Έγκλημα στη Νέα Σμύρνη!

Ενημερώθηκε: 14/10/17 - 23:19

Ο Ολυμπιακός πέρασε με διαιτητικό "έγκλημα" από τη Νέα Σμύρνη, με 4-3 απέναντι σε έναν εκπληκτικό Πανιώνιο. Ενώ οι "κυανέρυθροι" γύρισαν... τούμπα το παιχνίδι (από 1-3 στο πρώτο μέρος, 3-3), ο διαιτητής Ευαγγέλου, ανακάλυψε πέναλτυ υπερ του Ολυμπιακό στις καθυστερήσεις, με τον Φορτούνη να προκαλέι μετά το τέρμα του, την κερκίδα.

Μοναδική... κηλίδα στην εμφάνιση των Πειραιωτών στο πρώτο ημίχρονο ήταν η φάση του γκολ του Πανιωνίου, ο οποίος ευτύχησε να ανοίξει το σκορ στο 3', μετά από διπλό λάθος της άμυνας. Αρχικά ο Σισέ δεν κατάφερε να διώξει, έπειτα ο Φιγκέιρας γύρισε με το κεφάλι για τον Προτό χωρίς όμως να κοιτάει και ο Σπιριντόνοβιτς που πρόλαβε τον Βέλγο γκολκίπερ, πέτυχε το 1-0 με ωραίο πλασέ.

Από κει και πέρα, τα πράγματα είναι εξαιρετικά απλά: ο Πανιώνιος δεν υπάρχει στο γήπεδο από το 5ο λεπτό και έπειτα, ο Ολυμπιακός κάνει ότι θέλει στη μεσαία γραμμή, οι κάθετες και διαγώνιες μπαλιές περνούν... κατά ριπάς προς εξτρέμ και Ανσαριφάρντ και κάπως έτσι, οι «ερυθρόλευκοι» εκμεταλλεύονται τρεις από τις πολλές κλασικές ευκαιρίες τους και από το ημίχρονο ασχολούνται με τη... Μπαρτσελόνα.

Το 1-1 ήρθε τελικά στο 19', όταν μετά από εξαιρετική εκτέλεση φάουλ του Φορτούνη, ο Σισέ νίκησε τον Κότνικ με άπιαστη κεφαλιά στην αριστερή γωνία του.Μοναδική αντίδραση της ομάδας του Γρηγορίου ήταν η φάση του 27ου λεπτού, όταν ο Χατζισαφί εκτέλεσε φάουλ από αριστερά, ο Οικονόμου πήρε την κεφαλιά και ο Σισέ έδιωξε πάνω στη γραμμή.

Μετά από ένα πεντάλεπτο, ο Ολυμπιακός έγινε και πάλι καταιγιστικός. Στο 37' ο Ανσαριφάρντ σπάει το τεχνητό οφσάιντ, φεύγει μόνος μετά την έξοχη κάθετη του Οφόε στην κίνηση και γράφει το 1-2 με ωραίο πλασέ απέναντι στον Κότνικ. Μέχρι το φινάλε του πρώτου μέρους, ο Πάρντο χάνει δύο ακόμη κλασικές ευκαιρίες μετά από ωραίες επιθέσεις των «ερυθρόλευκων», ενώ τελικά το 1-3 γίνεται στο 43'. Μετά από μακρινό σουτ του Πάρντο και απόκρουση του Κότνικ, ο Ανσαριφάρντ παίρνει το «ριμπάουντ» από κανονική θέση και «γράφει» το 1-3 ουσιαστικά σε κενή εστία.

Τελικά, το ματς άναψε και πάλι στο τελευταίο δεκάλεπτο και... με το παραπάνω! Ο Πανιώνιος τα έπαιξε όλα για όλα στο φινάλε και προς στιγμήν κατάφερε να επιστρέψει στο ματς και να απειλήσει τον Ολυμπιακό με το... τέλος της σεζόν του στο πρωτάθλημα!

Στο 82' ο Ευαγγέλου καταλόγισε πέναλτι για μαρκάρισμα του Προτό στον Σπιριντόνοβιτς και ένα λεπτό μετά ο Μασούντ έκανε το 2-3. Ένα ακόμη λεπτό αργότερα και με τον Ολυμπιακό να έχει... τελειώσει το ματς στο μυαλό του, ο Πανιώνιος τον... ξύπνησε. Ο Ντουρμισάι έσπασε το τεχνητό οφσάιντ και έφυγε μόνος, πλασάροντας τον Προτό για το 3-3 που έβαλε φωτιά στη Νέα Σμύρνη!

