LIVE: ΑΕΚ-ΑΕΛ 4-1 (ΤΕΛΙΚΟ)

LIVE: ΑΕΚ-ΑΕΛ (15:00, Novasports 1HD & thepressroom.gr)

Ενημερώθηκε: 22/11/20 - 19:07

Στο κυνήγι του Ολυμπιακού παραμένει η ΑΕΚ, που επικράτησε σήμερα 4-1 της ΑΕΛ στο γήπεδο της Ριζούπολης, στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής της Super League. Ο Θεοδόσης Μαχαίρας στο 55΄, ο Καρίμ Ανσαιρφάρντ στο 72΄, ο Αντρέ Σιμόες στο 78΄ και ο Κώστας Γαλανόπουλος ήταν οι σκόρερ της Ένωσης που ανέβηκε στη δεύτερη θέση της κατάταξης με 16 βαθμούς, τρεις λιγότερους από τους «ερυθρόλευκους». Ισοφάρισε προσωρινά ο Σπαρβ στο 67΄.

ΑΕΚ
ΑΕΚ
4-1
ΑΕΛ
ΑΕΛ
  • 17:00

Η ΑΕΚ με ένα εκρηκτικό εικοσάλεπτο στο φινάλε επικράτησε με 4-1 της Λάρισας και πέτυχε τρίτη διαδοχική νίκη στο πρωτάθλημα! Μαχαίρας, Ανσαριφάρντ, Σιμόες και Γαλανόπουλος οι σκόρερ των νικητών, ο Σπαρβ είχε αρχικά ισοφαρίσει για την ΑΕΛ.

• 17:00
    90'
    ΓΚΟΟΟΟΛ για την ΑΕΚ!

Ο Παουλίνιο κάνει το γύρισμα στα όρια της περιοχής, όπου ο Γαλανόπουλος πιάνει σουτ-σκρομπ στην κίνηση για να νικήσει τον Νάγκι για το 4-1!

• 16:46
    79'

Ο Σιμόες πιάνει τρομερό σουτ αλά... Βόλφσμπουργκ και δεν αφήνει κανένα περιθώριο αντίδρασης στον Νάγκι για το 3-1! Τελειώνει το ματς η ΑΕΚ με την... οβίδα του Πορτογάλου χαφ

• 16:46
    62'

Λάθος του Μούζεκ, ο Μάνταλος βρίσκει κάθετα τον Ανσαριφάρντ μέσα στην περιοχή, ο οποίος κάνει ένα κοντρόλ και... εκτελεί τον Νάγκι για το 2-1!

• 16:26
    Το πέναλτι που ζήτησε η ΑΕΚ

• 16:25
    61'

Ο Πλατέλλας καθυστέρησε πάρα πολύ να τελειώσει τη φάση, χάνοντας μεγάλη ευκαιρία. Ήταν σε θέση οφσάιντ ο Πλατέλλας και δόθηκε σωστά από τον α' βοηθό

• 16:25
    60'
    Αλλαγή για την ΑΕΚ

Ανσαριφάρντ αντί Ολιβέιρα

• 16:22
    59'

Σουτ του Μαχαίρα μέσα από την περιοχή, ψηλά άουτ η μπάλα

• 16:21

Έχει πάρει ψυχολογία η ΑΕΚ και τα πόδια των παικτών της έχουν λυθεί... Παίζει καλύτερα και με κάτω την μπάλα

• 16:18
    55'

Γκολάρα από τον Μαχαίρα! Ο νεαρός μεσοεπιθετικός έκανε το κοντρόλ με το στήθος στα όρια της

• 16:13
    48'

