FA Cup: Λύτρωση στο τέλος για Γιουνάιτεντ και Τσέλσι - Τα αποτελέσματα

Ενημερώθηκε: 28/02/24 - 23:55

Γονάτισε στο τέλος τη Νότιγχαμ, επικρατώντας 1-0 και έφυγε για τα προημιτελικά του Κυπέλλου η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ. Νίκη 3-2 επί της Λιντς για την Τσέλσι, ενώ η Γουλβς απέκλεισε την Μπράιτον (1-0).

Η ομάδα του Τεν Χάαχ κράτησε το καλό για το τέλος απέναντι στη Νότιγχαμ, με τον Κασεμίρο να τη λυτρώνει με δυνατή κεφαλιά από κοντά στο 90ο λεπτό.

Αποτέλεσμα, η οποία μπορεί να γιατρέψει τις πληγές που της προκάλεσε η πρόσφατη ήττα από τη Λίβερπουλ στον τελικό του Λιγκ Καπ, πήρε η Τσέλσι. Ένα γκολ του Γκάλαχερ στο 90ο λεπτό χάρισε στους Λονδρέζους τη νίκη με 3-2 επί της Λιντς και παράλληλα την πρόκριση στα προημιτελικά του Κυπέλλου Αγγλίας. Έπειτα από κούρσα του Έντσο, ο 24χρονος μέσος έγινε αποδέκτης της μπάλας και εκτέλεσε τον αντίπαλο τερματοφύλακα.

Νωρίτερα, οι φιλοξενούμενοι αιφνιδίασαν τους «μπλε» με τον Τζοσέφ να ανοίγει το σκορ στο 8ο λεπτό, έπειτα από λάθος του Ντισασί, αλλά η ομάδα του Ποτσετίνο έκανε την ανατροπή πριν την ανάπαυλα. Ο Τζάκσον ισοφάρισε στο 15ο λεπτό με σουτ από πλάγια θέση, ενώ ο Μούντρικ με μονοκόμματο τελείωμα στο 37’ έγειρε την πλάστιγγα υπέρ των γηπεδούχων.

Ο Τζόσεφ «χτύπησε» και στο 59’ για την Τσέλσι, ισοφαρίζοντας με κεφαλιά.