Euroleague: «Αυτοκτόνησε» στη Γερμανία

Euroleague: "Αυτοκτόνησε" στη Γερμανία

Ενημερώθηκε: 14/12/17 - 23:36

Ο Ολυμπιακός "αυτοκτόνησε" στην τέταρτη περίοδο και γνώρισε την ήττα από την Μπάμπεργκ με 67-65. Οι "ερυθρόλευκοι" αν και είχαν τον έλεγχο του αγώνα από το 2ο δεκάλεπτο και έπειτα όταν και έχτισαν καλή διαφορά, πλήρωσαν το κακή τους εμφάνιση στην τελευταία "στροφή" του παιχνιδιού.

Οι Πειραιώτες σημείωσαν μόλις 7 πόντους στο 4ο δεκάλεπτο γεγονός που εκμεταλλεύτηκαν οι Γερμανοί. Αρχικά κάλυψαν μια διαφορά 5-7 πόντων 4.28'' πριν το τέλος και με μπροστάρη της αντιεπίθεσης τον Χάκετ κατάφεραν να πάρουν τη νίκη.

Ο πρώην άσος του Ολυμπιακού ήταν καθοριστικός με κρίσιμα ριμπάουντ και καλάθια όταν η μπάλα έκαιγε, ενώ ο Ρούμπιτ σημείωσε το τρίποντο που έδωσε την πρωτοπορία στο σκορ για την Μπάμπεργκ (65-62 2.55'').

Ο Ολυμπιακός με τρίποντο του Στρέλνιεκς μείωσε 33'' στο καλάθι, ο Χίκμαν βρήκε σίδερο στην επόμενη επίθεση αλλά το ίδιο συνέβη και με το σουτ που έκανε ο Ρόμπερτς στο φινάλε.

Με αυτή την ήττα η ομάδα του Σφαιρόπουλου έπεσε στο 9-3, ενώ η Μπάμπεργκ ανέβηκε στο 6-6.

Δεκάλεπτα: 15-14, 17-26, 18-18, 17-7