Όμορφο θέαμα στον 3ο Αγώνα Πανελλήνιου Πρωταθλήματος Ταχύτητας 2017 στα Μέγαρα

Ενημερώθηκε: 04/12/17 - 12:38

Ο καιρός δεν θα μπορούσε να ήταν καλύτερος και φυσικά με τις ίδιες καιρικές συνθήκες αγωνίσθηκαν και οι πέντε κατηγορίες. Αρκετοί θεατές βρέθηκαν στα Μέγαρα για να παρακολουθήσουν τους φίλους τους που έτρεχαν τόσο με τα πολύ ισχυρά αγωνιστικά αυτοκίνητα όσο και με τα SkodafabiaTSi 1.2 στο θεσμό του Ενιαίου.

Το Σωματείο ΕΛ.Λ.Α.Δ.Α. που είχε την ευθύνη για τον αγώνα τα είχε οργανώσει όλα με τον καλύτερο τρόπο. Η χθεσινή ημέρα βρήκε νικητές τους Γιώργο Καμιτσάκη και Μίλτο Κύρκο στο Ενιαίο, τον Γιώργο Κεχαγιά στην κατηγορία Μεγάλου Τουρισμού, τους «Ρώσο» και Δημήτρη Ζάγαρη στην κατηγορία Τουρισμού, τον Γιώργο Κατσαρό στα Ιστορικά και τον Παναγιώτη Ηλιόπουλο στη FormulaSaloon.Ο Νίκος Ζάχος και ο Μίλτος Κύρκος έκλεισαν την τριάδα, ενώ ο τέταρτος Φίλιππος Καλέσης ήταν ο νικητής μεταξύ των Νέων του θεσμού.

Στο Ενιαίο είχαμε εντυπωσιακό αγώνα μεταξύ του Κύρκου, τελικού νικητή, του Γιάννη Χαραλαμπόπουλου και του Φίλιππου Καλέση. Τρεις γύρους πριν το τέλος ο Καλέσης πήρε την πρωτοπορία από τον Χαραλαμπόπουλο, όμως έναν γύρο μετά ο Κύρκος ανέβηκε στην κορυφή, και δεν απειλήθηκε μέχρι την καρό σημαία. Νωρίτερα, στον τρίτο γύρο του αγώνα, μια έξοδος του Ταξιάρχη Ασημακόπουλου -χωρίς σοβαρές συνέπειες- διέκοψε τον αγώνα, ο οποίος επανεκκίνησε λίγη ώρα αργότερα πίσω από το Όχημα Ασφαλείας.

Στους δύο αγώνες των κατηγοριών Τουρισμού και Μεγάλου Τουρισμού, ο Γιώργος Κεχαγιάς ήταν ο απόλυτος κυρίαρχος με το FordSierra RS500, καθώς πίσω του τερμάτισε και στις δύο περιπτώσεις ο Νίκος Πλέσσας (Ford RS500). Η αντιστροφή της κατάταξης για την εκκινηση του δεύτερου αγώνα δεν αποτέλεσε πρόβλημα για τους οδηγούς των δύο ισχυρότερων αυτοκινήτων της κατηγορίας. Πίσω τους, νικητές της κατηγορίας Τουρισμού και τρίτοι στο βάθρο ήταν οι «Ρώσος» (VW Golf / T2) και Δημήτρης Ζάγαρης (CitroenSaxo / T1).

x

Στους μονούς αγώνες της ημέρας, στην κατηγορία των Ιστορικών ο Γιώργος Κατσαρός δεν είχε πρόβλημα να κυριαρχήσει όπως και στην Τρίπολη, και να ψυχαγωγήσει τους θεατές με τον θεαματικό του χειρισμό του FordEscort, ενώ ο Παντελής Πουλιάδης (Porsche 911) και ο Γιάννης Καλαϊτζιάν (FiatRitmo 125TC Group B) τον ακολούθησαν στον τερματισμό.

