Champions League: Επική πρόκριση της Μπάγερν στους «8»

Ενημερώθηκε: 17/03/16 - 10:56

Σε ένα από τα κορυφαία παιχνίδια στην ιστορία του Champions League η Μπάγερν πήρε επική πρόκριση στους προημιτελικούς της διοργάνωσης εις βάρος της Γιουβέντους με 4-2 στην παράταση.

Η ρεβάνς στην «Αλιάνζ Αρίνα» τελείωσε ισόπαλη 2-2 στην κανονική της διάρκεια, όπως και στο Τορίνο, αλλά στον έξτρα χρόνο που υπήρχε η ομάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα είχε περισσότερες δυνάμεις και με δύο γκολ «επέστρεψε στον παράδεισο από την κόλαση» που είχε βρεθεί για 90 λεπτά και θα βρεθεί στην αυριανή κλήρωση των «8» αντί της «Γιουβε» που έφτασε πάρα πολύ κοντά σε μία ιστορική πρόκριση, αλλά από τη στιγμή που δέχτηκε στην ισοφάριση «κατέρρευσε» και στην παράταση «παραδόθηκε άνευ όρων».

Η «Μεγάλη Κυρία» δεν πτοήθηκε καθόλου από το 2-2 του πρώτου αγώνα και με δύο γκολ στο πρώτο ημίχρονο έβαλε τις βάσεις για να ζήσει μία από τις μεγαλύτερες ευρωπαϊκές βραδιές στην ευρωπαϊκή της ιστορία. Ο Πογκμπά στο 6΄ και ο Κουαντράδο στο 28΄ ήταν οι σκόρερ των «μπιανκονέρι», που έπαιξαν εξαιρετικά απέναντι στο μεγάλο αντίπαλό τους, έκλεισαν όλους τους διαδρόμους προς την εστία του Μπουφόν κι αν εξαιρέσει κανείς τη μεγάλη ευκαιρία των γηπεδούχων στο 41΄ με τον Λεβαντόφσκι δεν απειλήθηκαν καμία άλλη φορά στο πρώτο 45λεπτο.

Οι Ιταλοί που έχασαν δύο τεράστιες ευκαιρίες με τους Μοράτα και Κουαντράδο για «καθαρίσουν» την πρόκριση, έδωσαν την ευκαιρία στη Μπάγερν που μέχρι το 73΄ δεν είχε απειλήσει καθόλου να ξαναμπεί στο παιχνίδι. Η μπάλα πέρασε για πρώτη φορά στα καρέ του Μπουφόν από τη σέντρα του Κόστα και ο Λεβαντόφσκι με κεφαλιά έδωσε ελπίδες στους Βαυαρούς (1-2). Το γκολ ανέβασε ψυχολογικά τους γηπεδούχους, που και πάλι χωρίς να έχουν ευκαιρία, βρήκαν τον τρόπο στο 91΄ με την κεφαλιά του Μίλερ (σέντρα Κομάν) να στείλουν το ματς στην παράταση (2-2) και τους οπαδούς τους στον... έβδομο ουρανό.

Οι πολλές απουσίες που είχε η Γιουβέντους (Ντιμπάλα, Κιελίνι) σε συνδυασμό με την κούραση των παικτών της φάνηκαν πάρα πολύ στην παράταση, όπου η Μπάγερν κατάφερε στο 108΄ με τον Τιάγκο και στο 110΄ με το Κομάν (βοήθησε πάρα πολύ μετά την αλλαγή του) να «σφραγίσει» το «εισιτήριο» για την επόμενη φάση του Champions League.

Διαιτητής: Γιόνας Έρικσον (Σουηδία)

Κίτρινες: Κίμιχ, Βιδάλ, Λεβαντόφσκι, Μπερνάτ, Τιάγκο - Κεντίρα, Μοράτα, Λιχτστάινερ, Μπονούτσι, Κουαντράδο, Περέιρα, Στουράρο
Οι συνθέσεις:

ΜΠΑΓΕΡΝ (Πεπ Γκουαρντιόλα): Νόιερ, Μπενάτια (46΄ Μπερνάτ), Ριμπερί (101΄ Τιάγκο), Λεβαντόφσκι, Κόστα, Αλόνσο (60΄ Κομάν), Λαμ, Βιδάλ, Μίλερ, Αλάμπα, Κίμιχ

ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ (Μασιμιλιάνο Αλέγκρι): Μπουφόν, Κεντίρα (68΄ Στουράρο), Μοράτα (72΄ Μάντζουκιτς), Πογκμπά, Εράνες, Άλεξ Σάντρο, Μπαρτσάλι, Κουαντράδο (89΄ Περέιρα), Μπονούτσι, Λιχτστάινερ, Εβρά.