Premier League: Στην κορυφή η Λίβερπουλ, ισόπαλο το ντέρμπι! (ΒΙΝΤΕΟ)

Ενημερώθηκε: 20/10/18 - 22:32

Η Λίβερπουλ λύγισε (0-1) τη Χάντερσφιλντ στο «John Smith's Stadium» στην ένατη… στροφή της Premier League, με τέρμα του Αιγύπτιου φορ (50o γκολ με αγγλική ομάδα), κάνοντας νίκη με… επαγγελματικό τρόπο που δεν έχει συνηθίσει επί Κλοπ.

Έτσι επέστρεψε στις νίκες μετά τις ισοπαλίες στα ντέρμπι με Τσέλσι και Μάντσεστερ Σίτι, παρέμεινε στην πρώτη θέση, μαζί με τους «πολίτες», έχοντας από 23 βαθμούς, ενώ Τσέλσι (2-2 με τη Γιουνάιτεντ) και Τότεναμ είναι στο -2 και πάει με καλή ψυχολογία στο ματς με τον Ερυθρό Αστέρα για το Champions League.

Στο μεγάλο ντέρμπι της αγωνιστικής, η Τσέλσι "σόκαρε" τη Γιουνάιτεντ στο 96' με τον Μπάρκλεϊ και έσωσε τον βαθμό της ισοπαλίας διατηρώντας παράλληλα το δικό της αήττητο στο πρωτάθλημα.

Το ματς για τους γηπεδούχους άρχισε με τελείως διαφορετικούς οιωνούς, καθώς ήταν καλύτεροι στο πρώτο ημίχρονο και έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Γουίλιαν στο 21', ο Ρούντιγκερ εκμεταλλεύθηκε τον... βαθύ ύπνο του Πογκμπά και άνοιξε το σκορ.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Γιουνάιτεντ μπήκε μεταμορφωμένη και κατάφερε να ισοφαρίσει στο 55' έπειτα από φάση διαρκείας, ο Μαρσιάλ εκμεταλλεύθηκε τα συνεχόμενα λάθη στην περιοχή της Τσέλσι και με πλασέ έκανε το 1-1, ενώ ο ίδιος παίκτης που είναι άλλος άνθρωπος στα τελευταία ματς, πέτυχε και δεύτερο γκολ στο 73' με τρομερό πλασέ από πάσα του Ράσφορντ.

Όλα έδειχναν ότι η ομάδα του Μάντσεστερ θα έπαιρνε μεγάλο «διπλό», αλλά παρά τη βελτίωσή της, στο 96' ο Νταβίντ Λουίς πήρε την κεφαλιά, η μπάλα χτύπησε στο αριστερό δοκάρι του Ντε Χέα, ωστόσο ο Μπάρκλεϊ δεν ήταν δυνατόν να χάσει μόνος του το 2-2!