Super League 2: Έβαλαν... φωτιά στην κορυφή τα Χανιά - Τα αποτελέσματα και οι βαθμολογίες

Super League 2: Έβαλαν... φωτιά στην κορυφή τα Χανιά - Τα αποτελέσματα

Ενημερώθηκε: 04/04/24 - 17:49

Τεράστιο «τρίποντο» από τα Χανιά και... πάμε από την αρχή!

Οι Κρητικοί βασιζόμενοι σε ένα εκπληκτικό πρώτο ημίχρονο επικράτησαν 2-1 υποδεχόμενοι την Athens Kallithea στο ντέρμπι κορυφής των playoffs του Β' Ομίλου της Super League 2, για την 3η αγωνιστική.

Έτσι, έπιασαν την αντίπαλό τους στην πρώτη θέση (28β.), ούσες και οι δύο ομάδες στο +6 από τον Ιωνικό και στο +7 από την Ηλιούπολη, που έχουν και αγώνα λιγότερο (όπως και η Καλαμάτα των 18 βαθμών). Με άλλα λόγια, η υπόθεση άνοδος πήρε... φωτιά!

Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στο δεύτερο μέρος, προσπάθησαν για την ισοφάριση που θα τους διατηρούσε το βαθμολογικό πλεονέκτημα, όμως -μένοντας στο φινάλε και με δέκα παίκτες- δεν το κατάφεραν.

Χανιά-Athens Kallithea: 2-1

Την ίδια ώρα, για τα playouts του Β' Ομίλου, οι Διαγόρας και Παναχαϊκή ήρθαν ισόπαλοι 2-2 στη Ρόδο.

Αποτέλεσμα σαφώς πολύ κακό για τους φιλοξενούμενους που παραμένουν ουραγοί. Μάλιστα, θα μπορούσε να είναι και χειρότερο, καθώς έφεραν το παιχνίδι στα ίσα στο 79' με τον Ντε Τομάς.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 40' με τον Δημητρίου, στο 51' έγινε το 1-1 με αυτογκόλ του Λαδά, ενώ στο 54' ο Διαγόρας πήρε εκ νέου προβάδισμα με τον Μανιά. Ωστόσο, δύο λεπτά αργότερα έμειναν με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Μανωλάκη, για να δεχθούν εντέλει το 2-2 στην τελική ευθεία.

Οι βαθμολογίες των δύο ομίλων:

Το Πρόγραμμα Της 3ης Play Off / Play Out

Α’ ΟΜΙΛΟΣ / PLAY OFF

ΤΕΤΑΡΤΗ 03.04.2024

AEL FC ARENA, ΑΕΛ – Λεβαδειακός 2-2
(5',12' Φατάι – 88' Τσιριγώτης, 90'+6' Ρομό)

ΣΕΡΑΦΕΙΔΕΙΟ, ΑΕΚ Β – Μακεδονικός 3-3
(40' Μαχαίρας, 49' Θεοδωρίδης, 90' Ζίνι (πεν.) – 26' Σιμόνι, 31' Ζαφειράκης, 51' Ραμίρες)

Ρεπό: Νίκη Βόλου

Α’ ΟΜΙΛΟΣ / PLAY OUT

ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ, Αναγέννηση Καρδίτσας – ΠΟΤ Ηρακλής 0-0
ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΥ, ΠΑΟΚ Β’ – Κοζάνη 4-2
(39' Γκούμας, 59' Σαπολάβοφ, 61' Δαρελάς, 66' Μπράντονιτς - 30', 64' αυτ. Παντεκίδης)

ΛΙΒΑΔΕΙΑΣ, Παναθηναϊκός Β – Γιούχτας 3-0
(11' Μπιλάλ, 39' (π.) Αθανασακόπουλος, 82' (π.) Φουρτάδο)
Π.Κ. ΡΕΝΤΗ, Ολυμπιακός Β’ – Αιγάλεω 1-3
(8' Μαρίνος – 16' Σταμένκοβιτς, 28' Μπουλάρι, 78' Μπάμπης)

ΡΟΔΟΥ, Διαγόρας – Παναχαϊκή 2-2
(40' Δημητρίου, 54' Μανιάς - 51' αυτ. Λαδάς, 79' Ντε Τομάς)

Το πρόγραμμα της 4ης Play Off / Play Out SL2

ΚΥΡΙΑΚΗ 07.04.2024
ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΥ, Μακεδονικός – ΑΕΛ (16:00 / sl2.muvi.com)
ΠΑΝΘΕΣΣΑΛΙΚΟ, Νίκη Βόλου – ΑΕΚ Β (16:00 / sl2.muvi.com)
Ρεπό: Λεβαδειακός

ΚΑΜΠΑΝΙΑΚΟΥ, ΠΟΤ Ηρακλής – ΠΑΟΚ Β΄ (16:00 / sl2.muvi.com) *
ΚΟΖΑΝΗΣ, Κοζάνη – Καμπανιακός (16:00 / sl2.muvi.com)
ΑΡΙΔΑΙΑΣ, Αιολικός – Αναγέννηση Καρδίτσας (16:00 / sl2.muvi.com)

Ο αγώνας ΠΟΤ ΗΡΑΚΛΗΣ – ΠΑΟΚ Β’ θα διεξαχθεί χωρίς την παρουσία θεατών μετά από απόφαση της ΔΕΑΒ (Αρ.Πραξης 6/2024).

ΝΕΑΠΟΛΗΣ, Ιωνικός – Καλαμάτα (16:00 / Action 24)