στο ματς, οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και το ματς ήταν "φωτιά" για τη συνέχεια.

Στην τελευταία περίοδο οι Jazz με επτά πόντους στη σειρά έριξαν στους τρεις τη διαφορά. Ο Johnson αστόχησε στο τρίποντο και στη συνέχεια ο Paul με βολές έγραψε το τελικό σκορ.

Ξημερώματα Δευτέρας το τελευταίο παιχνίδι με τον νικητή να παίρνει το εισιτήριο για τον επόμενο γύρο.