Super League: Άστραψαν και βρόντιξαν ΑΕΚ και ΠΑΟΚ, ξέσπασμα Πανιωνίου

Ενημερώθηκε: 06/01/18 - 21:47

Με μια επιβλητική εμφάνιση, η ΑΕΚ πέρασε, με νέα τεσσάρα από το Αγρίνιο και την έδρα του Παναιτωλικού (1-4) και εν αναμονή του αγώνα του Ολυμπιακού, επανήλθε στην κορυφή της βαθμολογίας.

Καθοδηγούμενη από τον καταπληκτικό Μπακασέτα (που πρόλαβε σε ένα ημίχρονο να πετύχει ένα φοβερό γκολ με εκτέλεση φάουλ, να σημαδέψει το δοκάρι, να κερδίσει ένα πέναλτι που εξαργύρωσε ο Χριστοδουλόπουλος και να σερβίρει ένα τέρμα στον Αραούχο) η ομάδα του Χιμένεθ χόρτασε θέαμα τον κόσμο της.

Ο Λόπες το άλλο γκολ των "κιτρινόμαυρων", για τους οποίους έκανε θετικό ντεμπούτο ο Μασούντ (περνώντας αλλαγή στη θέση του MVP Μπακασέτα).

Παναιτωλικός (Μάκης Χάβος): Κυριακίδης, Μιχάι, Ροντρίγκες, Μύγας (69’ Μαρινάκης), Λουίς Ρότσα (60’ Τσοκάνης), Μπεχαράνο, Μάρκος Πάουλο, Μάζουρεκ, Ντίας, Μοράρ, Ρόσα (46’ Κλέσιο)

Στον πάγκο έμειναν οι: Τσέναμο, Παρράς, Ντιέγκο Λόπες, Χαντάκιας

ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Τσιντώτας, Λαμπρόπουλος, Τσιγκρίνσκι, Μπακάκης, Γκάλο, Μπακασέτας (52’ λ.τ. Μασούντ), Κονέ, Γαλανόπουλος, Λιβάγια, Χριστοδουλόπουλος (60’ Λόπες), Αραούχο (71’ Γιακουμάκης)

Στον πάγκο έμειναν οι: Μπάρκας, Τζανετόπουλος, Αϊντάρεβιτς, Κλωναρίδης

παοκ

Ο ΠΑΟΚ έκανε ό,τι ήθελε κόντρα στον Λεβαδειακό, έφτασε στο 5-0 στην Τούμπα και πέρασε στη δεύτερη θέση πίσω από την εντυπωσιακή ΑΕΚ.

Το σκορ στην Θεσσαλονίκη άνοιξε στο 18ο λεπτό ο Μάτος, ύστερα από σέντρα του Πέλκα. Η ομάδα του Λουτσέσκου παρότι είχε τα ηνία δεν μπόρεσε να καθαρίσει το ματς νωρίτερα και χρειάστηκε να περιμένει μέχρι το δεύτερο ημίχρονο.

Στο δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε η… καταιγίδα. Στο 48΄ ο Κάμπος έκανε το 2-0, στο 57’ ακολούθησε το 3-0 από τον Πρίγιοβιτς και δύο λεπτά αργότερα και πάλι ο Κάμπος έκανε το 4-0. Το τελικό σκορ στην Τούμπα διαμορφώθηκε ύστερα από εκτέλεση πέναλτι του Πρίγιοβιτς λίγο πριν το φινάλε (89’).

ΠΑΟΚ (Ράζβαν Λουτσέσκου): Πασχαλάκης, Μάτος, Βαρέλα, Κρέσπο, Βιεϊρίνια, Κάνιας (46’ Τσίμιροτ), Μαουρίσιο, Πέλκας (77’ Κουλούρης), Λημνιός (64’ Μπίσεσβαρ), Κάμπος, Πρίγιοβιτς

Στον πάγκο: Ρέι, Μαλεζάς, Σάκχοφ, Δεληγιαννίδης

Λεβαδειακός (Ζοσέ Ανιγκό): Επασί, Αντιλέχου, Φαβάρο, Λεονάρντο, Ζαραδούκας (58’ Μπελγκαζουανί), Νιάσε (63’ Μητρόπουλος), Ομπιόρα, Τσαμπούρης, Γιουσούφ, Μαρκόφσκι, Γιακουμάκης

Στον πάγκο: Σωτηρίου, Ιωαννίδης, Νίκας, Τριποτσέρης, , Ντιόγκο

πγσσσ

Παρότι η Κέρκυρα προηγήθηκε λίγο πριν το τέλος του πρώτου μέρους με τον Επστάιν, οι ο Πανιώνιος έβγαλε αντίδραση στην επανάληψη και με πρωταγωνιστή τον Γιώργο Μασούρα κατάφερε να φτάσει σε ένα ακόμη τρίποντο (3-1)!

Ο Έλληνας μεσοεπιθετικός με φοβερή ατομικό προσπάθεια και άψογο τελείωμα 45 δευτερόλεπτα μετά την έναρξη του δευτέρου μέρους έφερε το ματς στα ίσα, ενώ σέρβιρε στον Παπαγεωργίου το τρίτο γκολ της ομάδας του που "κλείδωσε" το τρίποντο. Ενδιάμεσα, ο Λάμπρου με διαγώνιο τελείωμα είχε υπογράψει την ανατροπή!

Παραμένει στην θέση ο Πανιώνιος, ο οποίος έφτασε τους 25 βαθμούς, με την Κέρκυρα να μένει προτελευταία με 11 βαθμούς. Στη Ριζούπολη αγωνίζονται την ερχόμενη εβδομάδα οι Νεοσμυρνιώτες, υποδέχονται τον ΠΑΟΚ οι Φαίακες!

Πανιώνιος (Μιχάλης Γρηγορίου): Μπαντής, Βλάχος, Μπανανά, Γκιοατά, Σαραμαντάς, Κόρμπος, Σιώπης, Σαββίδης (45' Σπιριντόνοβιτς), Μασούρας, Λάμπρου (76' Παπαγεωργίου), Ντουρμισάι (83' Πινιώτης)

Κέρκυρα (Σάκης Τσιώλης): Κουτζαβασίλης, Ιωάννου, Γρομητσάρης (56' Μπάουμαν), Γκράσι, Γεωργίου, Σοϊλέδης, Κρητικός, Μπαλάφας (67' Κόντος), Σιόντης, Επστάιν, Παμλίδης (75' Ζορμπάς)