Στο 86' ο ρέφερι βλέπει πέναλτι σε μαρκάρισμα του Οικονόμου πάνω στον Φορτούνη, αυτός το εκτελεί εύστοχα και κάπως έτσι γράφει το τελικό Πανιώνιος – Ολυμπιακός 3-4! Το ματς έκλεισε με τον Φιγκέιρας να βρίσκει καθαρά τον Χατζισαφί σε μαρκάρισμά του μέσα στην περιοχή στις καθυστερήσεις, αλλά αυτή τη φορά ο Ευαγγέλου έδειξε να συνεχιστεί το παιχνίδι...

Πανιώνιος (Μιχάλης Γρηγορίου): Κότνικ, Χατζισαφί, Οικονόμου, Μπανανά, Βλάχος (71' Παπαγεωργίου), Σιώπης, Κόρμπος (81' Ντουρμισάι), Μασούντ, Σπιριντόνοβιτς, Μασούρας (60' Λάμπρου), Γεσίλ

Ολυμπιακός (Τάκης Λεμονής): Προτό, Κούτρης, Νικολάου, Σισέ, Φιγκέιρας, Οτζίτζα (64' Ταχτσίδης), Ρομαό, Σεμπά, Φορτούνης (88' Μποτία), Πάρντο, Ανσαριφάρντ (75' Τζούρτζεβιτς)

Διαιτητής: Άγγελος Ευαγγέλου (Αθηνών)

Πανιώνιος
Πανιώνιος
3-4
  • 22:25

Ο Ολυμπιακός πήρε μία κομβική νίκη με 3-4 στο ματς με Πανιώνιο. Καλό σας βράδυ.

• 22:24

Πολύ όμορφο παιχνίδι παρακολουθήσαμε στην Νέα Σμύρνη! Ισως το πιο ώραιο του πρωταθλήματος μεχρι στιγμής.

• 22:22
    95'
    ΤΕΛΟΣ!! 3-4 ο Ολυμπιακός

"Απόδραση" του Ολυμπιακού απ την Νέα Σμύρνη.

• 22:19
    92'

ΚΑΘΑΡΟ ΠΕΝΑΛΤΥ ΠΟΥ ΔΕΝ ΔΙΝΕΤΑΙ ΣΤΟΝ ΠΑΝΙΩΝΙΟ!!!

• 22:18
    90'

Πέντε θα είναι τα λεπτά των καθυστερήσεων.

• 22:17
    90'

Φάουλ Χατζησαφί η μπάλα έξω! Μεγάλη ευκαιρία για τον Πανιώνιο!

• 22:16
    89'

Οργή του κόσμου για την απόφαση του διαιτητή. Ελπίζουμε να μην ξεφύγει η κατάσταση

• 22:15
    88'

Απαράδεκτος πανηγυρισμός του Φορτούνη...

• 22:14
    88'

Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ο Μποτία στη θέση του Φορτούνη.

• 22:14
    87'
    ΓΚΟΛ! 3-4 Ο Ολυμπιακός

Αμφισβητούμενο πέναλτυ το κάνει γκολ ο Φορτούνης

• 22:12
    85'

Κερδισμένο πέναλτι ο Ολυμπιακός με Φορτούνη και... χαμός από διαμαρτυρίες!!!

• 22:12
    84'
    ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛ!!! ΙΣΟΦΑΡΙΖΕΙ Ο ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ

Ο Ντουρμισάι ισοφαρίζει για τον Πανιώνιο. Αντεπίθεση για Πανιώνιο και τελείωμα του Ντουρμισάι για το 3-3. ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΣΤΗ ΝΕΑ ΣΜΥΡΝΗ!

• 22:09
    82'
    ΓΚΟΟΟΟΛ!!! Μειώνει ο Πανιώνιος!

Ο Μασούντ "αλα Πανένκα" μειώνει για τον Πανιώνιο!

• 22:08
    82'

Πέναλτυ για τον Πανιώνιο!!!

• 22:07
    81'

Τελευταία αλλαγή για τον Πανιώνιο με τον Ντουρμισάι να περνάει στην θέση του Κόρμπου

• 22:05
    79'

Ο Ντουρμισάι θα είναι η τρίτη αλλαγή για τον Πανιώνιο

• 22:04
    77'

Πιέζει ο Πανιώνιος. Προσπαθεί να μειώσει το σκόρ.

