Έμεινε στον Ολυμπιακό η Κέρκυρα, νίκες για ΑΕΛ, Παναιτωλικό, αναβολή στο Κισσαμικός-Πανιώνιος

Ενημερώθηκε: 30/11/16 - 19:18

Ακόμα στη σπουδαία εμφάνισή της απέναντι στον Ολυμπιακό, ήταν η Κέρκυρα και τα βρήκε "μπαστούνια" απέναντι στην μαχητική Λαμία, μένοντας στο 2-2.

Κάπως έτσι, η ομάδα του Γρηγορίου θέλει μόνο νίκη μέσα στην Καρδίτσα, ήττα της Λαμίας την τελευταία αγωνιστική από την ΑΕΚ και παράλληλα να έχει στο φινάλε καλύτερη επίθεση από τους Φθιώτες, λόγω πιθανής ισοβαθμίας τους (στους 4 βαθμούς με τις δύο παραπάνω προϋποθέσεις), ώστε να πάρει αυτή το εισιτήριο για την επόμενη φάση. Αυτή τη στιγμή, η Κέρκυρα έχει δύο γκολ ενεργητικό και η Λαμία τρία.

ΚΕΡΚΥΡΑ (Μιχάλης Γρηγορίου): Αραμπατζής, Γκόμεζ, Ζαραδούκας (59' Επστάιν), Αντιλέχου, Ντιμιτρόφσκι, Κόντος, Ανδρεόπουλος (46' Γεωργακόπουλος), Σιόντης, Γεωργίου, Ζορμπάς, Τουράμ (67' Σπίνουλας).

ΛΑΜΙΑ (Μπάμπης Τεννές): Τσέναμο, Σπυρόπουλος, Παπαργυρίου, Κοτσώνης (59' Βαλιός), Αναστασιάδης, Όμο, Καραγιάννης, Αυγενικού (56' Αυγενικού), Μπλάζιτς (67' Γιόνε Πίντο), Ντουρμισάι, Βάντερσον.

Λαμία-ΑΕΚ

Αυτή η νίκη είναι ιστορική για τον Παναιτωλικό, αφού η τελευταία φορά που επικράτησε στον θεσμό του Κυπέλλου ήταν στις 31/10/13, όταν είχε κερδίσει την Κέρκυρα 1-0. Από τότε ακολούθησαν εννιά αναμετρήσεις (κόντρα σε Ατρόμητο τρεις φορές, Χανιά, Παναθηναϊκό, Ολυμπιακό Βόλου, Πανιώνιο, Εργοτέλη, Ζάκυνθο) στις οποίες οι Αγρινιώτες ηττήθηκαν, φτάνοντας τελικά στα τέλη του 2016 για να ξαναπανηγυρίσει τρίποντο στη διοργάνωση.

Πανθρακικός-Ατρόμητος

Η ΑΕΛ μπήκε από το πρώτο λεπτό με επιθετικές τάσεις απέναντι στον Πανελευσινιακό, ο οποίος "ταμπουρώθηκε" και παίζοντας ένα παθητικό ποδόσφαιρο, απλά… περίμενε και προσπαθούσε να αναχαιτίζει κάθε προσπάθεια των γηπεδούχων.

Με την κατοχή να είναι συντριπτικά υπέρ της ομάδας του Σάκη Τσιώλη και την μπάλα να παίζεται συνεχώς μπροστά από την περιοχή των φιλοξενούμενων, το γκολ δεν άργησε να έρθει.

Στο 30’, έπειτα από αρκετά λεπτά πίεσης στην περιοχή της ομάδας του Θανάση Δημόπουλου, η ΑΕΛ άνοιξε το σκορ με τον Ντοντό. Στην επανάληψη, μέσα σε πέντε λεπτά μπήκαν δυο γκολ. Την αρχή έκανε ο Πανελευσινιακός, που στο 51’ με καταπληκτική κεφαλιά του Αγγελούδη ισοφάρισε σε 1-1. Οι πανηγυρισμοί, όμως, της φιλοξενούμενης ομάδας δεν κράτησαν για πολύ, καθώς τέσσερα λεπτά αργότερα, η ΑΕΛ "απάντησε" και με τον Αβραάμ, έκανε το 2-1.

Η ΑΕΛ πήρε την πρώτη της νίκη στον όμιλο, φτάνοντας τους 3 θαβμούς, ενώ στο… μηδέν παρέμεινε η ομάδα της Ελευσίνας.

ΑΕΛ: Καβουσάκης, Μασούρας, Γκόλιας, Σουλιώτης, Κόντορ, Ποτουρίδης, Λαμπρόπουλος (55’ Χοτζάλι), Ντοντό (55’ Ναζλίδης), Καπός, Ουρτάδο, Αβραάμ (55’ Κουτσιανικούλης)

ΠΑΝΕΛΕΥΣΙΝΙΑΚΟΣ: Γκόμεζ, Σιλιγαρδάκης, Γραικός, Δημόπουλος, Κασνέτσης (68’ Παλαιολόγος), Στόγιος (46’ Μεξής), Καμπούρης, Ζέλιος, Κορομηλάς, Τσούπρος, Αγγελούδης (72’ Ναούμ)