Ο αδελφός του μακελάρη των Βρυξελλών πρωταθλητής Ευρώπης

Ενημερώθηκε: 20/05/16 - 20:39

Ο Βέλγος Μουράντ Λααχραουί είναι ο αδελφός ενός από τους δύο τζιχαντιστές που πραγματοποίησαν στς 22 Μαρτίου την επίθεση καμικάζι στο αεροδρόμιο των Βρυξελλών. Αναδείχθηκε πρωταθλητής Ευρώπης στο Τάε Κβον Ντο στο 22ο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα ανδρών και γυναικών που διεξάγεται στο Μοντρέ της Ελβετίας.

Ο Μουράντ Λααχραουί είναι 21 ετών. Πρόκειται για τον μικρότερο αδελφός του Ναζίμ Λααχραουί και επικράτησε το βράδυ της Πέμπτης στον τελικό της κατηγορίας των 54 κιλών του Ισπανού Χεσούς Τορτόσα με 6-3. Ππρόσφερε στο Βέλγιο ένα μετάλλιο σε αυτό το ευρωπαϊκό πρωτάθλημα, το οποίο ολοκληρώνεται την Κυριακή.

Σύμφωνα με το Αθηναϊκό Πρακτορείο, δύο ημέρες μετά τις επιθέσεις των Βρυξελλών, ο αθλητής του ταε κβον ντο είχε καταδικάσει κατηγορηματικά τη δράση του αδελφού του, για τον οποίο, οι ερευνητές υποπτεύονται ότι ήταν ο πυροτεχνουργός των επιθέσεων που πραγματοποιήθηκαν στις 13 Νοεμβρίου στο Παρίσι.