Εντυπωσιακός Άρης, νίκες για Απόλλωνα, Αγροτικό Αστέρα και Πανθρακικό

Ενημερώθηκε: 25/10/16 - 20:30

Εντυπωσιακός και αποφασισμένος για μια σπουδαία χρονιά ξεκίνησε τις επίσημες υποχρεώσεις του, ο Άρης, επικρατώντας 0-3 εκτός έδρας αναμέτρηση στον Αιγινιακό, στο Δημοτικό Στάδιο Βέροιας.

MVP των κίτρινων ήταν ο Λούκα Μιλούνοβιτς. Έπειτα από ατομική ενέργειά του οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ με τον Καπνίδη, λίγο πριν την συμπλήρωση του πρώτου 20λεπτου (19’). Στο δεύτερο 45λεπτο, ο Άρης ζορίστηκε περισσότερο όμως ο Μιλούνοβιτς έκανε το 0-2 στο 71’, ύστερα από πάσα του Μπαργκάν, κι έδιωξε το άγχος. Το τελικό σκορ έγραψε ο ίδιος παίκτης στο 83ο λεπτό.

ΑΙΓΙΝΙΑΚΟΣ (Αμανατίδης):
Τόλιος, Γιατζιτζόγλου, Λιόλιος, Ζγκούρη, Γκατσολάρι, Παπουτσογιαννόπουλος, Ζούρκος, Πασαλίδης, Γκούρτσας, Φασίδης, Πατράλης.

ΑΡΗΣ (Αναστόπουλος):
Διούδης, Καράμπελας, Τζανακάκης, Ιντζίδης, Ραούλ Μπράβο, Ρόβας, Ανάκογλου, Τάτος, Ντούνης, Μιλούνοβιτς, Καπνίδης

Καλλονή (Γιώργος Βαζάκας): Μανιάτης, Ζουλιώτης, Ρεπετσάς, Αποστόλου, Ποζατζίδης, Ντάλλας, Άντερσον Παραΐμπα, Γιώργου (74' Σάββα), Φράγκος, Κέρι (83' Λαμπράκης), Μπουρντουζάν (26' Σοφιάνης)

Αγροτικός Αστέρας (Νίκος Νεντίδης): Γιακουμής, Κυριακίδης (63' Κουκόλης), Βαφέας, Γκότοβος, Ουνγιαλίδης, Τεγούσης, Χατζής (83' Γκέσιος), Φιλίπ, Πάτο, Πάλλας (51' Τάι), Τριανταφυλλάκος

Τέλος πολύ άνετη επικράτηση επί της Καλλιθέας πέτυχε ο Πανθρακικός στην Κομοτηνή, καθώς τη διέλυσε 3-0, σε μία αναμέτρηση που μπορούσε να είχε πετύχει και πιο ευρύ σκορ για την αγωνιστική του 7ου ομίλου του Κυπέλλου Ελλάδας.

Στο 37' η άμυνα της Καλλιθέας έκανε δώρο στον Πανθρακικό, καθώς αντί να διώξει την μπάλα τη χάρισε στον Πλέγα και εκείνος έδωσε το γκολ στον Νικόλτση, με τον τελευταίο να ανοίγει το σκορ.

Το ματς τέλειωσε επί της ουσίας στο 57', όταν ο Ντούνης έκανε τραγικό λάθος, χάνοντας την μπάλα εκτός περιοχής και ο Ηλιάδης με σουτ στην κενή εστία έκανε το 2-0 ενώ το τελικό σκορ διαμόρφωσε στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης ο Καρδάρης έπειτα από ασίστ του Ρομπέρ.

Πανθρακικός (Κώστας Ανυφαντάκης): Γκαραβέλης, Πολίμος, Πετρούσης, Μπουγαΐδης, Μυρθιανός, Πλέγας (66' Ψάλτης), Γαβριηλίδης, Ηλιάδης (60' Κάρδαρης), Χαλκιαδάκης, Ρομπέρ, Νικόλτσης (75' Μήλιος)

Καλλιθέα (Τάκης Γκώνιας): Ντούνης, Λεβέντης, Σταμόπουλος, Μουκτάρης, Πάτας, Γκίνη (74' Κατσικογιάννης), Μπέλης, Μάκο, Σμυρλής (68' Γουόρντεν), Τσίπρας, Σταματάκος