Football League: Άνοιξε τη διαφορά ο Άρης, απώλεια για Παναχαϊκή (ΒΙΝΤΕΟ)

Football League: Άνοιξε τη διαφορά ο Άρης, απώλεια για Παναχαϊκή

Ενημερώθηκε: 04/02/18 - 17:30

Ο Άρης πήρε ακόμη ένα… επαγγελματικό τρίποντο καθώς αυτή τη φορά επικράτησε 1-0 της αξιόμαχης Σπάρτης και αύξησε τη διαφορά από την δεύτερη θέση και την Παναχαϊκή στους πέντε πόντους!

Με τους Μπαστακό και Χαντί να κάνουν ντεμπούτο, παρέταξε τον Άρη κόντρα στην Σπάρτη ο Δημήτρης Σπανός. Οι Θεσσαλονικείς ήταν ιδιαίτερα κινητικοί, έβγαζαν ενέργεια στο γήπεδο αλλά δυσκολεύονταν πάρα πολύ να δημιουργήσουν επικίνδυνες καταστάσεις στα αντίπαλα καρέ.

Τα λεπτά περνούσαν, ο Άρης δεν έβρισκε διαδρόμους προς την εστία των φιλοξενούμενων αλλά στο 73ο λεπτό… λυτρώθηκαν! Μετά από φάουλ του Βαλεριάνου, ο προωθημένος Δεληζήσης έπιασε την κεφαλιά και νίκησε τον Γιακουμή για το 1-0. Σκορ το οποίο παρέμεινε μέχρι το φινάλε και οι γηπεδούχοι πανηγύρισαν ακόμη ένα τρίποντο.

πανχα

Η Παναχαϊκή κόλλησε στο 1-1 απέναντι στον Πανσερραϊκό και άφησαν για δεύτερη σερί αγωνιστική δύο βαθμούς.

Κάπως έτσι, ναι μεν διατηρήθηκαν στη δεύτερη θέση, ωστόσο η διαφορά τους από τον πρώτο Άρη αυξήθηκε στους 5 βαθμούς, ενώ, πλέον, είναι σε… απόσταση αναπνοής ο ΟΦΗ, που πήρε άνευ αγώνα τρίποντο (λόγω Αχαρναϊκού) και πλησίασε στον πόντο τους Πατρινούς.

Στο 35’ ο Ενομό άνοιξε το σκορ για τους Σερραίους, οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν με τον Μωραΐτη στο 66’, πίεσαν ασφυκτικά για ακόμη ένα… χρυσό γκολ, αλλά αυτό δεν ήρθε ποτέ και έτσι το παιχνίδι έληξε ισόπαλο.