Μεγάλη ανατροπή για Ρεάλ, "σεφτέ" για Λέστερ, νίκες για Ντόρτμουντ, Σίτι

Ενημερώθηκε: 15/09/16 - 00:09

Εντυπωσιακά παιχνίδια, έγιναν και σήμερα, Τετάρτη 14/9 για τη φάση των ομίλων του Champions League. Η Ρεάλ Μαδρίτης βρισκόταν στο καναβάτσο μέχρι το 89ο λεπτό από την ψυχωμένη Σπόρτινγκ όμως κατάφερε να κερδίσει ένα σχεδόν χαμένο ματς. Ο Ρονάλντο ισοφάρισε με απευθείας εκτέλεση φάουλ, για να έρθει ο Μοράτα στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων και να της χαρίσει τη νίκη (2-1).

Η Μπορούσια του Ντόρτμουντ, με μια εκπληκτική εμφάνιση, πέρασε σαν σίφουνας από τη Πολωνία, επικρατώντας της Λέγκια Βαρσοβίας. Γκέτσε στο 7', Παπασταθόπουλος στο 15', Μπάρτρα στο 17', Γκερέιρο στο 52', Κάστρο στο 76' και Ομπαμεγιάνγκ στο 87', τα τέρματα για τους Βεστφαλούς.

Σπόρτινγκ – Λέγκια Βαρσοβίας

Μια Σεβίλλη αποφασισμένη πως δεν είναι ομάδα… Europa League, αλλά μπορεί να τα καταφέρει περίφημα και στο Champions League, βραχυκύκλωσε τη Γιουβέντους και έφυγε με πολύτιμο βαθμό (0-0) από το Τορίνο.

Η Λιόν έκανε εντυπωσιακό ποδαρικό σε αγώνα Champions League στο νέο της γήπεδο δείχνοντας ικανή να συνεχίσει την παράδοση του "Ζερλάν". Η Ολιμπίκ παρά την απουσία του τραυματία Λακαζέτ δεν δυσκολεύτηκε να επικρατήσει 3-0 της Ντιναμό Ζάγκρεμπ. Σκόρερς οι Τολισό (13'), Φερί (49', 57').

Επόμενη αγωνιστική (2η, 27/9):
Ντιναμό Ζάγκρεμπ-Γιουβέντους
Σεβίλλη-Λιόν

Οι Μονεγάσκοι, το Λεάντρο Ζαρντίμ με τη νίκη τους με 1-2 στο Λονδίνο, υποχρέωσαν τους "Σπερς" σε ήττα στην επιστροφή τους στην κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση μετά από πέντε χρόνια. Οι Σίλβα (15') και Λεμάρ (31') έκαναν το 0-2, με τον Αλντερβάιρελντ, απλά να μειώνει στο τελικό 1-2, στο 45'.

Την ίδια στιγμή, στη Γερμανία η ΤΣΣΚΑ αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 2-0 από την Λεβερκούζεν, τελικά πήρε την ισοπαλία 2-2 με δύο γκολ που πέτυχε μέσα σε τρία λεπτά.

Τα αποτελέσματα:

Τότεναμ – Μονακό 1-2
(45’ Αλντερβάιρελντ – 15’ Σίλβα, 31’ Λεμάρ)

Λεβερκούζεν – ΤΣΣΚΑ Μόσχας 2-2
(9’ Μεμχέντι, 15’ Τσαλχάνογλου – 36’ Τζαγκόεφ, 38’ Ερεμένκο 38’)

ΤΣΣΚΑ Μόσχας – Τότεναμ

Με μία μέρα καθυστέρηση έκανε σεφτέ στο Champions League η Μάντσεστερ Σίτι. O Αγκουέρο έκανε όλη την δουλειά για την ομάδα του Γκουαρντιόλα καθαρίζοντας με χατ-τρικ την Γκλάντμπαχ, 4-0, στο Etihad.

Μάντσεστερ Σίτι-Γκλάντμπαχ 4-0
(9', 27',77' Αγκουέρο, 90+1' Ιεανάτσο)

Ονειρικό ντεμπούτο στο Champions League για τη Λέστερ. Η ομάδα του Κλαούντιο Ρανιέρι έκανε… πλάκα μέσα στο Βέλγιο και επικράτησε 0-3 της Κλαμπ Μπριζ, θυμίζοντας την περσινή αρμάδα που κατέκτησε την Premier League. "Χρυσοί" σκόρερς για τις "αλεπούδες", οι Ολμπράιτον (5') και Μαχρέζ (29', 61').

Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου η Πόρτο, έβγαλε τα μάτια της καθώς έμεινε στο 1-1 με την Κοπεγχάγη εντός έδρας, παίζοντας σχεδόν για μισή ώρα με παίκτη περισσότερο.