Australian Open: Αποκλεισμός «βόμβα» για Ναδάλ

Ενημερώθηκε: 18/01/23 - 10:45

Τεράστια έκπληξη στο Australian Open… Ο Ράφα Ναδάλ αποκλείστηκε -μόλις- από τον δεύτερο γύρο της διοργάνωσης καθώς γνώρισε την ήττα 3-0 (6-4, 6-4, 7-5) από τον Μακένζι ΜακΝτόναλντ.

Ο Ισπανός τενίστας και κάτοχος του τίτλου του περσινού τουρνουά τραυματίστηκε ψηλά στο αριστερό πόδι κατά τη διάρκεια του δεύτερου σετ, το ματς διεκόπη με ιατρικό τάιμ-άουτ αλλά αργότερα συνεχίστηκε με τον Ναδάλ να χάνει και το δεύτερο σετ.

Ο Μακένζι ΜακΝτόναλντ ήταν εξαιρετικός, ειδικά στα δύο πρώτα σετ, τα οποία τα πήρε με μεγαλύτερη ευκολία. Στο τρίτο και τελευταίο είδε τον Ισπανό να είναι αρκετά βελτιωμένος αλλά εκείνος ήταν αρκετά ψύχραιμος καταφέρνοντας να διαχειριστεί την πίεση και τελικά να αναδειχθεί νικητής.

Ο Ναδάλ ήταν εμφανώς επηρεασμένος από τον τραυματισμό του μετά την επανέναρξη του αγώνα αλλά όμως αυτό δεν μειώνει την παρουσία του Αμερικανού, ο οποίος κατάφερε να πανηγυρίσει τη νίκη και την πρόκριση μετά από 2 ώρες και 30 λεπτά αγώνα. Ο 27χρονος πλέον περιμένει τον νικητή του αγώνα Νισιόκα-Σβρίτσινα για να μάθει με ποιον θα παίξει στον τρίτο γύρο του τουρνουά.