Σολέ-ΑΕΚ 79-70: Απότομη προσγείωση (ΒΙΝΤΕΟ)

Τη μεγάλη ευκαιρία να «κλειδώσει» την πρώτη θέση του ομίλου της έχασε η ΑΕΚ, η οποία «πλήρωσε» την έλλειψη συγκέντρωσης στο τελευταίο δίλεπτο. Εκεί, όπου οι γηπεδούχοι με ένα σερί 8-0 «κλείδωσαν» την πρώτη τους νίκη στη regular season, μπαίνοντας έτσι ξανά στη μάχη της πρόκρισης.  Οι παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου δεν ξεκίνησαν καλά, βρέθηκαν στο -10 αλλά σταδιακά ανέβασαν την απόδοση τους και ανέτρεψαν την κατάσταση. Μάλιστα, στην τρίτη περίοδο έδειξαν ότι μπορούν να ελέγξουν το ματς, μετά το 28' έπαιξαν με

Ενημερώθηκε: 15/12/20 - 20:57

Τη μεγάλη ευκαιρία να «κλειδώσει» την πρώτη θέση του ομίλου της έχασε η ΑΕΚ, η οποία «πλήρωσε» την έλλειψη συγκέντρωσης στο τελευταίο δίλεπτο. Εκεί, όπου οι γηπεδούχοι με ένα σερί 8-0 «κλείδωσαν» την πρώτη τους νίκη στη regular season, μπαίνοντας έτσι ξανά στη μάχη της πρόκρισης.

Οι παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου δεν ξεκίνησαν καλά, βρέθηκαν στο -10 αλλά σταδιακά ανέβασαν την απόδοση τους και ανέτρεψαν την κατάσταση. Μάλιστα, στην τρίτη περίοδο έδειξαν ότι μπορούν να ελέγξουν το ματς, μετά το 28' έπαιξαν με τη «φωτιά» και το... πλήρωσαν.

Οι κακές επιλογές και τα εύκολα λάθη επέτρεψαν στη Σολέ να διατηρήσει το προβάδισμα που πήρε στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου, αναγκάζοντας την ΑΕΚ στην πρώτη του φετινή ήττα στο Basketball Champions League.