Αντίστοιχη ήταν και η κυριαρχία του Παναγιώτη Ηλιόπουλου, με την πανίσχυρη Ferrari 458 Challenge (FSA), στη FormulaSaloon. Ο Απόστολος Εδιρνέλης (HondaCivic, FSA 2L) στους πρώτους γύρους κέρδιζε την συναρπαστική μάχη με τους Κωνσταντίνο Ζυγογιάννη (Audi A3, FST2) και Παναγιώτη Σολδάτο (AlfaRomeo 156, FSA 2L), αλλά μια σύγκρουση των δύο τελευταίων στην Κ9 άφησε τους δύο τελευταίους εκτός αγώνα. Ο Εδιρνέλης κατέκτησε τη δεύτερη θέση, ενώ ο Κωνσταντίνος Οικονομόπουλος κέρδισε τη μάχη των δύο HondaCivic της FSA 2L με τον Αθανάσιο Ασίκη έχοντας μεγαλύτερη διαφορά τη στιγμή της διακοπής σε σχέση με την υστέρηση που είχε στον τερματισμό.

Γιώργος Κεχαγιάς (FordSierra RS500 / GT2) - Νικητής 1ου & 2ου Αγώνα Μεγάλου Τουρισμού

«Να πούμε ένα μεγάλο μπράβο στη Λέσχη, που κατάφερε να κάνει τον αγώνα με λίγες συμμετοχές και με μεγάλη προσπάθεια. Μπράβο σε όλα τα παιδιά που συμμετείχαν. Αυτο που πρέπει να κάνουμε για την πίστα είναι να συγκεντρώσουμε περισσότερες συμμετοχές, για να έχει μεγαλύτερο ενδιαφέρον και συναγωνισμό. Ευχαριστούμε τον κόσμο που ήρθε να μας δει, και ευχαριστώ και την ομάδα μου - τον Αλέκο Καρρά, μηχανικό μου, καθώς και την οικογένειά μου που ήταν εδώ και είναι δίπλα μου πάντα».

«Ρώσος» (VW Golf / T2) – Νικητής 1ου Αγώνα κατηγορίας Τουρισμού

«Η οργάνωση προσπάθησε, και είναι από τις πιο καλές, ενώ και τα θέματα ασφάλειας ήταν σωστά. Εγώ προσπάθησα, αν και ο συναγωνισμός ήταν άνισος από άποψη ιπποδύναμης. Οι κανονισμοί, από αυτήν την άποψη, πρέπει να βελτιωθούν, όπως και στο θέμα της αναστροφής της σειράς εκκίνησης. Ήταν καλό που η ΕΛ.Λ.Α.Δ.Α. έδωσε τη σημαία της νίκης και σε αγωνιζόμενους μικρότερων κατηγοριών».

Δημήτρης Ζάγαρης (CitroenSaxo / T1) - Νικητής 2ου Αγώνα κατηγορίας Τουρισμού

«Κρίμα που ο Λεωνίδας [Λεοντοπουλος] είχε ένα μικρό πρόβλημα με τη μέση του, και δεν είχαμε τη μάχη που θέλαμε. Ωστόσο, είχαμε πολύ ωραίο συναγωνισμό με τα άλλα παιδιά, και είμαι πολύ χαρούμενος που συμμετείχα σε αυτή τη μάχη. Ήταν ένας πολύ ωραίος αγώνας».

Γιώργος Κατσαρός (FordEscort) – Νικητής Αγώνα Ιστορικών

«Όλα κύλησαν καλά για εμάς. Ήταν ένας πολύ καλός αγώνας, και συγχαρητήρια στην ΕΛ.Λ.Α.Δ.Α. για τη διοργάνωσή του».

Παναγιώτης Ηλιόπουλος (Ferrari 458 Challenge) - Νικητής Αγώνα FormulaSaloon

«Ο αγώνας δεν είχε ιδιαίτερο συναγωνισμό στην κατηγορία του δικού μας αυτοκινήτου, όμως αγωνίστηκα με στόχο πιο πολύ να βελτιώσω τη δική μου απόδοση. Ήταν ένας πολύ καλός αγώνας».