Στην κορυφή η Μπαρτσελόνα, "γκρέμισε" την Ρεάλ η Λας Πάλμας!

Ενημερώθηκε: 02/03/17 - 01:48

Σε ένα ματς για την 25η αγωνιστική που έδειχνε να στραβώνει, η Ρεάλ Μαδρίτης πήρε στο τέλος το βαθμό ισοφαρίζοντας 3-3 τη Λας Πάλμας, που είχε προηγηθεί με 3-1 μετά την ανόητη αποβολή του Μπέιλ.

Το γρήγορο γκολ του Ίσκο (8’) έδειχνε πως η βραδιά θα εξελισσόταν εύκολα για τη Ρεάλ, αλλά τα πράγματα δεν εξελίχθηκαν έτσι. Ο Τάνα ισοφάρισε αμέσως με εξαιρετική ατομική προσπάθεια (10’) και στο 47’ ο Μπέιλ άφησε την ομάδα του με δέκα όταν πρώτα έριξε μια κλωτσιά σε αντίπαλο και αμέσως μετά τον απώθησε, δεχόμενος δύο κίτρινες κάρτες σε λίγα δευτερόλεπτα.

Ο Ράμος απέκρουσε σουτ και ο Βιέρα στο 56’ έδωσε προβάδισμα στη Λας Πάλμας και τρία λεπτά μετά ο Μπόατενγκ έγραψε το 1-3. Εκεί που όλα έδειχναν να έχουν τελειώσει, ο Ρονάλντο πρώτα με πέναλτι στο 86’ σε χέρι αντιπάλου εντός περιοχής και στο 90’ με κεφαλιά έφερε το ματς στα ίσα, αλλά δεν υπήρχε χρόνος για να ολοκληρωθεί η ανατροπή.

Ο Λιονέλ Μέσι με κεφαλιά (!) άνοιξε το χορό στο 9’, το αυτογκόλ του Χουάν Ροντρίγκες δύο λεπτά μετά έκανε το 2-0, ενώ στο τέρμα του Κάρλος Κάστρο (21’) απάντησε αποστομωτικά το υπέροχο βολέ του Λουίς Σουάρες στο 27’.

Ο Πάκο Αλκάθερ από ασίστ του Μέσι στο 49’ και ο Νεϊμάρ στο 66’ με αριστουργηματική εκτέλεση φάουλ συνέχισαν το πάρτι, ενώ στο 87’ ο Ιβάν Ράκιτιτς με όμορφο σουτ από πλάγια θέση διαμόρφωσε το τελικό 6-1.