EURO 2016: Ιταλία-Ισπανία 2-0 (ΤΕΛΙΚΟ)

Ενημερώθηκε: 27/06/16 - 20:59

Η Ιταλία, πραγματοποιώντας μια εξαιρετική εμφάνιση, από τακτικής πλευράς, επικράτησε με 2-0 της Ισπανίας, στο Stade de France του Παρισιού και προκρίθηκε στα προημιτελικά του EURO 2016, εκεί που την περιμένει η Γερμανία.

Η "Σκουάντρα Ατζόυρα" άνοιξε το σκορ στο 32ο λεπτό! Μετά από απευθείας εκτέλεση φάουλ του Έντερ, ο Ντε Χέα έπεσε αλλά δεν έδιωξε σωστά την μπάλα και στη συνέχεια της φάσης ο Κιελίνι την έστειλε στην κενή εστία.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Ισπανία πίεσε, ψάχνοντας την ισοφάριση, αλλά οι προσπάθειες των παιχτών του Βιθέντε Ντελ Μπόσκε, έπεφταν πάνω στο αμυντικό τοίχος των Ιταλών.

Ο Πικέ έχασε μοναδική ευκαιρία να ισοφαρίσει και στην αμέσως επόμενη επίθεση, στο 91o λεπτό ο Γκρατσιάνο Πελέ, "σκοτώνει" τους Ισπανούς και στέλνει την "Σκουάντρα Ατζούρα" στα προημιτελικά του EURO απέναντι στη Γερμανία!

Απολύτως δίκαια η επικράτηση των Ιταλών, που πάνε με φόρα στο μεγάλο παιχνίδι της 2ας Ιουλίου, στο Μπορντό, με αντίπαλο την Παγκόσμια Πρωταθλήτρια Γερμανία.

Οι ενδεκάδες των δυο ομάδων:

Ιταλία (Αντόνιο Κόντε): Μπουφόν, Μπαρτσάλι, Μπονούτσι, Κιελίνι, Φλορέντσι (84' Νταρμιάν), Παρόλο, Ντε Ρόσι (54' Τιάγκο Μότα), Τζακερίνι, Ντε Σίλιο, Πελέ, Έντερ (82' Ινσίνιε)

Ισπανία (Βιθέντε Ντελ Μπόσκε): Ντε Χέα, Χουανφράν, Πικέ, Ράμος, Άλμπα, Μπουσκέτς, Σίλβα, Φάμπρεγκας, Ινιέστα, Νολίτο (46' Αντούριθ, 81' Πέδρο), Μοράτα (70' Λούκας Βάσκεθ)

Διαιτητής: Τσουνέιτ Τσακίρ