ΑΕΚ-Παναθηναϊκός 1-0: Με την υπογραφή του Αραούχο

Ενημερώθηκε: 09/02/20 - 21:50

Με τον Σέρχιο Αραούχο να σκοράρει για πρώτη φορά, μετά την τρίτη επιστροφή του στην Ελλάδα, η ΑΕΚ «λύγισε» τον Παναθηναϊκό (1-0) και πήρε το πρώτο της φετινό ντέρμπι στην Super League 1.

Φοβερό γκολ από τον Αργεντίνο επιθετικό της Ένωσης, ο οποίος την τελευταία φορά που αντιμετώπισε τους «πράσινους» είχε σκοράρει ξανά και μάλιστα δύο τέρματα!

Εξαιρετικό στήσιμο από τον Μάσιμο Καρέρα, ο οποίος πήρε αυτό που ήθελε στο πρώτο ημίχρονο και στην επανάληψη άλλαξε την τακτική του, κλείνοντας τους διαδρόμους προς την εστία του Μπάρκα και διατηρώντας το προβάδισμα της ομάδας του μέχρι το φινάλε.

Ανεβασμένος στο δεύτερο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός, πήρε τον έλεγχο και πίεζε διαρκώς για την ισοφάριση αλλά κατάφερε να φτιάξει μόλις μία μεγάλη φάση με τους Μακέντα και Χατζηγιοβάνη να μην καταφέρνουν να σκοράρουν!

Στους 44 βαθμούς, πλέον, η ΑΕΚ και στο +7 από τον τέταρτο Παναθηναϊκό, «κλείδωσε» ουσιαστικά την τρίτη θέση στην κανονική διάρκειας του πρωταθλήματος. Στο «Κλεάνθης Βικελίδης» αγωνίζεται την ερχόμενη αγωνιστική η ομάδα του Καρέρα, με αυτή του Δώνη να υποδέχεται τον Παναιτωλικό στο ΟΑΚΑ.

Πρωτού συμβεί αυτό, βέβαια, αναμένεται να επικεντρωθεί στη ρεβάνς του Κυπέλλου με τον ΠΑΟΚ, με τους «πράσινους» να δείχνουν σήμερα πως είχαν περισσότερο εκεί το μυαλό τους.

Οι συνθέσεις των δυο ομάδων:

ΑΕΚ (Μάσιμο Καρέρα): Μπάρκας, Μπακάκης, Βράνιες, Σβάρνας, Λόπες, Κρίστισιτς, Σιμάνσκι, Μάνταλος, Βέρντε (68’ Αλμπάνης), Λιβάγια (85’ Οικονόμου), Αραούχο (77’ Κλωναρίδης).

Παναθηναϊκός (Γιώργος Δώνης): Διούδης, Γιόχανσον, Σένκεφελντ, Πούγγουρας, Χατζηθεοδωρίδης, Δώνης, Ανουάρ, Χατζηγιοβάνης (65’ Νάγκι), Μπουζούκης (59’ Ζαχίντ), Μπεκ, Καμπετσής (59’ Μακέντα).

Διαιτητής: Φραν Γιόβιτς (Κροατία)
Βοηθοί: Ίβιτσα Μόντριτς (Κροατία), Χρβόγιε Ράντιτς (Κροατία)
Τέταρτος: Δημήτρης Καραντώνης (Ημαθίας)
Διαιτητής VAR: Πραξιτέλης Ζαχαριάδης (Μακεδονίας)
Διαιτητής AVAR: Πέτρος Πάτρας (Μακεδονίας)