LIVE: Η 6η αγωνιστική της φάσης των ομίλων του Champions League (Τελικά Αποτελέσματα)

LIVE: Η 6η αγωνιστική της φάσης των ομίλων 5-8 του Champions League

Ενημερώθηκε: 11/12/19 - 00:00

Ολοκληρώθηκαν τα παιχνίδια της φάσης των ομίλων του Champions League για τα γκρουπ 5-8, με σπουδαίες προκρίσεις και αναμετρήσεις που κράτησαν την αγωνία στο κατακόρυφο.

• 23:57

Στον 8ο όμιλο προκρίθηκαν στους «16» του Champions League οι Βαλένθια, Τσέλσι και ο Άγιαξ στο Europa League

• 23:57

Στον 7ο όμιλο προκρίθηκαν στους «16» του Champions League οι Λειψία, Λιόν και η Μπενφίκα στο Europa League. Εκτός συνέχειας η Ζενίτ!

• 23:57

Στον 6ο όμιλο προκρίθηκαν στους «16» του Champions League οι Μπαρτσελόνα, Ντόρτμουντ και η Ίντερ στο Europa League

• 23:56

Στον 5ο όμιλο προκρίθηκαν στους «16» του Champions League οι Λίβερπουλ, Νάπολι και η Σάλτσμπουργκ στο Europa League

• 23:56
    ΤΕΛΟΣ στα παιχνίδια!

Μπενφίκα-Ζενίτ 3-0, Λιόν-Λειψία 2-2, Ίντερ-Μπαρτσελόνα 1-2, Ντόρτμουντ-Σλάβια Πράγας 2-1, Τσέλσι-Λιλ 2-1, Άγιαξ-Βαλένθια 0-1

• 23:48
    87'
    Ίντερ-Μπαρτσελόνα 1-2

Ο Ανσού Φατί σκοράρει και μοιράζει... εγκεφαλικά στους γηπεδούχους που μένουν εκτός συνέχειας του Champions League εφόσον το ματς τελειώσει έτσι

• 23:46
    82'
    Λιόν-Λειψία 2-2

Ο Ντεπάει φέρνει το ματς στα ίσα για την Λιόν και πλέον με αυτά τα αποτελέσματα η Λιόν προκρίνεται στους «16», η Μπενφίκα πάει στο Europa League και η Ζενίτ μένει εκτός

• 23:45
    77'
    Ντόρτμουντ-Σλάβια 2-1

Ο Βάιγκλ αποβάλλεται με δεύτερη κίτρινη κάρτα και αφήνει την Ντόρτμουντ με δέκα παίκτες

• 23:45
    78'
    Μπενφίκα-Ζενίτ 3-0

Ο Αζμούν με αυτογκόλ δίνει αέρα τριών τερμάτων στους γηπεδούχους που καθαρίζουν πλέον το ματς

• 23:45
    77'
    Τσέλσι-Λιλ 2-1

Μειώνει η Λιλ με φοβερό σουτ του Ρεμί

• 23:35
    74'
    Ίντερ-Μπαρτσελόνα (1-1)

Ο Λαουτάρο σκοράρει αλλά το γκολ δεν μετράει αφού ο παίκτης της Ίντερ ήταν σε θέση οφσάιντ

• 23:27

Ένας μικρός χαμός γίνεται σε όλα τα γήπεδα εκτός από το Λονδίνο, όπου η Τσέλσι έχει καθαρίσει από νωρίς την Λιλ και έχει... καθίσει πάνω σε αυτό το 2-0 που έχει

• 23:22
    61'
    Ντόρτμουντ-Σλάβια Πράγας 2-1

Ο Μπραντ σκοράρει και δίνει εκ νέου προβάδισμα για την Ντόρτμουντ!

