Champions League: Πήρε το ντέρμπι η Λίβερπουλ, "κόλλησε" η Νάπολι (ΒΙΝΤΕΟ)

Ενημερώθηκε: 19/09/18 - 02:40

Ο Φιρμίνο… έκανε την δουλειά για τη Λίβερπουλ, μπαίνοντας ως αλλαγή στο 72’ και σημειώνοντας το νικητήριο 3-2 επί της Παρί Σεν Ζερμέν, 20 λεπτά αργότερα, στην πρεμιέρα των δυο ομάδων, στο Champions League!

Oι γηπεδούχοι πήραν το προβάδισμα με τη συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα, μετά από «γέμισμα» του Ρόμπερτσον από τα αριστερά και τον Στάριτζ να παίρνει την κεφαλιά από το ύψος της μικρής περιοχής, για το 1-0, ενώ στο 35', από το… χαζό μαρκάρισμα του Μπέρνατ πάνω στον Βαϊνάλντουμ, ο διαιτητής Τσακίρ καταλόγισε ορθά πέναλτι, στο οποίο ο Μίλνερ ευστόχησε «γράφοντας» παράλληλα το 2-0 για τους «κόκκινους».

Οι «πρωτευουσιάνοι» κατάφεραν ωστόσο να μειώσουν, με τη μπάλα να κοντράρει πάνω στον Ρόμπερτσον, να «στρώνεται» στον Μενιέ, ο οποίος με δυνατό σουτ νίκησε τον Άλισον, στο 40'. Τα λεπτά περνούσαν στο β' μέρος, η εικόνα δεν άλλαζε, ουσιαστικά, με την ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ να δείχνει έτοιμη να εκμεταλλευτεί τυχόν λάθος του αντιπάλου και να «καθαρίσει», αλλά το… πλήρωσε.

Με τον Εμπαπέ να κερδίζει την μπάλα μετά το λάθος και την κόντρα πάνω στον Σαλάχ, να εφορμά στην αντίπαλη περιοχή και με ένα πλασέ από το ύψος του πέναλτι να ισοφαρίζει σε 2-2 για τους Παριζιάνους, στο 84'. Ωστόσο, ο Φιρμίνο δεν είχε πει την τελευταία του λέξη. Ο Βραζιλιάνος επιθετικός έμεινε στον πάγκο αρχικά, για να μπει εν τέλει στο 72’ και 20 λεπτά μετά να… ζαλίσει την άμυνα της Παρί και με διαγώνιο σουτ μέσα από την περιοχή να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα, πετυχαίνοντας το νικητήριο γκολ για τη Λίβερπουλ!

Στο άλλο ματς του ομίλου, ο Ερυθρός Αστέρας αμύνθηκε… γενναία, με τη Νάπολι να παίζει σαν τη γάτα με το ποντίκι τον αντίπαλό της. Οι Ιταλοί είχαν την κατοχή της μπάλας, αλλά οι Σέρβοι αντιπαρέταξαν αλυσίδα έξι παικτών έξω από την περιοχή τους. Ο Ερυθρός Αστέρας διατήρησε το μηδέν παθητικό, χάρη στην αυτοθυσία των παικτών του και πέτυχε την πρώτη έκπληξη στον όμιλο, αφήνοντας τις εντυπώσεις στη Νάπολι αλλά όχι και την ουσία του «τριπόντου».