Μέσι και...τέζα η Ρεάλ! (ΒΙΝΤΕΟ)

Ενημερώθηκε: 24/04/17 - 00:12

Στο "Σαντιάγκο Μπερναμπέου", η Μπαρτσελόνα με έναν...μυθικό Λιονέλ Μέσι επικράτησε 2-3 της Ρεάλ Μαδρίτης και πλέον ισοβαθμεί με την αιώνια αντίπαλό της, στην κορυφή του ισπανικού πρωταθλήματος!

Σ'ένα πρώτο ημίχρονο που ήταν πραγματικό...ροντέο, με πολλές φάσεις εκατέρωθεν, αυτή που...μίλησε πρώτη ήταν η πρωταθλήτρια Ευρώπης.

Η Ρεάλ άνοιξε το σκορ, όταν μετά από σέντρα του Μαρσέλο, ο Ράμος έκανε την προβολή, η μπάλα βρήκε στο δοκάρι και ο Κασεμίρο, πήρε το ριμπάουντ, ανοίγοντας το σκορ για τη "βασίλισσα", στο 28'.

Η απάντηση της Μπαρτσελόνα ήταν άμεση. Μπουσκέτς, Ράκιτιτς και Μέσι... έκρυψαν την μπάλα και ο Αργεντινός, αφού... άδειασε εντυπωσιακά δύο παίκτες, ισοφάρισε για τους "μπλαουγκράνα".

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ρυθμός παρέμεινε φρενήρης, με τις δυο ομάδες να χάουν πολύ μεγάλες ευκαιρίες και τους τερματοφύλακες Νάβας (Ρεάλ) και Τερ Στέγκεν (Μπάρτσα), να πραγματοποιούν εκπληκτικές επεμβάσεις! Αυτό άλλαξε στο 73ο λεπτό.

Η...εφτάψυχη Ρεάλ, ωστόσο, βρήκε τρόπο να απαντήσει! Ο Μαρσέλο με τρομερή σέντρα βρήκε τον εντελώς αμαρκάριστο Χάμες (ο οποίος είχε περάσει ελάχιστες στιγμές πριν στο παιχνίδι) και αυτός με πλασέ έκανε το 2-2, στο 87'.

Όμως, αυτός ο πανούργος Αργεντίνος μάγος, αποφάσισε πως αυτός θα κρίνει το "Ελ Κλάσικο" του ισπανικού ποδοσφαίρου. Μετά από μια "κούρσα" του Σέρχι Ρομπέρτο, η μπάλα άλλαξε με μεγάλη ταχύτητα, έφτασε στον Μέσι και αυτός, μ'ένα καταπληκτικό πλασέ νίκησε τον...γίγαντα Νάβας, πάγωσε το "Μπερναμπέου" και έδειξε ποιό είναι το αφεντικό, γράφοντας το τελικό 2-3!