Ασταμάτητος Λεβαδειακός, "διπλό" της Ξάνθης

Ενημερώθηκε: 01/10/17 - 22:04

Ο Λεβαδειακός παρότι βρίσκοταν πίσω στο σκορ από τον Απόλλωνα Αθηνών για 83 λεπτά, κατάφερε να φτάσει σε μια σπουδαία ανατροπή (2-1), παραμένοντας αήττητος στο πρωτάθλημα.

Πολλές διαμαρτυρίες από τους παίκτες και το τεχνικό επιτελείο του Απόλλωνα για το πέναλτι από το οποίο προήλθε η ισοφάριση του Λεβαδειακού με τον Μπραντάο (σσ. δύσκολη φάση, ο Μπιτζιμίν τράβηξε τον Γιακουμάκη αλλά δεν είναι σίγουρο αν τον τράβηξε και μέσα στην περιοχή), ενώ ο Γιακουμάκης με ένα ΑΠΙΘΑΝΟ γκολ στις καθυστερήσεις χάρισε το τρίποντο στην ομάδα του!

Ο Παπάζογλου είχε ανοίξει το σκορ στο 6ο λεπτό, με το γκολ να αμφισβητείται ιδιαίτερα από τους γηπεδούχους χωρίς όμως να έχουν δίκιο καθώς ήταν κανονικό αφού ούτε οφσάιντ υπήρχε αλλά ούτε και χέρι.

Στους 10 βαθμούς και στην τέταρτη θέση παρέα με τον Ατρόμητο ο Λεβαδειακός, ουραγός ο Απόλλων Σμύρνης με 2 βαθμούς και χωρίς νίκη μετά το πέρας έξι αγωνιστικών.

Λεβαδειακός (Ζοζέ Ανιγκό): Επασί, Τριποτσέρης, Φαβάρο, Μεντί, Τσαμπούρης, Ζαραδούκας (51' Μπελγκαζουανί), Νιάσε (70' Γιακουμάκης), Μητρόπουλος, Τόνι Σίλβα, Γιουσούφ, Μπραντάο

Απόλλων Σμύρνης (Ζόραν Βούλιτς): Τσόβιτς, Κοντοές, Μπιτζμίν, Μπαρτολίνι, Κούρος, Χουάρες (73' Κονέ), Παπάζογλου, Μάατσεν, Μενδρινός (87' Μπαμπιάρζ), Αλμπάνης (67' Σιατραβάνης), Καστιγέχος

ξανθη

Με τον Μίλαν Ράσταβατς να παραδίδει… σεμινάριο προπονητικής στο δεύτερο ημίχρονο και τον Ζίβκο Ζίβκοβιτς να κάνει ΜΥΘΙΚΕΣ αποκρούσεις, η Ξάνθη επικράτησε 2-0 της Κέρκυρας και με την πρώτη νίκη της ιστορίας της στο νησί των Φαιάκων, έφτασε στους εννέα βαθμούς -ξεπερνώντας τον Ολυμπιακό!

Εκπληκτικά πράγματα (για άλλη μία φορά) από τον 43χρονο κόουτς, ανακάτεψε την τράπουλα από το 60' και μετά, βάζοντας τον Ρότσε στο 63', με τον Κροάτη να «σερβίρει» τον Μεχία στο 65' για το 1-0 και τον Σιλά στο 79', με τον Γάλλο να "χτυπάει" με απίθανο πλασέ οκτώ λεπτά αργότερα!

Όσο για τον συμπατριώτη του, γκολκίπερ της Ξάνθης, ο 28χρονος ήταν, πραγματικά, όλα τα λεφτά για τους φιλοξενούμενους, κάνοντας 3-4 πολύ μεγάλες επεμβάσεις! Εξαιρετικός και ο Κίκε Μπουλά, αλλά και ο Μεχία, "βράχος" ο Λισγάρας στην άμυνα, με την ακριτική ομάδα να πανηγυρίζει τη δεύτερη νίκη της στη σεζόν ΚΑΙ αυτή εκτός έδρας -αφού έχει μόνο ισοπαλίες (τρεις) στα Πηγάδια.

Από την άλλη, η Κέρκυρα φαίνεται πως έχει… μείνει στον Παναθηναϊκό, αλλά ήταν και άτυχη, καθώς, όπως προείπαμε, έπεσε πάνω στον Ζίβκοβιτς. Η ομάδα του Αλέκου Βοσνιάδη, μάλιστα, τελείωσε με δέκα το ματς, καθώς, στο 72', αποβλήθηκε ο Μπαλάφας με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Kέρκυρα (Αλέκος Βοσνιάδης): Γιαννακόπουλος, Αρτυματάς (46’ Βενέτης), Τουράμ (70’ Ντουαλά), Γκόμες, Παμλίδης, Σπίνουλας, Σιόντης, Μπαλάφας, Επστάιν (43’ Νούνες), Ντιόγκο, Γρομητσάρης

Ξάνθη (Μίλαν Ράσταβατς): Ζίβκοβιτς, Μπαξεβανίδης, Γέντρισεκ (63’ Ρότσε), Λισγάρας, Ντε Λούκας, Κασάδο, Μπρίτο (87’ Κάστρο), Καμαρά, Σβαρνάς, Μεχία, Κίκε (78’ Σιλά)