Πρωταθλήτρια Ευρώπης 2016 η Πορτογαλία!

Ενημερώθηκε: 11/07/16 - 01:01

Η Πορτογαλία είναι η νέα πρωταθλήτρια Ευρώπης, αφού ούτε ο τραυματισμός και η αποχώρηση του φυσικού ηγέτη της μόλις στο 25ο λεπτό στάθηκε ικανός να λυγίσει το αδάμαστο πνεύμα που έχει εμφυσήσει στο ιβηρικό συγκρότημα ο Φερνάντο Σάντος.

Το γκολ του Έντερ στο 109ο λεπτό «πάγωσε» το «Σταντ ντε Φρανς» κι έδωσε τη νίκη με 1-0 στους Πορτογάλους, που «ξόρκισαν» την κατάρα του 2004, νίκησαν τους «τρικολόρ» ύστερα από 40 χρόνια και κατάκτησαν το πρώτο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα στην ιστορία τους παίζοντας στον τελικό, όπως και η Ελλάδα, στην έδρα του αντιπάλου της.

Ο Έντερ, στο 109ο λεπτό του αγώνα, "λύτρωσε" την Πορτογαλία όταν πήρε την μπάλα αρκετά μέτρα έξω από την περιοχή, ρόλαρε στην πλάτη του Κοσιελνί και με πολύ ωραίο δυνατό σουτ και νίκησε τον Γιορίς, χαρίζοντας στην χώρα του το πρώτο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα της ιστορίας της!