Δεν άντεξε απέναντι στην Μπάρτσα ο Ολυμπιακός (ΒΙΝΤΕΟ)

Δεν άντεξε απέναντι στην Μπάρτσα ο Ολυμπιακός

Ενημερώθηκε: 18/10/17 - 23:59

Αν και έμεινε με 10 παίκτες στο πρώτο ημίχρονο, εξαιτίας της αποβολής του Πικέ, η Μπαρτσελόνα έδειξε την τεράστια της, κλάση και "καθάρισε" το παιχνίδι μετά το 60' επικρατώντας του Ολυμπιακού με 3-1 στο "Καμπ Νου".

Ο Νικολάου με αυτογκόλ άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους, με τον Μέσι να διπλασιάσει τα τέρματά τους με εκτέλεση φάουλ. Ο Ντιν μετά από ασίστ του Αργεντινού σούπερ σταρ έγραψε το 3-0, για να έρθει ο Νικολάου στο φινάλε να διαμορφώσει το τελικό σκορ (3-1) και να παίρνει το… αίμα του πίσω για το αυτογκόλ.

Ο Πικέ με δύο κίτρινες κάρτες στο πρώτο ημίχρονο άφησε την Μπαρτσελόνα με δέκα παίκτες, ωστόσο η ανωτερότητα των δύο ομάδων ήταν εμφανέστατη!

Η Γιουβέντους επικράτησε με 2-1 της Σπόρτινγκ στο Τορίνο και ανέβηκε μόνη δεύτερη στον τέταρτο όμιλο του Champions League. Πιάνιτς και Μάντζουκιτς έφεραν "τούμπα" το προβάδισμα που πήραν νωρίς οι Πορτογάλοι και βοήθησαν τον… Ολυμπιακό, που πλέον έχει πιο ρεαλιστικές πιθανότητες για την τρίτη θέση.

gio

Τα "λιοντάρια" πάγωσαν το Τορίνο στο 12’, όταν ο Ζέλσον Μάρτινς βρέθηκε απέναντι στον Μπουφόν, ο οποίος απέκρουσε το πλασέ του, ωστόσο η μπάλα προσέκρουσε στον Άλεξ Σάντρο και κατέληξε στα δίχτυα των γηπεδούχων.

Η ομάδα του Αλέγκρι χρειάστηκε λίγα λεπτά για να συνέλθει, αλλά ένα λεπτό πριν τη συμπλήρωση του ημιώρου ισοφάρισε με αριστουργηματική εκτέλεση φάουλ του Πιάνιτς.

Η "Γηραιά Κυρία" αύξησε την πίεσή της στο δεύτερο μέρος μέχρι τελικά να πάρει το προβάδισμα με κοντινή κεφαλιά του Μάντζουκιτς στο 84’ από σέντρα του Ντάγκλας Κόστα, που μόλις είχε περάσει σαν αλλαγή. Παρά την είσοδο του Ντουμπιά η Σπόρτινγκ δεν κατάφερε να γίνει απειλητική και το 2-1 παρέμεινε ως το τέλος.

Γιουβέντους (Αλέγκρι): Μπουφόν, Στουράρο (84’ Ντάγκλας Κόστα), Μπενατιά (46’ Μπαρτζάλι), Κιελίνι, Σάντρο, Κεντίρα (62’ Ματουιντί), Πιάνιτς, Κουαδράδο, Ντιμπάλα, Μάντζουκιτς, Ιγκουαΐν

Σπόρτινγκ (Ζέσους): Ρουί Πατρίσιο, Πιτσίνι, Κοάτες, Ματιέ, Κοεντράο (77’ Σίλβα), Καρβάλιο, Μπατάλια(87’ Ντουμπιά), Μάρτινς (76’ Παλίνια), Ακούνια, Μπρούνο Φερνάντες, Ντοστ