Κίτρινη κάρτα στον Πλατέλλα

• 16:08
    46'
    Αλλαγή για την ΑΕΛ

Τόρζε αντί Νικολιά

• 15:55
    Η ευκαιρία του Αλμπάνη

• 15:54

Έχει περιορίσει πολύ το κάθετο παιχνίδι της ΑΕΚ η Λάρισα, οδηγώντας το ματς στα πλάγια και ουσιαστικά έχει βγει εκτός αγώνα ο Σάκχοφ που δεν έχει βοηθήσει επιθετικά. Ο Παουλίνιο κάνει κακό ματς επίσης, όπως και ο Ολιβέιρα που το τελευταίο διάστημα είναι απαράδεκτες οι εμφανίσεις του

• 15:54

ΑΕΚ και ΑΕΛ πάνε στο ημίχρονο όπως ξεκίνησαν το ματς, χωρίς σκορ (0-0). Καλύτερη η ΑΕΚ, έχει φτιάξει περισσότερες και μεγάλες ευκαιρίες αλλά δεν κατάφερε να νικήσει τον Νάγκι, δύο σημαντικές φάσεις για την ΑΕΛ στο ξεκίνημα του αγώνα που δεν κατάφερε να τις εκμεταλλευτεί

• 15:50

Δεν μπορεί να συνεχίσει ο Νικολιάς, μάλλον έχει πρόβλημα στον προσαγωγό

• 15:49
    46'

Σουτ του Σιμόες, η μπάλα άουτ.

• 15:48
    45'

3 λεπτά οι καθυστερήσεις

• 15:48

Εν τω μεταξύ το λάθος του Φωτιά είναι διπλό στην προηγούμενη φάση, αφού δεν βλέπει ούτε το φάουλ αρχικά του Σάκχοφ ούτε το πέναλτι στη συνέχεια του Μπέρτου. Το διορθώνει τελικά μέσω του VAR, αλλά σε κανονική ροή αγώνα ο Φωτιάς δεν πήρε... χαμπάρι στις δύο φάσεις

• 15:45

Δεν υπάρχει πέναλτι, φάουλ υπέρ της ΑΕΛ στον άξονα δίνει ο Φωτιάς και έχει δίκιο! Υπήρξε φάουλ του Σάκχοφ στον Ντουρμισάι, απ' όπου ξεκίνησε η φάση

• 15:44
    40'

Φωνάζουν για πέναλτι οι γηπεδούχοι, με τον Μαχαίρα να κάνει το σουτ και την μπάλα να βρίσκει στο χέρι του Μπέρτου που είχε κάνει το τάκλιν! Είναι πέναλτι, έχει κάνει χέρι ο Μπέρτος

• 15:41
    38'
    Νέα φάση για την ΑΕΚ

Σέντρα του Λόπες, ο Μάνταλος πιάνει τη γυριστή κεφαλιά αλλά ο Νάγκι θα διώξει ξανά σε κόρνερ. Εξαιρετικός ο κίπερ της Λάρισας μέχρι τώρα

• 15:35
    32'
    Μεγάλη φάση για την ΑΕΚ!

Ο Αλμπάνης μπήκε μόνος του στην περιοχή μετά την κακή εκτίμηση του Ηλιάδξ, γύρισε στην περιοχή αλλά το σουτ του Σάκχοφ έδιωξε ο Μπέρτος πάνω στη γραμμή!

• 15:32
    29'

Κίτρινη κάρτα στον Νεντελτσιάρου

• 15:32

71%-29% η κατοχή υπέρ της ΑΕΚ, που δυσκολεύεται αρκετά όμως να παίξει κάθετα και η ΑΕΛ της έχει οδηγήσει το παιχνίδι στα πλάγια

• 15:32

Ωραίο ματς στη Ριζούπολη με το 0-0 να παραμένει ανάμεσα σε ΑΕΚ και Λάρισα. Φάσεις εκατέρωθεν για τις δύο ομάδες, καλός ρυθμός αλλά χωρίς να δούμε γκολ ακόμη

• 15:32
    21'

Νέα μεγάλη φάση για την ΑΕΚ, με τον Αλμπάνη να είναι αμαρκάριστος μέσα στην περιοχή αλλά το σουτ που έκανε με το κακό του αριστερό πόδι έφυγε... εκτός γηπέδου

• 15:05

Ξεκίνημα με ορισμένα δυνατά μαρκαρίσματα στον χώρο της μεσαίας γραμμής

• 15:05
    1'

Με τα κιτρινόμαυρα η ΑΕΚ, με λευκές εμφανίσεις η ΑΕΛ.

