ΠΑΟΚ μπορείς να προκριθείς! (vid)

Πηγή Φωτογραφίας: paokfc.gr

Ενημερώθηκε: 26/07/16 - 23:41

Ο ΠΑΟΚ έμεινε ισόπαλος, 1-1 με τον Άγιαξ στο πρώτο παιχνίδι για τον τρίτο προκριματικό γύρο του Champions League και έχει πλέον το πάνω χέρι στην υπόθεση πρόκριση! Πολύ καλή εμφάνιση από τον "Δικέφαλο του Βορρά", που εαν ήταν λίγο πιο προσεκτικός θα είχε φύγει με το διπλό από το Άμστερνταμ.

Οι παίχτες του Βλάνταν Ίβιτς στο πρώτο ημίχρονο είχανεξαιρετικό πρόσωπο στο τερέν του Amsterdam Arena, απέναντι στον Άγιαξ, άντεξαν την πίεση των Ολλανδών και άνοιξαν το σκορ στο 27ο λεπτό.

Ο Κάμπος αφού πέρασε τον Σίλεσεν, από πολύ πλάγια θέση, έβαλε μπροστά τον "Δικέφαλο του Βορρά" με ένα εκπληκτικό τέρμα!

Ο Άγιαξ πίεσεε αρκετά, έχασε ευκαιρίες (δοκάρι) αλλά οι παίχτες του Βλάνταν Ίβιτς έχουν κλείσει εξαιρετικά τους χώρους, βγαίνοντας με υπέροχους αυτοματισμούς στην αντεπίθεση.

Ο "Αίαντας" ισοφάρισε το παιχνίδι στο 58ο λεπτό, όταν ο Ντόλμπεργκ με μακρινο, συρτό σουτ, νικά τον Γλύκο και "ξυπνά" το Amsterdam Arena!

Στα υπόλοιπα λεπτά ο Άγιαξ είχε μια ανούσια κατοχή μπάλας, με τον ΠΑΟΚ να χάνει μοναδική ευκαιρία να πάρει ξανά το προβάδισμα, αλλά ο Τζαβέλλας δεν μπόρεσε να νικήσει από κοντά τον Σίλεσεν.

Το τελικό 1-1, βρήκε τον ΠΑΟΚ να παίρνει αυτό που ζητούσε ο Ίβιτς και στη συνέντευξη Τύπου και πλέον πάει σε μια βδομάδα στην κατάμεστη Τούμπα, για να τελειώσει την υπόθεση πρόκριση.