Ο Ζλάταν έδωσε το πρώτο τρόπαιο της χρονιάς στη Γιουνάιτεντ!

Ενημερώθηκε: 07/08/16 - 21:22

Με τον Ζλάταν Ιμπραΐμοβιτς, να σκοράρει και στο επίσημο ντεμπούτο του με τη φανέλα των "κόκκινων διαβόλων", η Μάντσεστερ Γιουναίτεντ επικράτησε της Λέστερ με 2-1 και κατέκτησε το φετινό Community Shield (Σούπερ Καπ Αγγλίας).

Ο Λίνγκαρντ με γκολάρα άνοιξε το σκορ στο 32ο λεπτο, όταν έγινε κάτοχος της μπάλας λίγο κάτω από το ημικύκλιο του κέντρου, πέρασε εντυπωσιακά τρεις αντιπάλους του και πλάσαρε ιδανικά τον Σμάιχελ.

Στην επανάληψη, ο Κλαούντιο Ρανιέρι πέρασε στον αγωνιστικό χώρο τους Γκρέι και Μούσα για να κάνει πιο επικίνδυνη και ταχύτατη την ομάδα του και το πέτυχε. Αμφότεροι, έβγαιναν πολύ γρήγορα στην αντεπίθεση και δημιουργούσαν ρήγματα, ωστόσο τη "ζημιά" στην ομάδα του Ζοσέ Μουρίνιο έκανε μια παλιοσειρά. Ο Φελαϊνί έκανε τραγικό γύρισμα στον Ντε Χέα, ο Βάρντι έκλεψε τη μπάλα, πέρασε και τον τερματοφύλακα της Γιουνάιτεντ και δεν δυσκολεύτηκε να ισοφαρίσει σε κενή εστία στο 52ο λεπτό!

Το ματς έδειχνε πως δεν θα έχει άλλο γκολ αλλά ο Ζλάταν δεν είχε μιλήσει ακόμα. Παρότι ήταν εξαφανισμένος σε όλη τη διάρκεια του ματς, σήκωσε τη Γιουνάιτεντ στις πλάτες του και με δικό του γκολ, έδωσε τον τίτλο στην ομάδα του. Ο Βαλένσια σέντραρε από τα δεξιά και ο "Ίμπρα" με κεφαλιά, ενώ βρισκόταν σε οριακή θέση οφσάιντ και καβάλησε τον Μόργκαν, νίκησε τον Σμάιχελ κάνοντας το 2-1, που παρέμεινε μέχρι το φινάλε.

Λέστερ (Κλαούντιο Ρανιέρι): Σμάιχελ, Σίμπσον (63’ Ερνάντες), Χουτ (89’ Ουγιόα), Μόργκαν, Φουχς (80’ Σλουπ), Ντρινκγουότερ, Κινγκ (63’ Μεντί), Αλμπράιτον (46’ Γκρέι), Μαχρέζ, Οκαζάκι (46’ Μούσα), Βάρντι

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (Ζοσέ Μουρίνιο): Ντε Χεά, Βαλένσια, Μπαϊγί, Μπλιντ, Σο (70’ Ρόχο), Κάρικ (61’ Ερέρα), Φελαϊνί, Λίνγκαρντ (63’ Μάτα – 93’ Μικιταριάν), Ρούνεϊ (88’ Σνάιντερλεν), Μαρσιάλ (70΄Ράσφορντ), Ιμπραΐμοβιτς