• 23:20
    60'

• 23:18
    59'
    Μπενφίκα-Ζενίτ 2-0

Ο Πίζι σκοράρει από τα έντεκα βήματα και δίνει αέρα δύο τερμάτων στην ομάδα του

• 23:17
    50'
    Λιόν-Λειψία 1-2

Μειώνει η Λιόν με τρομρό πλασέ του Αουάρ και ξαναμπαίνει στο κόλπο της πρόκρισης εφόσον ισοφαρίσει

• 23:06
    46'
    Μπενφίκα-Ζενίτ 1-0

Οι Πορτογάλοι ανοίγουν το σκορ με τον Τσέρβι και πλέον έχουν προβάδισμα πρόκρισης στο Europa League σε σχέση με τους αντιπάλους τους

• 23:05

Πολύ μεγάλο ενδιαφέρον αναφορικά με την πρόκριση στην επόμενη φάση

• 23:05
    46'

Ξεκινάνε τα δεύτερο ημίχρονα των αναμετρήσεων

• 22:54
    Ημίχρονο σε όλες τις αναμετρήσεις

• 22:47
    44'
    Ίντερ-Μπαρτσελόνα 1-1

Ο Λουκάκου πιάνει το σουτ, που κοντράρει στον Ουτμιτί και καταλήγει στα δίχτυα του Νέτο για το 1-1.

• 22:36
    35'
    Τσέλσι-Λιλ 2-0

Ο Αθπιλικουέτα σκοράρει με ωραία κεφαλιά και δίνει αέρα δύο τερμάτων στην ομάδα του

• 22:36
    33'
    Λιόν-Λειψία 0-2

Ο Τίμο Βέρνερ νικάει τον Λόπες από τα έντεκα βήματα και η Λειψία προηγείται με 2-0 μέσα στην Γαλλία

• 22:32
    30'
    Στο 30ο λεπτό βρίσκονται τα ματς

• 22:26
    24'
    Άγιαξ-Βαλένθια 0-1

Η Βαλένθια "παγώνει" το Άμστερνταμ, με τον Ροντρίγκο Μορένο

• 22:25
    23'
    Ίντερ-Μπαρτσελόνα 0-1

Ο Πέρες με κοντινό σουτ δίνει προβάδισμα στους Καταλανούς.

• 22:21
    19'
    Τσέλσι-Λιλ 1-0

Ο Γουίλιαν έκανε το γύρισμα, με τον Άμπραχαμ να σκοράρει με κοντινό πλασέ στην κίνηση

• 22:14
    9'
    Ντόρτμουντ-Σλάβια 1-0

Ο Τζέιντον Σάντσο ανοίγει το σκορ για τους Βεστφαλούς μετά από ασίστ του Μάρκο Ρόις

• 22:11
    9'
    Ίντερ-Μπαρτσελόνα (0-0)

Ο Λουκάκου σκοράρει για την Ίντερ αλλά δεν μετράει σωστά ως οφσάιντ!

• 22:11
    9'
    Λιόν-Λειψία 0-1

Ο Φόρσμπεργκ ανοίγει το σκορ για την Λειψία από την άσπρη βούλα

• 22:01
    1'

• 21:47

Η Λίβερπουλ προκρίθηκε ως πρώτη από τον όμιλό της, με την Νάπολι να προκρίνεται ως δεύτερη! Στο Europa League συνεχίζει η Σάλτσμπουργκ και η Γκενκ πάει... σπίτι της!

• 21:47
    Τέλος στα δυο πρώτα παιχνίδια

Νάπολι-Γκενκ 4-0 και Σάλτσμπουργκ-Λίβερπουλ 0-2

• 21:33
    75'

Σάλτσμπουργκ-Λίβερπουλ 0-2: Η Λίβερπουλ σε δύο λεπτά καθαρίζει το ματς και την πρόκριση! Αυτή τη φορά ο Σαλάχ περνάει τον αντίπαλο τερματοφύλακα και με ωραίο πλασέ από πολύ πλάγια, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 2-0.

• 21:32
    75'

Νάπολι-Γκενκ 4-0: Ο Μέρτενς με εκτέλεση αλά Πανένκα σκοράρει και γράφει το 4-0 υπέρ των «παρτενοπέι».

• 20:36
    38'
    Νάπολι-Γκενκ 3-0

Ο Μίλικ σκοράρει από την άσπρη βούλα και πετυχαίνει χατ-τρικ.

