"Τρένο" η Γιουνάιτεντ, απίθανη Βασιλεία! (ΒΙΝΤΕΟ)

Ενημερώθηκε: 28/09/17 - 01:25

Με τον Ρομέλου Λουκάκου να μην σταματά να σκοράρει (10 γκολ σε 9 εμφανίσεις), η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ επικράτησε με άνεση της ΤΣΣΚΑ Μόσχας (1-4), δείχνοντας οτι φέτος δεν έχει όρεξη για... αστειάκια!

Μόλις στο 4', ο Βέλγος επιθετικός άνοιξε το σκορ με κεφαλιά, με τον, επίσης αφηνιασμένο στο πρώτο 45λεπτο, Μαρσιάλ να "καθαρίζει" τους τρεις βαθμούς στο 18', ευστοχώντας από την άσπρη βούλα. Εννέα λεπτά αργότερα, ο Λουκάκου "χτύπησε" ξανά, για το 3-0 της Γιουνάιτεντ, σε ένα σαρωτικό πρώτο ημίχρονο, με την ΤΣΣΚΑ απλά να… παρακολουθεί την παράσταση.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, με τον Μχιταριάν να βάζει το κερασάκι στην τούρτα στο 57' και τον Κουτσάεφ να πετυχαίνει το γκολ της τιμής για την ΤΣΣΚΑ στο 90', για το τελικό 1-4.

TΣΣΚΑ Μόσχας: Ακινφέεφ, Βασίν, Β. Μπερεζούτσκι, Ιγκνάσεβιτς, Σενίκοφ, Γκόλοβιν, Βέρνμπλουμ, Τζαγκόεφ (72’ Μιλάνοφ), Φερνάντεζ, Βιτίνιο (84’ Κουτσάεφ), Τσάλοφ (67’ Ζαμαλέτντινοφ)

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ: Ντε Χέα, Σμόλινγκ, Μπαϊγί, Λίντελοφ, Μπλίντ, Γιανγκ (67’ Νταρμιάν), Ερέρα, Μάτιτς, Μιχταριάν (60’ Μχιταριάν), Μαρσιάλ (72’ Ράσφορντ), Λουκάκου

Η Βασιλεία διέσυρε 5-0 την Μπενφίκα στο "Σεν Γιάκομπς" και πήρε την πρώτη της νίκη μετά την ήττα της πρεμιέρας από τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, μπαίνοντας στο "κόλπο" της πρόκρισης, σε αντίθεση με τους "αετούς" που έμειναν χωρίς βαθμό και γνώρισαν τη μεγαλύτερη ήττα της ιστορίας τους στην κορυφαία ευρωπαϊκή διασυλλογική διοργάνωση.

Οι πρωταθλητές Ελβετίας ήταν ανώτεροι και έφτασαν στο 2-0 στη λήξη του ημιχρόνου με τα γκολ των Λανγκ και Ομπερλέν, το πέναλτι του Φαν Φονσφίνκελ και η αποβολή του Αντρέ Αλμέιδα ουσιαστικά έκριναν το ματς και το "κερασάκι στην τούρτα" έβαλαν οι Ομπερλέν και Ριβέρος.