Premier League: "Σεφτέ" για Τσέλσι - Σούπερ κάζο για Γιουνάιτεντ (ΒΙΝΤΕΟ)

Ενημερώθηκε: 24/08/19 - 19:16

Ο Φράνκ Λάμπαρντ και ο Τάμι Έιμπραχαμ οδήγησαν την Τσέλσι στην πρώτη νίκη της στην φετινή Premier League, μετά το 3-2 μέσα στο Νόριτς, απέναντι στην τοπική ομάδα.

Μετά από ένα… εκρηκτικό ξεκίνημα, ο Έιμπραχαμ άνοιξε το σκορ μόλις στο 3’, για να έρθει η ισοφάριση από πλευράς «καναρινιών» τρία λεπτά μετά, 156 δευτερόλεπτα για την ακρίβεια, με τον Τοντ Κάλντγουελ να σκοράρει από κοντά μετά το «γέμισμα» του Τεμού Πούκι.

Ο Έιμπραχαμ αποκατέστησε το προβάδισμα των «μπλε», προς τα μέσα του πρώτου ημιχρόνου με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα στη σεζόν, αλλά η Νόριτς είχε ξανά απάντηση κι έφτασε στο 2-2, με τον Πούκι να γίνεται από δημιουργός σκόρερ, φτάνοντας τα πέντε γκολ στο αγγλικό πρωτάθλημα!

Η Τσέλσι κυριάρχησε στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου και ανταμείφθηκε με το δεύτερο γκολ του Έιμπραχαμ στο ματς, ένα… άπιαστο σουτ για τον Τιμ Κρουλ, ενώ η λονδρέζικη ομάδα σκόραρε ξανά στο 80ο λεπτό με τον Κουρτ Ζουμά.

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ

Η Κρίσταλ Πάλας άλωσε το «Ολντ Τράφορντ» και έσπασε κατάρα 30 ετών! Η ομάδα του Χόντγκσον επικράτησε 2-1 της , που υπέστη την πρώτη φετινή ήττα της.

Στο Μάντσεστερ, η Γιουνάιτεντ υπέστη ήττα-σοκ από την Κρίσταλ Πάλας, σε μια αναμέτρηση που οι «κόκκινοι διάβολοι» πλήρωσαν τη φλυαρία τους. Σε μια αντεπίθεση στο 32’, οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με τον Αγιού να εκτελεί τον Ντε Χέα.

Από ‘κει και πέρα, η ομάδα του Σόλσκιερ κυριάρχησε και προσπάθησε να ισοφαρίσει, ενώ στο 70’ κέρδισε πέναλτι, με τον Ράσφορντ να αναλαμβάνει την εκτέλεση, αλλά να στέλνει την μπάλα στο δοκάρι.

Στο 89’, μετά από εξαιρετική ομαδική συνεργασία, ο Τζέιμς ισοφάρισε με πολύ όμορφο πλασέ μέσα από την περιοχή. Εντούτοις, οι παίκτες του Χόντγκσον δεν πτοήθηκαν και σε επικίνδυνη αντεπίθεση, βρήκαν το 1-2 με δυνατό σουτ του Φαν Άανχολτ.