Άνετη επικράτηση για τον Ολυμπιακό, 4-1 την Αστάνα

Ενημερώθηκε: 20/10/16 - 23:59

Ο Ολυμπιακός, παίζοντας κατά διαστήματα εξαιρετικό ποδόσφαιρο, επικράτησε εύκολα με 4-1 της Αστάνα και έφτασε τους 6 βαθμούς στον όμιλο του, βάζοντας τις βάσεις για την πρόκριση στους "32" του Europa League.

Η ομάδα του Πάουλο Μπέντο, άνοιξε το σκορ στο 25ο λεπτό της αναμέτρησης. Μετά από εξαιρετική ενέργεια του Φορτούνη, ο Έλληνας μεσοεπιθετικός, "έσπασε" την μπάλα στην μικρή περιοχή και ο Φιγκέιρας πλάσαρε εύστοχα τον Έριτς, "γράφοντας" το 1-0 για τον Ολυμπιακό.

Ο Ελιουνούσι μπήκε στη μεγάλη περιοχή της Αστάνα και με φαλτσαριστό πλασέ, έκανε το 2-0, δίνοντας ξεκάθαρο προβάδισμα νίκης στους "ερυθρόλευκους" στο 33'.

Ο Νορβηγός, από σκόρερ έγινε δημιοργός, έβγαλε με καταπληκτική κάθετη πάσα τον Σεμπά απέναντι με τον Έριτς και ο Βραζιλιάνος έγραψε το 3-0 για τον Ολυμπιακό.

H Αστάνα μείωσε το σκορ σε 3-1, όταν μετά από τραγικό λάθος του Λεάλι, ο οποίος δεν απομάκρυνε σωστά, η μπάλα στρώθηκε στον Καπανάγκα και με ψιλοκρεμαστό έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, στο 56ο λεπτό της αναμέτρησης.

To τελικό σκορ διαμορφώθηκε μετά από ωραία αντεπίθεση του Ολυμπιακού, ο Καρντόσο με παράλληλη πάσα έδωσε έτοιμο γκολ στον Σεμπά ο οποίος δεν αστόχησε από κοντά, γράφοντας το 4-1, για την ομάδα του Πάουλο Μπέντο.

Ολυμπιακός (Πάουλο Μπέντο): Λεάλι, Φιγκέιρας, Ρέτσος, Μποτία, Ντα Κόστα, Μιλιβόγεβιτς, Μάρτινς, Φορτούνης, Ελιουνούσι, Σεμπά, Καρντόσο

Στον πάγκο: Καπίνο, Μπουχαλάκης, Τσόρι, Καμπιάσο, Βιάνα, Μανθάτης, Ιντέγε

Αστάνα (Στάνιμιρ Κόλεβ): Έριτς, Μπεϊσεμπέκοβ, Μάλι, Άνισιτς, Λογκβινέκο, Σόμκο, Ταγκιμπέργκεν, Τουμάσι, Κάνιας, Καπανάγκα, Νουρσεμπάγιεβ

Στον πάγκο: Μόκιν, Μουζίκοβ, Ντεσπότοβιτς, Ναγιαράν, Σίτοβ, Κουλμπέκοβ, Ζουνούσοβ

Diogo Figueiras Goal - Olympiakos Piraeus 1-0...