Volley League: "Τέζαρε" τον Ολυμπιακό η Κηφισία!

Ενημερώθηκε: 14/03/19 - 22:10

Η Κηφισιά νίκησε τον πρωταθλητή Ολυμπιακό 3-1 σετ στο Ζηρίνειο για την 20ή αγωνιστική της Volley League και τον υποχρέωσε στη δεύτερη ήττα του φέτος σε όλες τις εγχώριες διοργανώσεις, αφήνοντάς τον στο +5 στην κορυφή από τον δεύτερο ΠΑΟΚ.

Οι "ερυθρόλευκοι" υποδέχονται την επόμενη αγωνιστική στου Ρέντη τον ΠΑΟΚ στο μεγάλο ντέρμπι που θα κρίνει την πρωτιά της κανονικής περιόδου. Ο Ολυμπιακός με νίκη στο ντέρμπι του Ρέντη όπως και με ήττα με 3-2 σετ εξασφαλίζει το πλεονέκτημα έδρας. Σε περίπτωση όμως που ο ΠΑΟΚ (38 βαθμοί) νικήσει με 3-0 ή 3-1 σετ τότε θα έχει την ευκαιρία να «αρπάξει» την πρώτη θέση και το πλεονέκτημα έδρα με καθαρή νίκη την τελευταία αγωνιστική με αντίπαλο την ΑΕΚ στη Θεσσαλονίκη.

Από την πλευρά της, η ομάδα των βορείων προαστίων ανέβηκε στην έκτη θέση και διεκδικεί με αξιώσεις την πεντάδα στην ολοκλήρωση της κανονικής περιόδου, κάνοντας έναν εκπληκτικό δεύτερο γύρο.

Τα σετ: 3-1 (25-22, 26-24, 12-25, 25-22) σε 102'

ΑΟΠ ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Ζαλμάς): Νικολάκης 2 (2 άσσοι), Ρουμελιωτάκης 17 (15/25 επ., 1 άσσος, 1μ πλοκ, 53% υπ. - 23% άριστες), Ρεκ 5 (1/3 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Χαντ 30 (28/54 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Λάανε 10 (8/17 επ., 2 άσσοι, 50% υπ. - 18% άριστες), Λόπαρ 6 (4/7 επ., 2 μπλοκ) / Κάπελλας (λ, 62% υπ. - 15% άριστες), Γκούζντα (λ), Ρούσης, Μπέλος, Μήτσης, Σπυριούνης.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ (Μουνιόθ): Ζουπάνι 5 (5/11 επ.), Σμαραγδής 8 (5/7 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Στιβαχτής 3 (1/1 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Πετρέας 4 (2/2 επ., 2 μπλοκ), Αλεξίεφ 6 (5/12 επ., 1 μπλοκ, 41% υπ. - 7% άριστες), Κουμεντάκης 5 (4/10 επ., 1 άσσος, 29% υπ. - 0% άριστες) / Στεφάνου (λ, 64% υπ. - 24% άριστες), Δαρίδης (λ), Χριστοφιδέλης (50% υπ. - 50% άριστες), Ανδρεάδης 8 (4/7 επ., 4 μπλοκ), Σμιτ 15 (11/24 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Τερβαπόρτι 6 (4 άσσοι, 2 μπλοκ), Ραούβερντινκ 13 (12/19 επ., 1 μπλοκ, 40% υπ. - 0% άριστες).