• 22:02
    75'

Όλο το γήπεδο αποθεώνει και χειροκροτάει τον Ανσαριφάρντ που βγαίνει για να μπει ο Τζούρτζεβιτς. Ανταποδίδει το χειροκρότημα ο Ιρανός. Πολύ ωραία στιγμή στη Νέα Σμύρνη.

• 22:01
    74'

Μεγάλη ευκαιρία για τον Πανιώνιο! Πολύ καλή επέμβαση του Προτό σε σουτ του Σπιριντόνοβιτς.

• 21:59
    74'

Κεφαλιά του Νικολάου, κανένα πρόβλημα για τον Κότνικ.

• 21:58
    71'

Αλλαγή για τον Πανιώνιο. Ο Παπαγεωργίου αντί του Βλάχου στον αγώνα.

• 21:56
    70'

Η μπάλα λιγο πάνω απ την εστία του Κότνικ. Καλή εκτέλεση του Κώστα Φορτούνη

• 21:56
    69'

Φάουλ σε πόλυ καλή θέση για τον Ολυμπιακό

• 21:55
    69'

Πολύ ωραία αντεπίθεση από τον Ολυμπιακό, έχασε το κοντρόλ ο Ανσαριφάρντ.

• 21:54
    68'

Κίτρινη καρτα για τον Ταχτσίδη

• 21:53
    67'

Έχει πάρει μέτρα τώρα ο Πανιώνιος στο γήπεδο και προσπαθεί να μειώσει.

• 21:50
    63'

Κίτρινη κάρτα στον Ρομαό

• 21:50
    63'

Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ο Ταχτσίδης στην θέση του Οφόε

• 21:48
    61'

Μεγάλη ευκαιρία για τον Πανιώνιο. Ο Λάμπρου μετα απο αντεπίθεση δεν σημάδεψε σωστα με την μπάλα να καταλήγει άουτ

• 21:47
    60'

1 ωρα παιχνιδιού το σκόρ παραμένει στο 1-3

• 21:46
    59'

Αλλαγή για τον Πανώνιο με τον Λάμπρου να περνάει στην θέση του Μασούρα

• 21:45
    59'

Ο Λάμπρου θα είναι η πρώτη αλλαγή για τον Πανιώνιο

• 21:43
    57'

Οι παίκτες του Πανιωνίου εχουν μείνει στο γρήγορο γκόλ που πέτυχαν. Ο Ολυμπιακός εχει τον πλήρη έλεγχο του αγώνα

• 21:39
    53'

Κόρνερ για τον Ολυμπιακό

• 21:37
    48'

Με επίδεσμο στο κεφάλι επιστρέφει στο παιχνίδι ο Οικονόμου

• 21:33
    46'

Έχει ανοίξει το κεφάλι του Οικονόμου, μετά από χτύπημα το Σισέ, άθελά του.

• 21:32

Χωρίς αλλαγές και οι δύο ομάδες

• 21:32
    46'

Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο στη Νέα Σμύρνη

• 21:20
    45'

Σε λίγο πάλι κοντά σας με την έναρξη του δευτερου ημιχρόνου.

• 21:18
    45'
    ΤΕΛΟΣ.

Τελευταίο σφύριγμα για το πρώτο ημίχρονο το οποίο βρίσκει τον Ολυμπιακό μπροστά με σκόρ 3-1

• 21:16
    45'

Μακρινό σουτ από τον Πάρντο, ο Κότνικ αποκρούει, αλλά η μπάλα φτάνει στον Ανσαριφάρντ, που στέλνει με πλασέ την μπάλα στα δίχτυα του Πανιωνίου.

• 21:16
    45'
    ΓΚΟΟΟΛ!!! 3-1 για τον Ολυμπιακό

Μεγάλο προβάδισμα για τον Ολυμπιακό με δεύτερο προσωπικό γκολ του Ανσαριφάντ!

• 21:14
    43'

Μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό! Αλλο ενα λάθος του Μασούντ, ολομόναχος ο Πάρντο με τον Κότνικ πλάσαρε πάνω στον γκολκίπερ του Πανιωνίου ο 27χρονος!

• 21:11
    42'

Κίτρινη κάρτα στον Γεσίλ.

• 21:09
    39'

Μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό!! Πολύ καλο σούτ απ τον Πάρντο η μπάλα περνάει ελάχιστα άουτ

• 21:08
    37'

Δεν πανηγυρίζει το γκόλ ο Ανσαριφάρντ

• 21:07
    37'
    ΓΚΟΟΟΟΛ!!! Γύριζει το παιχνίδι ο Ολυμπιακός!!!