• 14:55

Διαιτητής είναι ο Βασίλειος Φωτιάς (Πέλλας), βοηθοί του οι Ράινχαρντ Μπούξμπαουμ (Αν.Αττικής), Ανδρέας Μεϊντάνας (Αχαΐας), ενώ τέταρτος είναι ο Ευάγγελος Μανούχος (Αργολίδας). Στο VAR ο Άγγελος Ευαγγέλου (Αθήνας), AVAR ο Χρήστος Μπαλτάς (Αχαΐας).

• 14:55
    ΑΕΛ (Μιχάλης Γρηγορίου):

Νάγκι, Μπέρτος, Ηλιάδης, Μιχαήλ, Σπαρβ, Φίλιπ, Νικολιάς, Μιλοσάβλιεβιτς, Πλατέλλας, Μούζεκ, Ντουρμισάι

Στον πάγκο οι Μπάγιτς, Τόρχε, Ζίζιτς, Μαϊδάνος, Γρηγορόπουλος, Κωστή, Αλί, Τρούγιτς, Γιουνές

• 14:54
    ΑΕΚ (Μάσιμο Καρέρα):

Τσιντώτας, Παουλίνιο, Σβάρνας, Νεντελτσιάρου, Λόπες, Σιμόες, Σακχόφ, Μαχαίρας, Μάνταλος, Αλμπάνης, Ολιβέιρα

Στον πάγκο οι Αθανασιάδης, Μπακάκης, Ινσούα, Χνιντ, Σιμάνσκι, Γαλανόπουλος, Λιβάια, Ανσαριφάρντ και Τάνκοβιτς

• 14:54

Πάμε να δούμε τις ενδεκάδες των δύο ομάδων...

• 14:54

Μεσοβδόμαδα, η ΑΕΚ δίνει ένα δύσκολο ματς για την 4η αγωνιστική του Europa League αφού φιλοξενείται στην Αγγλία από την Λέστερ. Πρέπει να πάρει βαθμό ή βαθμούς η Ένωση εάν θέλει να συνεχίσει να έχει ελπίδες πρόκρισης από τον όμιλο

• 14:54

Στο τελευταίο, περσινό, παιχνίδι των δύο ομάδων στο ΟΑΚΑ η ΑΕΚ είχε επικρατήσει με 3-0. Σκόρερ οι τρεις Πορτογάλοι, Σιμόες, Ολιβέιρα και Λόπες

• 14:54

38-12-12 η μεταξύ τους παράδοση, 25-5-1 με γηπεδούχο την ΑΕΚ

• 14:54

Στους πέντε βαθμούς η ΑΕΛ, έχει δώσει και αυτή έξι παιχνίδια αφού είχε προβλήματα επίσης με τον κορωνοϊό! Τελευταίο ματς το 1-1 με τον Βόλο στις 30 Οκτωβρίου, μεγάλο διάστημα επίσης για την Λάρισα χωρίς αγώνα

• 14:54

Στην 4η θέση με 13 βαθμούς η ΑΕΚ, έχει παίξει μόλις έξι αγώνες αφού έχουν αναβληθεί τα ματς με Ολυμπιακό και Άρη. Η ομάδα του Καρέρα προέρχεται από τη νίκη με 2-1 επί του ΟΦΗ την 1η Νοεμβρίου, έχοντας να δώσει είκοσι και πλέον ημέρες αγώνα. Παράλληλα, ταλαιπωρήθηκε στη διακοπή από τον κορωνοϊό, με την ομάδα να έχει 20 και πλέον κρούσματα σε παίκτες και τεχνικό επιτελείο