LIVE: Βέλγιο-Αγγλία 2-0 (ΤΕΛΙΚΟ)

LIVE: Βέλγιο-Αγγλία 1-0 (συνεχής ενημέρωση)

Ενημερώθηκε: 14/07/18 - 18:53

Μουντιάλ 2018: Γαλλία και Κροατία άφησαν εκτός Βέλγιο και Αγγλία που θα διεκδικήσουν σήμερα την τρίτη θέση στο Μουντιάλ της Ρωσίας, στον μικρό τελικό της διοργάνωσης για... την τιμή των όπλων.

Οι δύο ομάδες είχαν βρεθεί αντιμέτωπες και στη φάση των ομίλων, την τελευταία αγωνιστική, όταν και το Βέλγιο κλείδωσε την πρωτιά χάρη στο 1-0 με το γκολ του Γιανουζάι.

Ο Ρομπέρτο Μαρτίνεθ στους «Κόκκινους Διαβόλους» ίσως πραγματοποιήσει αλλαγές στο αρχικό σχήμα, με τον Ρομέλου Λουκάκου πάντως να ξεκινάει στην ενδεκάδα. Διαθέσιμος είναι ξανά ο Τόμας Μενιέ, ο οποίος εξέτισε.

Στο στρατόπεδο των Άγγλων επικρατεί απογοήτευση από τον τρόπο που ήρθε ο αποκλεισμός από την Κροατία με αποτέλεσμα τα όνειρα για το... it's coming home να τερματιστούν. Ο Σάουθγκεϊτ δεν θα έχει διαθέσιμο των Τρίπιερ που τραυματίστηκε στον ημιτελικό, ενώ αμφίβολη θεωρείται και η συμμετοχή των Χέντερσον και Γιανγκ.

Βέλγιο
Βέλγιο
2-0
Αγγλία
Αγγλία
  • 18:52
    93'

Βέλγιο-Αγγλία 2-0 με τα τέρματα των Μενιέ (4’) και Αζάρ (82’) και τρίτη θέση (καλύτερή στην ιστορία) για τους «κόκκινους διαβόλους».

• 18:45
    85'
    Αλλαγή για την Αγγλία

Ντέλε Άλι αντί του Λόφτους-Τσικ

• 18:41
    82'
    ΓΚΟΟΟΟΟΛ για το Βέλγιο!

Ύστερα από ακόμη μια υποδειγματική αντεπίθεση, ο Ντε Μπρόινε συνεργάστηκε με τον Αζάρ, που άφησε πίσω τον Τζόουνς και με ψύχραιμο πλασέ νίκησε τον Πίκφορντ!

• 18:39
    80'
    Μεγάλγ ευκαιρία για το Βέλγιο!

Αζάρ, Μέρτενς, Ντε Μπρόινε συνεργάστηκαν πολύ καλά από το ξεκίνημα της φάσης και ο άσος της Νάπολι σήκωσε για τον Μενιέ, που με μονοκόμματο σουτ ανάγκασε τον Πίκφορντ σε πολύ καλή επέμβαση

• 18:38
    78'
    Αλλαγή για το Βέλγιο

Ντεμπελέ αντί Τίλεμανς

• 18:37
    74'
    Ευκαιρία για το Βέλγιο!

Εδώ θα μπορούσε να γίνει το 2-0, αφού ο Ντε Μπρόινε έδωσε για τον Μέρτενς, συνέκλινε ωραία κοντά στο ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής, αλλά το σουτ του ήταν κάκιστο.

• 18:33
    73'
    Νέα φάση για τους Άγγλους!

Κεφαλιά του Ντάιερ από το ύψος του πέναλτι, μετά τη σέντρα του Λίνγκαρντ, η μπάλα λίγο δίπλα από το δεξί δοκάρι του Κουρτουά

• 18:32

Καλύτερη η Αγγλία στο δεύτερο μέρος

• 18:31
    71'
    Μεγάλη ευκαιρία για την Αγγλία!

Ο Ντάιερ (μετά από συνεργασία με τον Ράσφορντ) βρέθηκε φάτσα με τον Κουρτουά, έσκασε την μπάλα και ο Αλντερβάιρελντ έδιωξε πάνω στη γραμμή. Μακράν η καλύτερη ευκαιρία των Βρετανών στο ματς

• 18:24

Αρκετά πιο χαμηλός ο ρυθμός στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους

• 18:20
    61'

Μέρτενς αντί του Λουκάκου

• 18:18
    56'
    Φάση για το Βέλγιο

Κάθετη του Ντε Μπρόινε, κάτω από τα πόδια του Στόουνς, αλλά ο Λουκάκου έκανε κακό κοντρόλ και έδωσε την ευκαιρία στον Πίκφορντ να μπλοκάρει.

• 18:05
    46'
    Β' μέρος

Ξεκίνησε το β΄ημίχρονο

• 18:05
    46'
    Αλλαγές για την Αγγλία

Λίνγκαρντ και Ράσφορντ στο ματς αντί Ρόουζ και Στέρλινγκ

• 17:49

Ο Μενιέ άνοιξε το σκορ στο 4', για την ομάδα του Μαρτίνεθ, που ήταν πολύ ανώτερη στο πρώτο μέρος και άνετα θα μπορούσε να σημειώσει κι άλλο γκολ. Αρκετά παθητικός ο ρόλος των Βρετανών, που είχαν λίγες καλές στιγμές, αλλά ουσιαστικά δεν έλεγξαν τον ρυθμό σε κανένα σημείο του αγώνα.