Ο Ανσαριφάρντ φεύγει -από κανονική θέση- μόνος του απέναντι από τον Κότνικ, πλασάρει και στέλνει την μπάλα στα δίχτυα, φέρνοντας «τούμπα» το ματς

• 21:04
    35'

Παραλίγο αυτογκόλ από τον Οικονόμου! Έβαλε την προβολή και η μπάλα πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι του Κότνικ!

• 21:02
    33'

Μακρινό σουτ από τον Σιώπη, η μπάλα έφυγε ψηλά...

• 21:01
    29'

Κίτρινη κάρτα στον Μασούντ

• 20:58
    27'
    Απίστευτη ευκαιρία για τον Πανιώνιο!!!!

Κεφαλία του Οικονόμου μετά απο εξαιρετικό χτύπημα του Χατζισαφί ο Σισέ πάνω στην γραμμή απομακρύνει την μπάλα

• 20:53
    23'

Κίτρινη κάρτα στον Οφόε

• 20:52
    23'

Πολύ γρήγορα ο Ολυμπιακός πάει να φέρει "τούμπα" το παιχνίδι

• 20:51
    22'

Κεφαλιά του Πάρντο, έπειτα από σέντρα του Σεμπά, η μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι του Κότνικ!

• 20:51
    22'

ΔΟΚΑΡΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ!

• 20:50
    19'
    ΓΚΟΟΟΟΛ!!! Ισοφαρίζει ο Ολυμπιακός

Εξαιρετική εκτέλεση φάουλ από τον Φορτούνη, απίθανη κεφαλιά του Σισέ, που είναι ανίκητος στο ψηλό παιχνίδι, η μπάλα στα δίχτυα του Κότνικ!

• 20:46
    15'

Καρφωτή κεφαλιά του Σισέ, μετά από σέντρα του Σεμπά, καμία τύχη...

• 20:45
    15'

Μακρινό σουτ από τον Φορτούνη, έδιωξε σε κόρνερ ο Κότνικ!

• 20:45
    14'

Εξαιρετική αμυντική λειτουργία του Πανιωνίου

• 20:44
    13'

Φάουλ σε κάλη θέση για τον Ολυμπιακό το οποίο όμως περνάει ανεκμετάλλευτο

• 20:42
    10'

Αλλού πατά και αλλού βρίσκεται η άμυνα του Ολυμπιακού... Κακές αποστάσεις δίχως την απαιτούμενη συγκέντρωση

• 20:39
    8'

Προσπαθεί να βρεί τα πατήματά του ο Ολυμπιακός χωρίς επιτυχία μεχρι στιγμής

• 20:38
    6'

Πρώτη τελική για τον Ολυμπιακό απο τον Οφόε, το σούτ του οποίου περνάει απελπιστικά άουτ

• 20:36
    5'

• 20:34
    3'

Τραγικό λάθος του Φιγκέιρας, έστρωσε την μπάλα στον Σπιριντόνοβιτς στην προσπάθειά του να γυρίσει στον Προτό, ο Αυστριακός πλάσαρε και άνοιξε το σκορ μέσα σε πανδαιμόνιο στη Νέα Σμύρνη!

• 20:34
    3'
    ΓΚΟΟΟΟΛ!!! Ανοίγει το σκορ πολύ νωρίς ο Πανιώνιος

Ανοίγει το σκόρ ο Πανιώνιος!!

• 20:31
    1'

• 20:31

Όλα έτοιμα για τη σέντρα στο ματς.

• 20:31

Αρκετές εκπλήξεις από τον Τάκη Λεμονή, καθώς ξεκινάει, τελικά, τον Ανσαριφάρντ στην κορυφή της επίθεσης (αντί του Τζούρτζεβιτς), ενώ στο πλάι του Νικολάου στο κέντρο της άμυνας θα είναι ο Σισέ και όχι ο Μποτία.

• 20:31

Ολυμπιακός (Τάκης Λεμονής): Προτό, Κούτρης, Νικολάου, Σισέ, Φιγκέιρας, Οτζίτζα, Ρομαό, Σεμπά, Φορτούνης, Πάρντο, Ανσαριφάρντ

• 20:30

Πανιώνιος (Μιχάλης Γρηγορίου): Κότνικ, Βλάχος, Οικονόμου, Μπανανά, Χατζισαφί, Κόρμπος, Σιώπης, Σπιριντόνοβιτς, Μασούντ, Μασούρας, Γεσίλ