• 20:26
    26'
    Νάπολι-Γκενκ 2-0

Ο Μίλικ «χτυπάει» ξανά με εξαιρετικό πλασέ στην κίνηση μετά το γύρισμα του Ντι Λορέντσο και δίνει αέρα δύο τερμάτων στην ομάδα του

• 20:20
    24'
    Σάλτσμπουργκ-Λίβερπουλ 0-0

Η Σάλτσμπουργκ είναι ταχύτατη στην κόντρα-επίθεση και δημιουργεί επικίνδυνες καταστάσεις στα καρέ του Άλισον.

• 20:19
    20'

Τριπλή ευκαιρία με τους Μανέ, Κεϊτά και Άρνολντ να μην καταφέρνουν να σκοράρουν

• 20:08
    Πρώτο δεκάλεπτο στα δύο ματς:

Νάπολι-Γκενκ 1-0 και Σάλτσμπουργκ-Λίβερπουλ 0-0.

• 20:00

Ο Βάντερφουρτ είναι ο νεότερος τερματοφύλακας που αγωνίζεται ποτέ στο Champions League σε ηλικία 17 ετών. Και φάνηκε στην πρώτη φάση του αγώνα πως είναι φουλ αγχωμένος

• 19:59
    3'
    Νάπολι-Γκενκ 1-0

Ο Μίλικ εκμεταλλεύεται το τραγικό λάθος του τερματοφύλακα της Γκενκ, Βάντερφουρτ, και ανοίγει το σκορ σε κενή εστία.

• 19:58

Πιέζει η Σάλτσμπουργκ στο ξεκίνημα του αγώνα

• 19:56
    1'

Αναλυτικά το πρόγραμμα

Σάλτσμουργκ - Λίβερπουλ (19:55, CosmoteSport5HD)
    Νάπολι - Γκενκ (19:55, CosmoteSport6HD)
    Άγιαξ - Βαλένθια (22:00, CosmoteSport8HD)
    Τσέλσι - Λιλ (22:00, CosmoteSport9HD)
    Ίντερ - Μπαρτσελόνα (22:00, CosmoteSport2HD)
    Ντόρτμουντ - Σλάβια Πράγας (22:00, CosmoteSport3HD)
    Λιόν - Λειψία (22:00, CosmoteSport4HD)
    Μπενφίκα - Ζενίτ (22:00, CosmoteSport7HD)

• 19:33
    8ος Όμιλος

Τρεις ομάδες μάχονται για τα δύο εισιτήρια της πρόκρισης, ενώ η Λιλ είναι σίγουρα τέταρτη. Ο Άγιαξ έχει τον πρώτο λόγο καθώς προκρίνεται σίγουρα με νίκη ή ισοπαλία απέναντι στην Βαλένθια ή ακόμη και αν η Τσέλσι δεν κερδίσει τη Λιλ στο Λονδίνο.

Η Βαλένθια προκρίνεται με νίκη στο Άμστερνταμ ή αν ισοβαθμήσει με την Τσέλσι λόγω της υπεροχής της σε πιθανή ισοβαθμία. Η Τσέλσι προκρίνεται σίγουρα αν νικήσει την Λιλ στο «Στάμφορντ Μπριτζ» ή αν έρθει ισόπαλη και ταυτόχρονα η Βαλένθια χάσει από τον Άγιαξ.

• 19:33
    7ος Όμιλος

Η Λειψία έχει προκριθεί για πρώτη φορά στην ιστορία της στους «16» και μπορεί να εξασφαλίσει και την πρωτιά ακόμη και με ισοπαλία στη Γαλλία απέναντι στη Λιόν. Η Ζενίτ, που ισοβαθμεί με την Λιόν, προκρίνεται α) με νίκη επί της Μπενφίκα σε συνδυασμό με ήττα ή ισοπαλία της Λιόν απέναντι στη Λειψία ή β) σε κάθε περίπτωση αν η Λιόν χάσει από την Λειψία.

Η Λιόν προκρίνεται με νίκη επί της Λειψίας και σε αυτή την περίπτωση θα είναι και πρώτη. Επίσης στην γαλλική ομάδα αρκεί και η ισοπαλία αν η Ζενίτ χάσει από την Μπενφίκα.

