Παναθηναϊκός-Αρμάνι Μιλάνο 79-62: Ποιες απουσίες; Ισοπεδωτικός στο «κάστρο» του

Πηγή Φωτογραφίας: ΑΝΤΩΝΗΣ ΝΙΚΟΛΟΠΟΥΛΟΣ / EUROKINISSI

Ενημερώθηκε: 31/01/24 - 23:18

Επιστροφή στις νίκες με… περίπατο για τον Παναθηναϊκό!

Οι «πράσινοι» δεν αντιμετώπισαν κανένα απολύτως πρόβλημα και νίκησαν με σκορ 79-62 την Αρμάνι Μιλάνο στο ΟΑΚΑ, ανεβαίνοντας στο 15-9 και συνεχίζοντας την πορεία τους για την τετράδα της Euroleague!

Μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο μπόρεσαν οι Ιταλοί να προβάλουν την οποιαδήποτε αντίσταση στο σύνολο του Εργκίν Αταμάν, αν και ακόμη και τότε οι γηπεδούχοι είχαν διαρκώς το προβάδισμα. Από τη δεύτερη περίοδο, η διαφορά ξέφυγε σε διψήφιο αριθμό και δεν έπεσε ποτέ, με τον Παναθηναϊκό να πανηγυρίζει μια από τις πιο εύκολες νίκες της σεζόν.

Πληθωρικό πρόσωπο επιθετικά για τους νικητές, με πρώτο σκόρερ τον Μάριους Γκριγκόνις που είχε 15 πόντους. Εξαιρετικός με 12 πόντους και 7 ριμπάουντ ο Ματίας Λεσόρ, ενώ το καλύτερό του ματς εδώ και καιρό έκανε ο Χουάντσο με 12 πόντους, 4 ριμπάουντ και 2/5 τρίποντα.

X-factor ο Παναγιώτης Καλαϊτζάκης με 10 πόντους, 4 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα, ενώ «μαέστρος» ήταν με 9 πόντους και 8 ασίστ ο Τζέριαν Γκραντ.

Από την Αρμάνι, ξεχώρισε με 16 πόντους ο Σαμπάζ Νέιπιερ, ενώ καλό ματς έκανε στον περιορισμένο χρόνο που αγωνίστηκε ο Νίκολα Μίροτιτς με 11 πόντους.

Αξίζει να σημειωθεί πως επέστρεψε στη δράση ο Λούκα Βιλντόσα μετά τον τραυματισμό του, ενώ ο Όλεκ Μπαλτσερόφσκι ήταν επίσης στη 12άδα αλλά δεν αγωνίστηκε.