Παναθηναϊκός-Βιλερμπάν 85-67: Έκανε... πάρτι στο β' ημίχρονο

Πηγή Φωτογραφίας: ΑΝΤΩΝΗΣ ΝΙΚΟΛΟΠΟΥΛΟΣ / EUROKINISSI

Ενημερώθηκε: 08/03/24 - 23:20

Έπαιξε… όταν χρειάστηκε ο Παναθηναϊκός!

Οι «πράσινοι» επικράτησαν χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα με σκορ 85-67 επί της Βιλερμπάν στο ΟΑΚΑ και ανέβηκαν στο 18-10, παραμένοντας σε τροχιά τετράδας μετά την 28η αγωνιστική της Euroleague!

Η ομάδα του Εργκίν Αταμάν παρασύρθηκε από το χαμηλό τέμπο της Βιλερμπάν και ήταν… υπνωτισμένη στο πρώτο ημίχρονο (38-36), όμως πάτησε το «γκάζι» στο δεύτερο και ειδικά στην τέταρτη περίοδο, με αποτέλεσμα να φτάσει χωρίς άγχος στη νίκη.

Κορυφαίος των γηπεδούχων ήταν ο τρομερός Τζέριαν Γκραντ με 21 πόντους, 3 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα, ενώ μεστός όπως πάντα ήταν ο Ματίας Λεσόρ με 17 πόντους. 14 μέτρησε ο Μάριους Γκριγκόνις, όσους και ο Σλούκας, που είχε 5 ριμπάουντ και 8 ασίστ. Μεγάλες βοήθειες στην άμυνα από τον x-factor Χουάντσο Ερνανγκόμεθ.

Από τους ηττημένους, που έπεσαν στο 6-22, πάλεψε με 15 πόντους και 5 ασίστ ο Νάντο Ντε Κολό.