Η Μπενφίκα δεν έχει ελπίδες πρόκρισης στους «16», αλλά μπορεί να τερματίσει τρίτη α) αν νικήσει την Ζενίτ με καλύτερο σκορ από το 3-1 που έχασε στην Αγία Πετρούπολη και η Λιόν δεν χάσει ή β) αν κερδίσει με οποιοδήποτε σκορ και η Λιόν χάσει από την Λειψία.

• 19:33
    6ος Όμιλος

Πιο ξεκάθαρα είναι τα πράγματα στον έκτο όμιλο. Η Μπαρτσελόνα είναι σίγουρα στους «16» και μάλιστα ως πρώτη, η Σλάβια είναι οριστικά τέταρτη, αλλά γίνεται… σφαγή για την δεύτερη θέση μεταξύ Ίντερ και Ντόρτμουντ.

Οι «νερατζούρι» κρατούν την τύχη τους στα χέρια τους καθώς προκρίνονται σίγουρα με νίκη επί της Μπαρτσελόνα ή αν έχει καλύτερο ή ίδιο αποτέλεσμα με την Ντόρτμουντ που υποδέχεται την Σλάβια, καθώς υπερτερεί σε ισοβαθμία.

Η Μπορούσια παίρνει την δεύτερη θέση μόνο αν έχει καλύτερο αποτέλεσμα από την Ίντερ. Το έργο της πρωτοπόρου της Serie A γίνεται λιγότερο δύσκολο καθώς η «Μπάρτσα» ταξίδεψε στο Μιλάνο χωρίς Μέσι, Πικέ, Σέρτζι Ρομπέρτο, Ντεμπελέ και Αρτούρ.

• 19:32
    5ος Όμιλος

Όλα είναι ανοιχτά για την πρόκριση στον πέμπτο όμιλο. Η Λίβερπουλ που δοκιμάζεται από την Σάλτσμπουργκ στην Αυστρία προκρίνεται και με ισοπαλία ή ακόμη και με ήττα αν η Νάπολι χάσει από την Γκενκ στο Σαν Πάολο.

Η ιταλική ομάδα είναι επίσης με το ένα πόδι στους «16», καθώς της αρκεί μια ισοπαλία, αλλά μπορεί να προκριθεί και αν η Λίβερπουλ δεν χάσει στην Αυστρία. Η Σάλτσμπουργκ προκρίνεται 100% μόνο με νίκη σε συνδυασμό με ισοπαλία ή ήττα της Νάπολι από την Γκενκ.

Αν απλώς κερδίσουν οι Αυστριακοί και η Νάπολι κάνει το ίδιο, τότε θα πρέπει να επικρατήσουν της Λίβερπουλ με καλύτερο σκορ από το 4-3 που έχασαν στο «Άνφιλντ». Μόνη αδιάφορη στο γκρουπ είναι η Γκενκ που είναι οριστικά τέταρτη και χωρίς ελπίδες ούτε για το Europa League.

• 19:32

Εκτός διεκδίκησης της πρόκρισης στους «16» είναι Μπενφίκα, Κλαμπ Μπριζ, Ερυθρός Αστέρας, Ολυμπιακός, Γαλατάσαραϊ, Γκενκ, Λιλ, Λοκομοτίβ Μόσχας και Σλάβια Πράγας, με τις τέσσερις τελευταίες να μην έχουν καν πιθανότητες για την τρίτη θέση που οδηγεί στους «32» του Europa League.

• 19:32

Μόνο οκτώ ομάδες έχουν εξασφαλίσει ήδη πρόκριση στους «16»: Μπαρτσελόνα, Μπάγερν, Γιουβέντους, Μάντσεστερ Σίτι, Παρί, Λειψία, Ρεάλ και Τότεναμ, με τις πέντε πρώτες να έχουν εξασφαλίσει και την πρώτη θέση στον όμιλό τους.

• 19:32

Το τελευταίο διήμερο της φάσης των ομίλων του Champions League ήρθε και οι εκκρεμότητες είναι πολλές.

• 19:32

Μαζί θα παρακολουθήσουμε ζωντανά την εξέλιξη όλων των παιχνιδιών των ομίλων 5-8, για την 6η αγωνιστικής του Champions League.