• 17:47
    45'

Το Βέλγιο προηγείται της Αγγλίας με 1-0, μετά τα πρώτα 45'.

• 17:41
    39'

Βερμάελεν αντί του Σαντλί στην αριστερή πλευρά των "κόκκινων διαβόλων".

• 17:37
    35'
    Καλή στιγμή για το Βέλγιο

Μετά από κομπίνα σε κόρνερ, ο Τίλεμανς έκανε "τσαφ" σε σουτ από το ημικύλιο, αλλά τροφοδότησε τον Μπρόινε, που έστειλε την μπάλα πάνω από την εστία του Πίκφορντ, με δυνατό σουτ.

• 17:34
    23'

Ο Στέρλινγκ έστρωσε για τον Κέιν, που έπιασε σκαστό σουτ από τη μεγάλη περιοχή, αλλά δεν μπόρεσε να βρει εστία, στέλνοντας την μπάλα ξυστά από το δεξί δοκάρι του Κουρτουά

• 17:22
    20'

Κόρνερ του Τρίπιερ, ο Μαγουάιρ κυριάρχησε στον αέρα, νίκησε τον Κομπανί, αλλά όχι και τον Κουρτουά, που μπλόκαρε εύκολα

• 17:20

Σε ακόμη ένα παιχνίδι, ο Στέρλινγκ χαλάει τις επιθετικές ενέργειες της Αγγλίας...

• 17:19
    19'

Εξαιρετική κίνηση του Λόφτους-Τσικ από τα δεξιά, έδιωξε ο Κομπανί σε κόρνερ

• 17:19

Ανώτερο το Βέλγιο στο πρώτο τέταρτο. Έχει πολύ καλό ρυθμό το παιχνίδι. Θυμίζει ματς Premier League. Άλλωστε, οι περισσότεροι από τους παίκτες των δύο ομάδων αγωνίζονται στο αγγλικό πρωτάθλημα.

• 17:16
    15'

Κεφαλιά του Λόφτος-Τσικ, δεν ανησύχησε τον Κουτρουά, αν και ήταν μόνος του.

• 17:13
    12'

Ύστερα από κόντρα, η μπάλα έφτασε στον Ντε Μπρόινε, που ήταν μέσα στην περιοχή, αλλά ο Πίκφορντ είχε την απάντηση στο χαμηλό σουτ που έπιασε ο αντίπαλός του.

• 17:12
    Το γκολ του Βελγίου

• 17:09
    9'

Καλή επίθεση για το Βέλγιο, που θα μπορούσε να κάνει εδώ το 2-0. Ο Λουκάκου συνεργάστηκε ωραία με τον Ντε Μπρόινε, αλλά ο άσος της Σίτι δεν έκανε καλή τελική πάσα για τον φορ της Γιουνάιτεντ, την ώρα που ο Αζάρ περίμενε μόνος του αριστερά

• 17:05
    3'
    ΓΚΟΟΟΟΛ για το Βέλγιο!

Οι Βέλγοι βγήκαν γρήγορα στην επίθεση, ο Σαντλι έκανε το γύρισμα από τα αριστερά και ο Μενιέ, ο οποίος έκανε ωραία κίνηση χωρίς την μπάλα, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με προβολή από την καρδιά της αντίπαλης περιοχής.

• 17:01
    1'

Ξεκίνησε το παιχνίδι

• 16:59

Υπενθυμίζεται ότι το Βέλγιο έμεινε εκτός μετά την ήττα με 1-0 από τη Γαλλία στα ημιτελικά και η Αγγλία λύγισε στην παράταση από την Κροατία (2-1)

• 16:55

Η παράδοση είναι υπέρ της Αγγλίας που πριν από το ματς αυτό είχε 15 νίκες και 5 ισοπαλίες στα 20 πιο πρόσφατα ματς

• 16:55

Ιδιαίτερο χρώμα στην αναμέτρηση δίνει η μάχη των Χάρι Κέιν και Ρομέλου Λουκάκου για τον τίτλο του πρώτου σκόρερ του τουρνουά, με τον φορ της Τότεναμ να προηγείται με έξι και τον άσο της Μαν. Γιουνάιτεντ να έχει τέσσερα

• 16:55

Διαιτητής της αναμέτρησης είναι ο Ιρανός, Αλιρέζα Φαγκανί

• 16:55
    Αγγλία (Γκάρεθ Σάουθγκειτ)

Πίκφορντ, Ρόουζ, Στόουνς, Μαγκουάιρ, Τρίπιερ, Τζόουνς, Ντελφ, Ντάιερ, Λόφτους-Τσικ, Κέιν, Στέρλινγκ

• 16:55
    Βέλγιο (Ρομπέρτο Μαρτίνεθ)

Κουρτουά, Αλντερβάιρελντ, Κομπανί, Βερτόνχεν, Μενιέ, Σαντλί, Βίτσελ, Αζάρ, Τίλεμαν, Ντε Μπρόινε, Λουκάκου

• 16:54

Πάμε να δούμε τις συνθέσεις των δυο ομάδων...

• 16:52

Μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη του μικρού τελικού το Παγκοσμίου Κυπέλλου, ανάμεσα στο Βέλγιο και την Αγγλία.