ΣΟΚ για Μπαρτσελόνα!

Ενημερώθηκε: 10/09/16 - 23:59

Νωρίς στη χρονιά, ήρθε η πρώτη "χοντρή" γκέλα για την Μπαρτσελόνα! Οι απογοητευτικοί Καταλανοί ηττήθηκαν μέσα στην έδρα τους με 2-1 από την αξιόμαχη και άριστα στημένη Αλαβές και έχασε την ευκαιρία να πιάσει τη Ρεάλ Μαδρίτης στο κορυφή.

Η Μπαρτσελόνα πήρε τα ηνία του αγώνα εξ’ αρχής και προσπαθούσε να απειλήσει. Ωστόσο, η απουσία των Μέσι, Σουάρες, Ινιέστα -στον πάγκο και οι τρεις-, έκαναν δύσκολο το έργο των "μπλαουγκράνα" στο θέμα της δημιουργίας, ενώ η Αλαβές αμυνόταν υποδειγματικά. Καλύτερη στιγμή των γηπεδούχων στο πρώτο μέρος, το σουτ του Βιδάλ στο 42’ που έδιωξε σε κόρνερ ο Πατσέκο, κρατώντας το προβάδισμα της Αλαβές από το γκολ του Ντέιβερσον (39’) μέχρι το τέλος του ημιχρόνου.

Οι Καταλανοί δεν θα μπορούσαν να μπουν καλύτερα στο δεύτερο μέρος. Με την έναρξή του κέρδισαν κόρνερ, από το οποίο ο Ματιέ με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα και ισοφάρισε το σκορ, δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο ματς. Λίγα λεπτά μετά, ο ίδιος παίκτης, ξανά από κόρνερ, είδε τη μπάλα να του στρώνεται ανάμεσα σε μικρή περιοχή και πέναλτι αλλά ο Γάλλος αμυντικός αστόχησε, χάνοντας μια απίστευτη ευκαιρία!

Ότι δεν έκανε ο κεντρικός αμυντικός της Μπαρτσελόνα, έκανε ο Ιμπάι Γκόμεθ στο 64’ "παγώνοντας" εκ νέου το "Καμπ Νόου". Εκμεταλλεύθηκε το τραγικό λάθος του Μασεράνο, πήρε τον κόντρα από τον Βιδάλ και με ιδανικό πλασέ νίκησε τον Σίλεσεν.

Ο Λουίς Ενρίκε βλέποντας τα "μαύρα σύννεφα" να μαζεύονται, έβαλε στο παιχνίδι τους τραυματίες Μέσι, Ινιέστα αλλά και τον κουρασμένο Σουάρες. Η Μπαρτσελόνα είχε πολύ κίνηση μπροστά, αλλά ουσία μηδέν. Η Αλαβές κρατούσε σχετικά εύκολα το προβάδισμά της και κατάφερε να το διατηρήσει μέχρι το φινάλε, με τον Μέσι να χάνει μοναδική ευκαιρία για την ισοφάριση στο 94', παίρνοντας ένα σπουδαίο τρίποντο, το πρώτο της στη σεζόν. Από την άλλη, η Μπαρτσελόνα ηττήθηκε για πρώτη φορά στο πρωτάθλημα, μένοντας στους 6 βαθμούς και στο -3 από τη Ρεάλ Μαδρίτης.